REKLAMA

UE dopuszcza mąkę ze świerszczy. Były minister rolnictwa: To atak w rolników

2023-02-04 06:56
publikacja
2023-02-04 06:56

Dopuszczenie owadów do celów spożywczych jest bezpośrednim atakiem w rolników - tak Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP i były minister rolnictwa komentuje krok UE.

UE dopuszcza mąkę ze świerszczy. Były minister rolnictwa: To atak w rolników
UE dopuszcza mąkę ze świerszczy. Były minister rolnictwa: To atak w rolników
fot. Hubert Mathis / / ZUMA Press

Gazeta w sobotnim wydaniu zauważyła, że Komisja Europejska zezwoliła na wprowadzenie do sprzedaży w krajach członkowskich UE produktów, które zawierają mąkę ze świerszcza domowego.

Owady dopuszczone do celów spożywczych

Jak stwierdzono, to kolejne decyzja o dopuszczeniu owadów do celów spożywczych. Dodano, że larwa mącznika młynarka jest pierwszym robakiem, który według KE - może być spożywany. "Nasz Dziennik" zapytał Ardanowskiego, jaki będzie miało to wpływ na rolnictwo.

"(...) To jest kolejny etap ograniczania rolnictwa, co już znamy. Tylko osoba o złej woli nie dostrzega ataku na rolnictwo, który przeprowadzają tzw. organizacje ekologiczne. Należy wspomnieć o doniesieniach zachodnich mediów o tym, że działalność tzw. ekologów była sponsorowana przez Rosję i na ten cel przeznaczała dziesiątki milionów euro. (...) Rosja jest dzisiaj jednym z liderów w produkcji jedzenia. I teraz wprowadzenie owadów do europejskiej kuchni - w formie dorosłych osobników, ale też poczwarek i larw - z czasem doprowadzi do ograniczenia zapotrzebowania na tradycyjne produkty rolnicze" - powiedział Ardanowski.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ardanowski oskarża koncerny

Pytany, czy rolnicy dostosują produkcję do nowych standardów, odparł: "w żaden sposób". "Dopuszczenie owadów do celów spożywczych jest bezpośrednim atakiem w rolników. Jest tak dlatego, że pola uprawne czy budynki gospodarskie nie nadają się do hodowli robaków. One nie będą się pasły na łąkach lub grzecznie chodziły po zagrodzie. Przeprowadzenie tej zmiany jest okazją do zarobienia gigantycznych pieniędzy przez międzynarodowe koncerny. (...) Bardzo szybko mogą postawić i rozbudować fabryki" - powiedział. (PAP)

mmu/ ktl/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (30)

dodaj komentarz
kochan
Białko owadów jest lepiej przyswajalne i lekko strawne.
Ja chciałbym mieć wybór i jeść co mi się podoba. Dlatego jestem przeciw wszelkim zakazom lub nakazom.
igła
Jeśli robaki będą koszerne to jest wszystko ok.
kiepska
Co za bzdurne straszenie. Jeżeli owady się przyjmą to będą hodowane przez rolników tak samo jak pieczarki, czy kurczaki.
jas2
Najpierw dopuszczenie robaków, potem zakaz mięsa. Lemingi zaakceptują.
andregru
Mąka z świerszczy , zboża z Ukrainy przeszkadzają rolnikom których dotujemy przez KRUS , dopłaty do upraw , dopłaty do nawozów dopłaty do wszystkiego .
jas2
Dotacje są po to, żebyś miał tanie jedzenie.

Rolnika to ani ziębi, ani grzeje.

Gdyby był wolny rynek żywości, rolnicy byliby milionerami i rządzili by światem.
ptokbentonicznyjb
To wyprowadź się na wieś i zostań rolnikiem, skoro im się tak powodzi. Czemu młodzi ludzie pomimo nowoczesnych maszyn w rolnictwie uciekają do miast?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ptokbentonicznyjb
Naiwne myślenie młodego głupca. To tak jak wpuszczenie MCDONALDA, KFC i innych pseudo restauracji sprzedających śmieciowe jedzenie ma z wolnością tyle wspólnego, co kot napłakał. Nie dość, że trują ludzi, to jeszcze wybijają lokalnych restauratorów układami z politykami. W przyszłości twoja "wolność" skończy się na jedzeniu Naiwne myślenie młodego głupca. To tak jak wpuszczenie MCDONALDA, KFC i innych pseudo restauracji sprzedających śmieciowe jedzenie ma z wolnością tyle wspólnego, co kot napłakał. Nie dość, że trują ludzi, to jeszcze wybijają lokalnych restauratorów układami z politykami. W przyszłości twoja "wolność" skończy się na jedzeniu tylko takiego badziewia. Tego chcesz?
vacarius
No to niech rolnicy zostaną hodowcami świerszczy! A nie wszędzie widzą ataki na nich. Ja cały czas jestem atakowany jako inwestor na GPW i nie płaczę jak małe dziecko.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki