Tygodniowy raport z rynku pracy - 5.12.2016 r.

Bezrobocie w strefie euro najniższe od 2009 roku, 36 tys. miejsc pracy zagrożonych po wprowadzeniu ograniczenia handlu w niedziele i brak zakazu pracy na emeryturze - to jedne z najważniejszych wiadomości z ubiegłego tygodnia dotyczące kwestii pracowniczych.

Tygodniowy raport z rynku pracy
Tygodniowy raport z rynku pracy (fot. Mike Blake / FORUM)

Najważniejsze informacje minionego tygodnia

- Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej w październiku wyniosła 8,3%, a w strefie euro spadła z 9,9% do 9,8%. W przypadku eurolandu był to najniższy odczyt od lipca 2009 roku. (...) W czwartek przedstawiliśmy dane Eurostatu mówiące na temat bezrobocia w strefie euro. Polska z wynikiem 5,7% uplasowała się na 7. pozycji wśród 28 krajów Unii Europejskiej. Według Eurostatu, pracy poszukiwało (i było gotowych ją podjąć) 981 tysięcy Polaków, a więc o 282 tysiące mniej niż rok wcześniej. Tak niskiej stopy bezrobocia BAEL nie odnotowano ani razu w 16-letniej historii tych badań - czytamy w artykule: Bezrobocie w strefie euro najniższe od lipca 2009 roku

Jakie będą skutki ograniczenia handlu w niedziele? Według szacunków ekonomistów z PwC, pracę w wyniku wejścia ustawy może stracić nawet 36 tysięcy osób. Związkowcy nie uważają jednak, aby w rezultacie doszło do jakichkolwiek zmian w zatrudnieniu, o czym można przeczytać w artykule "Życie rodzinne kontra 36 tysięcy etatów. Handel w niedziele wciąż dzieli Polaków"

30 listopada poinformowaliśmy czytelników Bankier.pl o tym, że załoga Lufthansy kontynuuje strajk i nie odpowiedziała na propozycję zarządu. Związek zawodowy pilotów Cockpit (VC) nie ustosunkował się jeszcze do tej propozycji, przewidującej podwyżkę płac w dwóch etapach łącznie o 4,4 proc. i jednorazowego świadczenia, bez żadnych dodatkowych warunków. Poprzednio linie żądały od pilotów m.in. zgody na podniesienie wieku uprawniającego do przejścia na wcześniejszą emeryturę, ale zastrzegały, że może to być przedmiotem negocjacji z udziałem mediatora. 

W niedzielę górnicy świętowali Barbórkę. Od 2006 roku zatrudnienie w górnictwie i wydobywaniu, gdzie wlicza się również pracowników KGHM-u, nafciarzy i pracowników kamieniołomów, spadło o 33 tys. (z 181 tys. do 148 tys.), co oznacza spadek zatrudnienia o prawie 20%. Jednocześnie wynagrodzenia brutto wzrosły z poziomu prawie 4,9 tys. zł do prawie 6,8 tys. zł - czytamy w artykule: Barbórka już w niedzielę. Górników jest mniej, ale zarabiają więcej

Zmiany w prawie pracy

W ubiegły piątek minister Elżbieta Rafalska poinformowała w rozmowie z Radiem Zet, że jej resort nie pracuje ani nie pracował nad zakazem pracy na emeryturze"Chcę zdementować absolutnie. Nie ma takiego planu. W moim resorcie nie toczą się, ani nie toczyły się żadne prace nad zakazem łączenia pracy z emeryturą". Dodała, że "jest zwolennikiem nieograniczania zarobkowania". 

Resort rozwoju natomiast pracuje nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.

Okres obowiązkowego przechowywania dokumentów (lata)

Państwo

Dokumentacja płacowa

Dokumentacja osobowa

Polska

50

50

Wielka Brytania

6

6

Niemcy

10

6

Francja

5

5

Włochy

5

10

Holandia

7

7

Szwajcaria

10

10

Irlandia

6

7

Węgry

5

5

USA

4

3

Kanada

3

3

Australia

7

7

Singapur

2

2

Źródło: www.mr.gov.pl

Od przyszłego roku pracodawcy będą mogli skorzystać z możliwości wypowiedzenia umowy za pomocą poczty elektronicznej, o czym poinformowaliśmy w artykule "Zwolnienia przez e-mail od 2017 roku?". 

Tylko u nas - Życie po etacie i kursy dla przyszłych bankowców 

Ile zarabia się jako podróżnik? Czy można powiedzieć, że jest to zawód jak każdy inny? Na te pytania odpowiadają bohaterki nowego odcinka cyklu "Życie po etacie", które zamieniły pracę w korporacji farmaceutycznej i firmie windykacyjnej na pełny etat podróżnika. O tym, jak połączyć pasję z pracą i jak #żyćpoetacie, opowiadają Anita Demianowicz z Banita Travel oraz Anna Bandura z Nadia vs. the World w artykule: "Rzucić wszystko i zostać podróżnikiem [Życie po etacie]".

W czwartek na łamach Bankier.pl opublikowaliśmy artykuł na temat tego, czy przyszli bankowcy powinni inwestować w kursy informatyczne. Okazuje się, że sam dyplom ukończenia kierunku ekonomicznego nie zawsze gwarantuje mocną pozycję w walce o pracę w tym sektorze. Atutem w CV jest znajomość konkretnych narzędzi, takich jak SQL, VBA czy języki programowania wykorzystywane w firmach. Eksperci wskazują, że takie umiejętności powoli stają się standardem w wymaganiach rekrutacyjnych.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl