REKLAMA

"Szokujące" propozycje ws. wypłat emerytur z OFE

2013-03-27 20:30
publikacja
2013-03-27 20:30
Dodaj Bankier.pl w Google

Przedstawione przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych propozycje wypłat emerytur z OFE są "szokujące" i nadwyrężają zaufanie przyszłych emerytów do OFE - uważa wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Poinformował on, że obecny rząd ich nigdy nie zaakceptuje.

Szokujące propozycje ws. wypłat emerytur z OFE
Image licensed by Ingram Image

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym. Na przykład dla osoby w wieku 67 lat, przeciętny wiek trwania życia wynosi 192,1 miesięcy, czyli około 16 lat. Tak długo OFE wypłacałyby emeryturę.

Zgodnie z propozycję IGTE klient OFE mógłby jednak zdecydować, by emeryturę wypłacać krócej, ale nie krócej niż 10 lat. W przypadku śmierci członka funduszu w trakcie pobierania wypłaty programowej, jego środki podlegałyby dziedziczeniu. Aby zabezpieczyć przyszłych emerytów przed spadkiem wartości ich portfela, na pięć lat przed wiekiem emerytalnym ich oszczędności byłyby przenoszone do funduszu ochrony kapitału. Poziom inwestycji w akcje nie mógłby przekraczać w nim 15 proc.

We wtorek premier Donald Tusk określił propozycje PTE jako "intrygujące".

Wakacje na giełdzie
OFE? Do likwidacji» OFE? Do likwidacji

"Pomysł (przedstawione przez OFE - PAP) jest głęboko szokujący. Zawsze byłem przekonany, że OFE rozumieją, że mają ludziom wypłacać emerytury. Emerytura jest z definicji świadczeniem, które się płaci do końca życia. Pomysł, że będzie to programowana wypłata, która byłaby wypłacana przez pierwsze 10, 15 czy 20 lat, jest dla mnie głęboko szokujący" - powiedział Rostowski w środę wieczorem w TVN24.

"(PTE w propozycji przesłanej premierowi - PAP) jasno mówią, że wypłata programowana nie będzie waloryzowana jak wypłata z ZUS, a jeśli ktoś będzie chciał otrzymywać do końca życia, to będzie mógł sobie wykupić takie prawo" - dodał.

"Emerytom mogę powiedzieć, że nasz rząd nigdy się na cos takiego nie zgodzi" - powiedział minister finansów.

Wicepremier ocenia, że propozycje IGTE nadwyrężają zaufanie emerytów do funduszy.

"Po tym, jak przeczytałem dokument, zacząłem wątpić w to, że ja jako przyszły emeryt, mogę mieć do ludzi, którzy coś takiego zaproponowali, to konieczne zaufanie, że będą mieli moje interesy jako swoje główne i najważniejsze przykazanie" - powiedział Rostowski.

Pytany, czy rząd może rozważać likwidację OFE, Rostowski odpowiedział: "Towarzystwa emerytalne przysłały nam ten dokument. To, że on jest tak głęboko szokujący nie oznacza, że podejmiemy jakieś pochopne decyzje. W tym roku jesteśmy zobowiązani ustawą sprzed 2 lat zrobić gruntowny przegląd systemu OFE. (...) Na ten przegląd damy sobie tyle czasu, ile trzeba, to kwestia kilku miesięcy".

"Jeśli o mnie chodzi nić zaufania została delikatnie mówiąc nadwyrężona" - dodał minister finansów. (PAP)

fdu/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (56)

dodaj komentarz
~skazany na 67lat
Jak pamiętam to od samego początku OFE miały wspierać emeryturę z ZUS,a nie być główną emeryturą. Zebrane środki podzielone przez 10-15 lat wypłacane co miesiąc.
Wiele emerytek i emerytów nie dożyje nawet 70lat ,a pozostała kasa nie przepada jak to ma się w ZUSie. Pracujesz 40 albo i więcej lat ,jak umrzesz w dniu przejścia na
Jak pamiętam to od samego początku OFE miały wspierać emeryturę z ZUS,a nie być główną emeryturą. Zebrane środki podzielone przez 10-15 lat wypłacane co miesiąc.
Wiele emerytek i emerytów nie dożyje nawet 70lat ,a pozostała kasa nie przepada jak to ma się w ZUSie. Pracujesz 40 albo i więcej lat ,jak umrzesz w dniu przejścia na emeryturę to ZUS KAPNIE że na pogrzeb braknie. Kasy"nima". ZUS jej nigdy nie miał.
~taaak
Pradziadkowie ciezko zapracowali i dali ci w spadku dom zdrowy i czysty. Mozna brudzic niszczyc w domu, i łudzic sie ze to tylko kurz. Obudziles sie w zgintym domu. chcesz wezwac ekipe do posprzatania i mycia? remont? wstyd ci? Nie łudz sie robiles imprezy wyplaty po 5tys 8tys 20tys 80tys premiowales Pradziadkowie ciezko zapracowali i dali ci w spadku dom zdrowy i czysty. Mozna brudzic niszczyc w domu, i łudzic sie ze to tylko kurz. Obudziles sie w zgintym domu. chcesz wezwac ekipe do posprzatania i mycia? remont? wstyd ci? Nie łudz sie robiles imprezy wyplaty po 5tys 8tys 20tys 80tys premiowales sobie podwojnie i brudziles. i zaniedbywales i twoi koledzy z kolezankami. Teraz spie...przaj stad lepiej do lekarza bo moze jestes chory od grzyba. A twoj dom trzeba zburzyc. bo tego domagaja sie sąsiedzi, bo wali na calą okolice.
~taaak
Utrzymujecie armie ''niepotrzebnych'' urzednikow ktorzy dlatego na was glosują. taka symbioza.elektorat. Ktorzy w ogole nie rozumieja co to znaczy REALNIE zarobic na wlasne ubezpieczenie. Bylem w Polsce przedsiebiorcą od zera do rentownej firmy, nie rozumiecie co to znaczy ze to my utrzymujemy Utrzymujecie armie ''niepotrzebnych'' urzednikow ktorzy dlatego na was glosują. taka symbioza.elektorat. Ktorzy w ogole nie rozumieja co to znaczy REALNIE zarobic na wlasne ubezpieczenie. Bylem w Polsce przedsiebiorcą od zera do rentownej firmy, nie rozumiecie co to znaczy ze to my utrzymujemy was. nie bede placil 961zl co miesiac na urzedniczyne wyplaty i urzedniczyne emerytury hwamwd.bo to pastwo nie docenia ludzi zaradnych Wyjechalem zagranice jak sie zaczal kryzys. i mam swiety spokoj i nie martwie sie o emerture bo bedzie zagraniczna. Dzialalnosc tu jest tania 961euro mialbym placic co miesiac???? tu nikt nie pozwoli nato.
Wydymal was miedzynarodowy kapital bo sluzyliscie mu zachlannie. tak to jest jak politycy zdradzaja narod. ale to mnie nie dotyczy! szkoda tylko polskiej ziemi przyrody i tych normalnych co zostali i musza sie meczyc z tymi zdrajcami. brak slow.
~taaak
Jesli tak bardzo pieniadze sa najwazniejsze to daaaawajcie! zrobcie to czego sie obawiacie??? usypianie starcow lub obowiazek utrzymania na dzieci. i wracamy do sredniowiecza. SLUZYCIE OBCEMU KAPITALOWI I DLATEGO MACIE WIELKI PROBLEM!
~Zonkil
Już widzę teksty emerytów pod koniec okresu tych 16 lat... "Noo, trzeba będzie umierać, bo emerytura już się kończy..."
~taaak
Prawda jest taka ze zlikwidowalo sie wszystkie zaklady. wiec ludzie uciekaja zagranice. nie bedzie zastepstwa pokoleniowego. wiec system emerytalny padnie- to kwestia czasu. Pytanie kto jest odpowiedzialny za likwidacje zakladow? ten bedzie tez odpowiedzialny za katastrofe emerytalna za pare Prawda jest taka ze zlikwidowalo sie wszystkie zaklady. wiec ludzie uciekaja zagranice. nie bedzie zastepstwa pokoleniowego. wiec system emerytalny padnie- to kwestia czasu. Pytanie kto jest odpowiedzialny za likwidacje zakladow? ten bedzie tez odpowiedzialny za katastrofe emerytalna za pare lat. taka prawda. pieprz......e was zdrajcy. sluzylo sie miedzynarodowym finansistom wiec zostaniecie zapisani jako zdrajcy w historii. zyjcie z tym! tak samo jak chciwa rabunkowa gospodarka doprowadzi do powaznej tragedii na Ziemi. kwestia czasu.
~MWis
Jestem kilka lat przed emeryturą i zastanawiam się kto ma sklerozę ja czy politycy ?!? Przecież jak wstępowałem do OFE, to mówiono że będzie kilka możliwości skorzystania z pieniędzy: wypłata jednorazowa, wypłata przez zdefiniowaną (przez emeryta) ilość lat, wypłata dożywotnia. OFE opowiedziały się za jednym z tych wariantów więc Jestem kilka lat przed emeryturą i zastanawiam się kto ma sklerozę ja czy politycy ?!? Przecież jak wstępowałem do OFE, to mówiono że będzie kilka możliwości skorzystania z pieniędzy: wypłata jednorazowa, wypłata przez zdefiniowaną (przez emeryta) ilość lat, wypłata dożywotnia. OFE opowiedziały się za jednym z tych wariantów więc w czym problem ??? Chyba, że koniecznie trzeba znaleźć kij na OFE aby uzasadnić położenie łapy na ich (czytaj NASZĄ) kasę !!
~Szokujący Minister
Jak może starczyć pieniędzy na dłuższe wypłaty emerytur jeżeli Minister F. zabrał dwie trzecie składki na OFE, która w swojej pierwotnej wartości finansowałaby co najmniej 30 lat. Rozpasanie budżetu i brak wprowadzenia reformy finansów - redukcja wydatków na zbędną administrację rządową - powoduje rosnącą dziurę budżetową. Dodatkowo Jak może starczyć pieniędzy na dłuższe wypłaty emerytur jeżeli Minister F. zabrał dwie trzecie składki na OFE, która w swojej pierwotnej wartości finansowałaby co najmniej 30 lat. Rozpasanie budżetu i brak wprowadzenia reformy finansów - redukcja wydatków na zbędną administrację rządową - powoduje rosnącą dziurę budżetową. Dodatkowo Minister F. chce teraz "podiwanić" 34 miliardy z OFE, które chciałby zabrać z emerytur indywidualnych w OFE na wydatki bieżące - a więc: podróże służbowe, przeloty, samochody i nowe samoloty dla administracji.
Czy Minister F. w dalszym ciągu będzie zaszokowany tym, że OFE nie mają pieniędzy?

Jednocześnie Minister F. obiecuje, że tylko ZUS będzie w stanie wypłacać bez ograniczeń w przyszłości. No cóż, byłoby to możliwe gdzyby nie planowana utrata kontroli nad emisją pieniądza związana z wprowadzeniem EUR. Europejski Bank Centralny nie pozwoli Ministrowi F. na dodruk pieniądza na emerytury w Polsce.

Panie Ministrze - kupy to się nie trzyma.
~Mis6
A z czego OFE mają dokładać emerytowi do końca życia?
Przecież odkładają się konkretne sumy, potem liczone konkretne zyski (lub straty (;-)), a na koniec pozostaje określona suma, która rośnie na bezpiecznym funduszu w czasie wypłat emerytury. Kiedyś środki na indywidualnym koncie się kończą i już. Jak w BANKU.

To nie ubezpieczenie
A z czego OFE mają dokładać emerytowi do końca życia?
Przecież odkładają się konkretne sumy, potem liczone konkretne zyski (lub straty (;-)), a na koniec pozostaje określona suma, która rośnie na bezpiecznym funduszu w czasie wypłat emerytury. Kiedyś środki na indywidualnym koncie się kończą i już. Jak w BANKU.

To nie ubezpieczenie tylko indywidualne konta. Jak ktoś umrze wcześniej niż skończą się środki to jest dziedziczenie - to miała być różnica między OFE a ZUS. Teraz Rostowski chce aby Fundy dołożyły raty do Śmierci z własnych zysków?
~Józek rzemieśnik
ZUS jest już systemem przestażałym. Już dawno pownno się zastosować system Nowozelandzki. Te wszystkie zusy krusy ofe i tym podobne to tylko utrzymywanie tysięcy jeśli nie milionów urzędników i możliwość kradzieży przez różnych kaczyńskich tusków i tym podobnych kolegów.

Powiązane: Emerytury

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki