REKLAMA

UOKiK: Ryzyko zdrowotne przesłanką do odstąpienia od umowy z biurem podróży

2020-02-29 09:42
publikacja
2020-02-29 09:42

Ryzyko zdrowotne w kraju destynacji jest przesłanką do podjęcia działań w celu odstąpienia od umowy z biurem podróży – poinformował w rozmowie z PAP prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Zachęcił również do korzystania z bezpłatnych konsultacji prawnych.

/ fot. Sebastiăo Moreira / EFE

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zaznaczył w rozmowie z PAP, że umowy na usługi turystyczne, w tym te zawierane z biurami podróży, pozwalają w szczególnych sytuacjach, w tym w sytuacjach zagrożenia epidemiologicznego, na odstąpienie od umowy.

"W tym celu – ze względu na to, że są to umowy zawarte indywidualnie pomiędzy konsumentem a biurem podróży – zachęcamy do korzystania z darmowych porad prawnych dostarczanych przez rzeczników praw konsumenta" – powiedział.

Chróstny zapytany o to, czy UOKiK otrzymuje zapytania od konsumentów, którym linie lotnicze odwołały lot ze względu na zagrożenie koronawirusem, odpowiedział, że takie zapytania się pojawiają.

"Rzeczywiście mamy tego typu zapytania, natomiast one dotyczą przede wszystkim takiego mechanizmu obaw co do kraju destynacji. W tym wypadku konsument – zwłaszcza jeżeli mamy informacje z MSZ lub Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o ryzyku zdrowotnym w kraju destynacji – mamy przesłankę do tego, aby udać się do biura podróży i podjąć działania w celu odstąpienia od zawartej umowy" – powiedział prezes UOKiK.

Dodał, że dużo mniejszy zakres przypadków, w których konsument realnie może odstąpić od umowy, jest w przypadku odwoływania lotów przez linie lotnicze.

Jak informują media, w związku z zagrożeniem koronawirusem część turystów chce odwołać rezerwacje na wycieczki do krajów podwyższonego ryzyka. W związku malejącym zainteresowaniem turystów wycieczki odwołują również biura podróży.

W czwartek o odwołaniu znacznej liczby rejsów do Włoch ze względu na malejące zainteresowanie spowodowane epidemią COVID-19 poinformował Wizz Air. Przewoźnik zdecydował odwołać znaczną liczbę rejsów na określonych trasach do Włoch między 11 marca a 2 kwietnia. Dotychczasowa częstość ma zostać przywrócona po 2 kwietnia.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów.

W związku z zagrożeniem służby sanitarne nie zalecają podróżowania do Chin, Korei Południowej i Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
yougurt
Jak donosi Twitter : 86 klientów burdelu w Walencji zostało zatrzymanych na okres kwarantanny razem z prostytutkami ...

Niektórych fart nigdy nie opuszcza
prs
Bankier trzepie kase na wirusie, rzygac sie chce, non stop, pierdu-pierdu, non-stop..
Rzeczywiscie.."AFERA!!!!!!"... jakby conajmniej 200 milionow Chinczykow zmarlo..
Oni leja na to..
Po 200 mln dopiero by sie wkurzyli i powaznie potraktowali..
Bryndza ni portal finansowy, placa im za te pierdy czy jak?..
Maja
Bankier trzepie kase na wirusie, rzygac sie chce, non stop, pierdu-pierdu, non-stop..
Rzeczywiscie.."AFERA!!!!!!"... jakby conajmniej 200 milionow Chinczykow zmarlo..
Oni leja na to..
Po 200 mln dopiero by sie wkurzyli i powaznie potraktowali..
Bryndza ni portal finansowy, placa im za te pierdy czy jak?..
Maja w tym interes..
enthe
Dlaczego darmowych? Ludzi, którzy wydają na wycieczkę 10k zł/osobę nie stać na poradę prawną za 100 zł?
enthe
Minusujący elektorat PiS uważa, że wszystko za darmo się należy.
1zed2
bo UOKiK ji Rzecznicy konsumenta są utrzymywani z naszych podatków i pomoc prawna konsumentom jest ich działaniem statutowym, masz z tym problem ?

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki