Tak zmieni się polski paszport

Wizerunek inskrypcji z grobu Marii Piłsudskiej - "Matka i serce Syna" zamiast Ostrej Bramy w Wilnie i postać najmłodszego kawalera Virtuti Militari obrońcy Lwowa w 1920 r. Antosia Petrykiewicza zamiast Cmentarza Orląt Lwowskich trafią do nowego paszportu.

(fot. Michal Dyjuk / FORUM)

"Te motywy graficzne znajdą się w nowym paszporcie, upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości w 1918 r." - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Nowa książeczka paszportowa wydana będzie w 2018 r.

Minister, podczas konferencji prasowej w siedzibie Straży Granicznej w Warszawie, powiedział, że w konsultacjach w sprawie nowego paszportu wzięło udział 763 tys. osób. W poniedziałek zakończyła się trwająca od końca lipca kampania społeczna MSWiA "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018". "Chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali swoje głosy w tych konsultacjach" - powiedział Błaszczak.

Zapewnił, że oprócz nowego wzoru, dokument paszportowy będzie miał nowoczesne zabezpieczenia.

Pierwotnie zapowiedziano, że w książeczce może znaleźć się wizerunek cmentarza Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy w Wilnie, jednak wywołało to kontrowersje, ze względu na to, że Lwów i Wilno nie leżą obecnie w Polsce. Dlatego Błaszczak zdecydował, że będzie to inskrypcja z wileńskiego grobu Marii Piłsudskiej i postać Petrykiewicza - obrońcy Lwowa.

Jak sprecyzował, decyzja ta była wynikiem uwag, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów. Przypomniał, że Petrykiewicz to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari, 13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na lwowskim cmentarzu.

W drugim przypadku uzasadnił, że inskrypcja z grobu matki Piłsudskiego to "bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze". "Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r." - dodał.

Spośród 13 propozycji, na które można było głosować sześć najlepszych wskazań trafi do paszportu. Są to Mogiła Mogił - Kopiec Czynu Niepodległościowego z ponad 87 tys. 357 głosów, Gabriel Narutowicz 87 tys. 233 głosy, orzełek legionowy 79 tys. 986 głosów, motyw wileński - Ostra Brama, a obecnie "Matka i serce Syna" 74 tys. 285 głosów, Eugeniusz Kwiatkowski 72 tys. 516 głosów a obraz Jacka Malczewskiego "Polonia" 70 tys. 870 głosów.

Książeczka paszportowa posiada jedynie 19 stron do zaprojektowania. Zespół ekspertów stworzył listę 26 motywów graficznych - 13 motywów, które zostaną umieszczone na stronach wizowych dokumentu paszportowego i 13 propozycji, na które można było głosować. Do wyboru były również m.in. wizerunek gen. Józefa Hallera, Order Odrodzenia Polski.

Grafiki wybrane do książeczki paszportowej przez ekspertów, to motyw lwowski - Antoś Petrykiewicz, Bitwa Warszawska, godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, odznaka pamiątkowa wojsk wielkopolskich, order Virtuti Militari, powstania śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Roman Korfanty - podał Błaszczak.

Barbara Mazurkiewicz-Białęcka z Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA zapewniła, że nowy paszport będzie nowoczesny i dobrze zabezpieczony. Będzie paszportem z mikrochipem z danymi, a karta główna z danymi posiadacza będzie poliwęglanowa, z wypalonym laserowo drukiem.

W 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego po 123 latach zaborów. W 2018 r. ważność straci 1,3 mln paszportów, nie będzie obowiązku wymiany obecnych paszportów na nowe.

W przygotowaniu projektu paszportu na 100-lecie niepodległości z MSWiA współpracuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. (PAP)

ago/ pru/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 11 czerwony_wiewior

Bardzo ładny kolor. Taki męski, jak pan minister

! Odpowiedz
0 3 karbinadel

Roman Korfanty? A co na Wojciech?

! Odpowiedz
0 12 karbinadel

Roman Korfanty? A co na to Wojciech?

! Odpowiedz
1 5 ciemny_lud

Ciekawe, czy to Płaszczak jest takim ignorantem, czy też redakcja pomieszała imiona

! Odpowiedz
7 18 ciemny_lud

Gdyby Niemcy chcieli na paszporcie przedstawić motywy z Wrocławia czy Gdańska, pisowscy politycy zapluliby się z oburzenia. Tyle że tam takie głupich pomysłów nikt poważnie nie rozważa. Po jakiego diabła na paszportach jakieś ozdóbki?

! Odpowiedz
4 12 bionikjaga

Dlatego ja wymianę paszportu zrobię w tym m-cu, bo nie mam ochoty mieć w nowym paszporcie jakichś symboli martyrologicznych. Jeżdżę po świecie bo interesuje mnie lepsze życie a nie wieczne modły i rocznice walk i mordów.

! Odpowiedz
2 8 ciemny_lud odpowiada bionikjaga

Mi się również paszport niedawno skończył, trzeba szybko robić nowy, bo jeszcze nam wrak smoleński do dokumentów wstawią

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne