REKLAMA
WEBINAR

Transgraniczny cyfrowy pieniądz – Chiny włączają się w międzynarodowy projekt

Michał Kisiel2021-02-26 08:49analityk Bankier.pl
publikacja
2021-02-26 08:49

Banki centralne Chin, Tajlandii, Hong Kongu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich będą wspólnie testować możliwość zastosowania cyfrowego pieniądza w rozliczeniach transgranicznych. Może to oznaczać przymiarki do szerszego zastosowania juana w globalnych płatnościach.

Transgraniczny cyfrowy pieniądz – Chiny włączają się w międzynarodowy projekt
Transgraniczny cyfrowy pieniądz – Chiny włączają się w międzynarodowy projekt
fot. Janusz Pieńkowski / / Shutterstock

W zeszłym roku banki centralne Hong Kongu i Tajlandii wspólnie pracowały nad możliwościami zastosowania cyfrowego pieniądza banku centralnego (CBDC), informuje CNBC. Teraz projekt ma zostać rozszerzony o Ludowy Bank Chin oraz bank centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Głównym celem badań staną się cyfrowe płatności transgraniczne.

Grupa zamierza testować sposoby użycia technologii rozproszonego rejestru (DLT, Distributed Ledger Technology) w transakcjach „płatność za płatność” (payment versus payment) dokonywanych w czasie rzeczywistym. Schemat rozrachunku ma zapewniać, że transfer w jednej z walut zostanie dokonany dopiero wtedy, kiedy sfinalizowana zostanie płatność w drugiej z walut.

Przypomnijmy, że Chiny są w grupie krajów najbardziej zaawansowanych w pracach nad CBDC. Za Wielkim Murem przeprowadzono już serię testów cyfrowego pieniądza, m.in. rozprowadzając go wśród konsumentów w ramach loterii.

Jak wskazuje CNCB, jednym z celów międzynarodowej współpracy banku centralnego Chin może być przygotowanie gruntu pod globalne zastosowania cyfrowego juana. Chociaż dotychczasowe prace nad schematem DCEP (jak nazywany jest e-juan) koncentrowały się na płatnościach krajowych, niewykluczone, że Chińczycy będą chcieli wzmocnić międzynarodową pozycję swojej waluty w wymianie handlowej dzięki nowym możliwościom stwarzanym przez digitalizację pieniądza.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jes
Chiny gwarancją uczciwości, przejrzystości i ochrony danych :)))
dziki_losos
Tu chodzi tylko o rozpowszechnienie juana - projekt pozoruje, że niby rozwiązuje jakiś problem techniczny (transakcja pieniądz-za-pieniądz, wszystko albo nic), ale w rzeczywistości to nigdy nie był kłopot, bo rozliczenia między krajami i tak działają w systemie honorowym, tak jak dyplomacja. Jeśli partner handlowy będący krajem Ci Tu chodzi tylko o rozpowszechnienie juana - projekt pozoruje, że niby rozwiązuje jakiś problem techniczny (transakcja pieniądz-za-pieniądz, wszystko albo nic), ale w rzeczywistości to nigdy nie był kłopot, bo rozliczenia między krajami i tak działają w systemie honorowym, tak jak dyplomacja. Jeśli partner handlowy będący krajem Ci nie zapłaci, to przecież i tak wszyscy się o tym dowiedzą, a "ledger" czy "blockchain" nic tu nie usprawni.
gronostaj
Cyfrowy pieniądz to kontrolowanie wszystkiego i wszystkich.

Nic dziwnego, że Chiny zainteresowane.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki