Bezrobocie w strefie euro najniższe od lipca 2009 roku

Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej w październiku wyniosła 8,3%, a w strefie euro spadła z 9,9% do 9,8% - poinformował Eurostat. W przypadku eurolandu był to najniższy odczyt od lipca 2009 roku.

Październikowy odczyt był pozytywną niespodzianką – ekonomiści zakładali utrzymanie stopy bezrobocia w strefie euro bez zmian, na poziomie 10,0% (przed rewizją). W raporcie Eurostatu roiło się też od rewizji – w przypadku kilku krajów istotnie zmieniono dane za ostatnie miesiące.

Stopa bezrobocia w strefie euro (czerwona linia) i Unii Europejskiej (niebieska linia).
Stopa bezrobocia w strefie euro (czerwona linia) i Unii Europejskiej (niebieska linia). (Eurostat)

Za to niezmiennie najwyższe bezrobocie wciąż panowało w Grecji (23,4%)  i Hiszpanii (19,2%), a najniższe wartości tego wskaźnika odnotowano w Czechach (3,8%) i w Niemczech (4,1%).  Stopę bezrobocia poniżej 5% odnotowano jeszcze w Niemczech (4,1%), Wielkiej Brytanii (4,7%) oraz na Węgrzech i Malcie (po 4,9%).

Polska z wynikiem 5,7% uplasowała się na 7. pozycji  wśród 28 krajów Unii Europejskiej. Według Eurostatu pracy poszukiwało (i było gotowych ją podjąć) 981 tysięcy Polaków, a więc o 282 tysiące mniej niż rok wcześniej. Tak niskiej stopy bezrobocia BAEL nie odnotowano ani razu w 16-letniej historii tych badań.

Dane Eurostatu różnią się od statystyk podawanych przez Główny Urząd Statystyczny i rząd, gdzie podawana jest liczba bezrobotnych zarejestrowanych – czyli osób widniejących w ewidencji urzędów pracy.

Tak liczona stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w październiku 8,2%, co było najniższym odczytem od 25 lat. W ewidencji figurowało wówczas 1.308 tys. bezrobotnych, a więc o 327 tys. więcej, niż wynika z badania aktywności zawodowej ludności (BAEL). Są najprawdopodobniej to osoby pracujące „na czarno” lub niezainteresowane podjęciem pracy.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~aa

Ja w te falszerstwa nie wierzę. To akurat tak samo jak z inflacja, zależy co do tego koszyka się wrzuci i masie co chce, propaganda. A ja obserwuje otoczenie i widzę co jest grane.

! Odpowiedz
1 1 ~Ron2000

Dobry parametr zatrudnienia to ilość pracujących/100 mieszkańców, a nie ilość bezrobotnych na 100 mieszkańców. Człowiek honorowy nie chce żyć na koszt innych i nie rejestruje się jako bezrobotny jak nie ma pracy. Znam takich.
Zresztą po co komu takie analizy ?

! Odpowiedz
1 3 ~TimeIsMoney

Dobrym jeśli chcesz badać pracujących, a nie bezrobotnych ;)

! Odpowiedz
0 3 ~hhu

" najszybciej od marca bieżącego roku rosło zatrudnienie w firmach " z tego samego badania o polskich firmach :)

! Odpowiedz
1 0 ~mariuszba1

Chyba jest błąd na mapce, bo w artykule podano drugie Niemcy, które jako jedyne załapały się jeszcze na bezrobocie poniżej 5%...

! Odpowiedz
6 4 ~TimsHimmermans

bo ciapaki nie chcą pracować

! Odpowiedz
5 4 ~janekwisniaaa

Ale sciema.

! Odpowiedz
3 3 ~notyourbusiness

gdzie sie podzialy trolle bankowe ?

! Odpowiedz
13 12 ~StanRS

Dlatego trzeba znieść obowiązek wizowy dla Ukrainy i Turcji. Trzeba sprowadzić do Europy 5 milionów turasów, 5 milionów ukrów, i 5 milionów "lekarzy", "informatyków", "mikrobiologów" z bliskiego wschodu, północnej Afryki, Afganistanu i Pakistanu z opuchniętymi jądrami, bo brakuje rąk do pracy. To by zdecydowanie ubogaciło Europę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil