PZU zmuszało do "zgody na marketing"?

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wszczął z urzędu postępowanie względem PZU Pomoc, odpowiedzialnego za akcję „Wakacje z PZU Bezpieczne dziecko” - poinformował Urząd w komunikacie.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Według urzędu przedmiotem postępowania są związane z usługą „Wakacje z PZU Bezpieczne dziecko” regulacje dotyczące pozyskiwania zgody klientów lub potencjalnych klientów na przetwarzanie danych w celach marketingowych spółek wchodzących w skład Grupy PZU. Chodzi o to, że udzielenie tej zgody przez rodzica lub opiekuna prawnego było warunkiem koniecznym do skorzystania z bezpłatnego ubezpieczenia dziecka.

Dodatkowo przedmiotem postępowania jest kwestia informowania osób, których dane zostały pozyskane dla celów marketingowych o możliwości wycofania zgody na ich przetwarzanie w danym celu.

Jak przypomniał Urząd w komunikacie, zgodnie z zasadą przejrzystości Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 „wszelkie informacje kierowane do ogółu społeczeństwa lub osoby, której dane dotyczą, były zwięzłe, łatwo dostępne i zrozumiałe, by były formułowane jasnym i prostym językiem, a w stosownych przypadkach, dodatkowo wizualizowane.”

Urząd jeszcze w czerwcu informował, że analizuje działania PZU w związku z ofertą darmowego ubezpieczenia dzieci w zamian za wyrażenie zgód na przetwarzanie ich danych. Podano wówczas, że do Prezesa UODO docierają liczne sygnały od osób zaniepokojonych tym, że z oferty ubezpieczenia można skorzystać, jeżeli rodzic lub opiekun wyrazi zgodę na przetwarzanie danych dzieci przez PZU oraz na przez partnerów spółki. 

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 jes

Wszystkie telekomy stosują podobną praktykę. Podają cenę za abonament a małym druczkiem, że cena obowiązuje po udzieleniu zgody na marketing i profilowanie, również dla firm zewnętrznych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne