REKLAMA

Zwolnienia przez e-mail od 2017 roku?

Weronika Szkwarek2016-12-02 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-12-02 06:00

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem może w niedługim czasie stać się faktem. Po konsultacjach społecznych, które potrwają do 7 grudnia, ustawa o zmianie ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją w krótkim czasie zostanie skierowana do Sejmu, aby zacząć obowiązywać od przyszłego roku.

Zmiany, które mają wejść w życie od stycznia 2017 roku, zakładają między innymi możliwość wypowiedzenia umowy o pracę za pomocą poczty elektronicznej. Sam pomysł budzi jednak wiele wątpliwości.  

Ile zaoszczędzą pracodawcy?

Pomysł Ministerstwa Rozwoju zakłada wprowadzenie zmian między innymi w Kodeksie pracy. Sam projekt ma za zadanie ułatwić pracodawcom prowadzenie dokumentacji pracowniczej. W uzasadnieniu można przeczytać, że wszystkimi informacjami niezbędnymi do uzyskania świadczeń emerytalnorentowych miałby dysponować ZUS, co umożliwi skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat od dnia zakończenia stosunku pracy. Wspomniana dekada byłaby zabezpieczeniem dowodowym w przypadku sporu na linii pracownik-pracodawca w sądzie pracy.

fot. / / thetaXstock

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju mają ograniczyć koszty po stronie pracodawców w związku z długotrwałym przechowywaniem akt osobowych w formie papierowej. Szacuje się, że łączne roczne koszty administracyjne w gospodarce z tytułu prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej wynoszą 130 mln złotych.

Okres obowiązkowego przechowywania dokumentów (lata)

Państwo

Dokumentacja płacowa

Dokumentacja osobowa

Polska

50

50

Wielka Brytania

6

6

Niemcy

10

6

Francja

5

5

Włochy

5

10

Holandia

7

7

Szwajcaria

10

10

Irlandia

6

7

Węgry

5

5

USA

4

3

Kanada

3

3

Australia

7

7

Singapur

2

2

Źródło: www.mr.gov.pl

Warto nadmienić, że takie prowadzenie akt osobowych będzie wymagało od pracodawców posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a w przypadku oświadczenia woli obu stron – również złożenia go przez pracownika.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zwolnienia elektroniczne

Z punktu widzenia zarówno pracownika, jak i pracodawcy ważna staje się możliwość wypowiedzenia umowy w formie elektronicznej. O zmianach w tym zakresie mówi artykuł 1 punkt 4. Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. W projekcie można przeczytać o zmianach w kodeksie pracy, szczególnie ważna będzie modyfikacja art. 30 Kodeksu pracy, który otrzyma następujące brzmienie:

 „3. Oświadczenie z każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić w formie pisemnej albo elektronicznej.”

Jednak aby wypowiedzenie zostało uznane za skuteczne, strona musi zapoznać się z jego treścią – mówi o tym art. 61 Kodeksu cywilnego, który jest stosowany na mocy artykułu 300 Kodeksu pracy.

Art. 61 Kodeksu cywilnego

Art. 61. § 1.  Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

§ 2.  Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

W przypadku, gdy pracodawca wybierze formę elektroniczną, trudno będzie mu ocenić, czy pracownik przeczytał jego treść. Technologia pozwala jedynie potwierdzić otwarcie wiadomości przez adresata, które może nastąpić np. przez osobę trzecią. Z drugiej strony – informacja o wypowiedzeniu umowy może skutkować nadużyciami ze strony pracownika – po zapoznaniu się z informacją będzie mógł starać się o zwolnienie lekarskie, aby przedłużyć czas wypłacenia wynagrodzenia.

Projekt Ministerstwa Rozwoju zakłada dowolność w zakresie wypowiedzenia umowy o pracę. Dlatego też to pracodawca będzie mógł zadecydować, czy taka forma będzie dla niego i podwładnych odpowiednia.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~inst
ale jak konsument chce rozawiązać umowę np OC -itp, TO MUSI NA PISMIE ! -------CHORY KARAJ ! ABSURDÓW !
~Marek
Pierwszy lepszy informatyk potrafi wysłać pismo, które wygląda jakby pochodziło z dowolnego adresu. Trochę lepszy potrafi zrobić to tak, by było nie do odróżnienia od autentyku.
~tissol
"Jesteś zwolniony ze skutkiem natychmiastowym..." klik i....
o cholera, wysłałem grupowy.
~b25
ja nie mam internetu i poczty, tylko ta w miescie...........
~35LatWolności
Rzecz w tym że to będzie w poczcie firmowej, której czytanie będzie twoim obowiązkiem służbowym i do której dostęp stracisz zanim jeszcze zdążysz skopiować ten mail na swoje potrzeby. Skrypt dołączony do maila automatycznie wyśle potwierdzenie przeczytania i za pomocą kamerki zdejmie twoją facjatę na dowód że to byłeś ty. A potem Rzecz w tym że to będzie w poczcie firmowej, której czytanie będzie twoim obowiązkiem służbowym i do której dostęp stracisz zanim jeszcze zdążysz skopiować ten mail na swoje potrzeby. Skrypt dołączony do maila automatycznie wyśle potwierdzenie przeczytania i za pomocą kamerki zdejmie twoją facjatę na dowód że to byłeś ty. A potem zamknie łącze i zablokuje terminal. Po czym jescze wezwie ochronę by cię wyprowadziła. W przypadku telefonu można jeszcze będzie pobrać odciski palców z czytnika.
Ewentualną dalszą korespondencję będziesz sobie sobie prowadzić z domu przez Fejsbuka lub używając prywatnego maila. Rozmawiał z tobą będzie prawnik, który oczywiście ma 30 dni na odpowiedź na każdą twoją korespondencję.
~dsfasdfg
Fakt e-mailem łatwiej wytłumaczyć, że ukrainiec jest tańszy, nie ważne, że w większości nie nie potrafi ale tańszy!
~kk
Kojarzy mi się to z kwestią rozwodów za pomocą SMS'a u muslich. . .
Hmmm, może SMS'em też można by zwalniać. Zastrzegam sobie prawa autorskie tego pomysłu.
Z drugiej strony oglądałem jakiś reportaż z USA (Alaska?), czy Kanady gdzie pracownik (kierowca ciężarówki)
zwolnił się poprzez powiedzenie szefowi, że się
Kojarzy mi się to z kwestią rozwodów za pomocą SMS'a u muslich. . .
Hmmm, może SMS'em też można by zwalniać. Zastrzegam sobie prawa autorskie tego pomysłu.
Z drugiej strony oglądałem jakiś reportaż z USA (Alaska?), czy Kanady gdzie pracownik (kierowca ciężarówki)
zwolnił się poprzez powiedzenie szefowi, że się zwalnia. Żadnych papierków tam nie widziałem.
~Boneki
To będzie tak zapiszesz się do partii będziesz pracował jeśli nie to do widzenia wypowiedzenie nie na papieru tylko elektronicznie po cichu. To jest następne robienie syfu. Patrzeć jak się wezmą za kodeks pracy i wszystko pozmieniaja pod kątem biznesmenów a narodu zrobią niewolnikow
~obywatel
Ty koleś masz takie totalitarne podejście, ukształtowane zapewne na zebraniach w PZPR.
~czapla
Leming~ ty jesteś prawdziwy jeleń. PiS sprawił,że frank jest po 4,15 ?
A do szkół uczęszczał?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki