REKLAMA
WEBINAR

Świetny tydzień Bogdanki. Akcje w górę o 25%

Adam Torchała2016-07-14 13:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-07-14 13:50

Akcje Bogdanki odbijają od historycznego dna. Tylko w tym tygodniu wartość lubelskiej spółki wzrosła o 1/4.

Świetny tydzień Bogdanki. Akcje w górę o 25%
Świetny tydzień Bogdanki. Akcje w górę o 25%
/ materiały dla mediów

Bessa na rynku surowcowym i ubiegłoroczne zamieszanie z Eneą zepchnęły Bogdankę na historyczne minima. Dno zostało wyznaczone w styczniu 2016 roku, kiedy to za akcje Lubelskiego Węgla płacono ledwie 30,35 zł. O skali spadków najlepiej świadczy fakt, że jeszcze rok wcześniej te same papiery wyceniano na ponad 100 zł.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu spółka znajdowała się niedaleko minimów, na piątkowym zamknięciu kurs wynosił 34,92 zł. W czwartek, a więc niecałe cztery sesje później, akcje Lubelskiego Węgla wyceniano już na 43,52 zł. Wartość spółki wzrosła o około 25%, a więc, biorąc pod uwagę ilość akcji, o blisko 300 mln zł.

fot. / / Bankier.pl

- Ewidentnie pozytywnie działa tutaj sentyment na węglu. W ciągu tygodnia ceny kontraktów na węgiel ARA wzrosły o ponad 5%. Sądzę że rynek wykorzystuje to jako okazje do podciągnięcia Bogdanki na poziomy widziane ostatnio w kwietniu-maju - mówi w rozmowie z Bankier.pl Robert Maj, analityk w Haitong Banku. Wówczas cena akcji Bogdanki, również napędzana ożywieniem na rynku surowcowym, wzrosła do 47 zł.

Po wiosennych wzrostach nastąpiła jednak fala spadków. Teraz wiele będzie zależało od cen węgla, który jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na notowania Bogdanki. Robert Maj zwraca uwagę, że fundamenty wcale Lubelskiemu Węglowi nie muszą pomagać.

- Sądzę, że wyniki w kolejnych kwartałach w dalszym ciągu będą pod presją ze względu na niski uzysk i niższe ceny w kontraktach niż w ubiegłym roku - komentuje Maj. Raport za pierwsze półrocze spółka opublikuje 26 sierpnia. 

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~heh
Realna wycena Bogdanki po przejęciu 5 kopalń połączonych od SRK.
~Dżejms
Podziwiam giełdę. Tu piękne cuda się dzieją. Popatrzmy z perspektywy co to się tak zmienia - ale realnie. Prawie nic. Jak ryli tak ryją. Jakieś zasadnicze zmiany w wydobyciu? Realnie zmieniają się ceny. No i "niechcący" jak również przez "przypadek" krewni i znajomi "troszkę" zarabiają na tym. Tak wywołuje Podziwiam giełdę. Tu piękne cuda się dzieją. Popatrzmy z perspektywy co to się tak zmienia - ale realnie. Prawie nic. Jak ryli tak ryją. Jakieś zasadnicze zmiany w wydobyciu? Realnie zmieniają się ceny. No i "niechcący" jak również przez "przypadek" krewni i znajomi "troszkę" zarabiają na tym. Tak wywołuje się upragnioną zmienność. Piękne.
Będą pisać o tym w podręcznikach inwestora? Jak myślicie?
~stanley
Niema co się napalać . Gdy wróci na 80 zeta to będzie wielki sukces . Wówczas będzie można świętować . Mówi przysłowie ; Nie chwal dnia z ranku; .
~silvio_gesell
To nie węgiel, bogdanka jest dużym właścicielem ziemi. A ceny ziemi rosną do nieskończoności gdy realne stopy spadają z powodów demograficznych.
~zwolennikzłodzieiPO
przeczytajcie audyt z 07.07 dot. kopalni -na doractwo prawne sługuski niemieckie wydały ponad 170mln zł.....
~wyborca
czyżby miały być wyroki śmierci dla POmiotów pracujących dla niemieckich służb rozmontowujących polską energetykę????cyt. sławek nowak - po co płacić z państwowych pieniędzy 80tys. zł jeśli można za to samo zapłacić 20mln. zł - Niemcy Niemcy ponad wszystko.......
~GIEREK
może wyjdzie Gierek. już raz wyszedł. pod proąd

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Spadkowy-piatek-na-gieldach-Alior-i-Rovese-pod-prad-7356391.html
~hehe
Spekulacja to była kiedy zwalili ze 120 na 30 w ciągu kilku miesięcy, bo rząd zaplanował wrogie przejęcie spółki żeby ją przystopować i bezkarnie dawać pomoc publiczną na Śląsk.
~Kenetron
Czym się podniecać napiszcie ile spadła chory kraj

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki