REKLAMA

Czy doszło do manipulacji kursem Bogdanki?

Krzysztof Kolany2015-09-14 10:07główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-09-14 10:07
materiały dla mediów

Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA (LWB) została w pełni sprywatyzowana w marcu 2010 roku, gdy Skarb Państwa sprzedał 46,7% udziałów, pozostawiając sobie niewielki pakiet 4,3%. Akcje Bogdanki za ponad 1,1 mld złotych kupiły OFE, płacąc po 70,50 zł za walor. Przez następne lata firma radziła sobie świetnie, raportując ok. 300-400 mln zł zysku brutto rocznie. Bogdanka stała się dowodem, że wydobycie węgla w Polsce może się opłacać, jeśli tylko od tego interesu odsunąć rząd.

Kurs akcji Bogdanki w latach 2009-13 wzrósł z 57 zł do 138 zł. Jeszcze pod koniec 2014 roku akcjami LWB handlowano po cenie ponad 100 zł. Firma inwestowała w nowe złoża, zwiększała efektywność, wydobycie i przychody ze sprzedaży. Kłopoty zaczęły się dopiero, gdy rząd zaczął „ratować” konkurencyjną Kompanię Węglową.

Dzięki setkom milionów złotych wsparcia z publicznych pieniędzy KW mogła wyprzedawać węgiel ze zwałów po cenach niższych od kosztów wydobycia, podbierając klientów prywatnej Bogdance. Gdyby nie wsparcie rządu, „promocja” węgla zorganizowana przez KW byłaby zdarzeniem jednorazowym i nie zagroziłaby rynkowej pozycji Bogdanki.

Tyle że publiczne i quasi-publiczne wsparcie dla KW może mieć charakter trwały. Dlatego w czerwcu kurs LWB zjechał do 50 zł, a w „czerwony poniedziałek” 24 sierpnia akcje Bogdanki przeceniono o 30%. Był to efekt informacji o wypowiedzeniu przez Eneę kontraktu na dostawę węgla (informację podano do publicznej wiadomości 21 sierpnia, po zakończeniu sesji). Dziwnym trafem bez żadnego "oficjalnie znanego" powodu kurs Bogdanki pod koniec sierpnia wzrósł z 30 zł do 50 zł. Najwyraźniej ten, kto miał wiedzieć, ten wiedział, że warto kupować. Nawet jeśli analitycy wyceniali spółkę na zaledwie 27,90 zł za akcję.

W świetle dzisiejszego wezwania nie sposób uniknąć wrażenia, że było to celowe zagranie Enei w celu obniżenia kursu Bogdanki. Na początku lipca Minister Skarbu Państwa kontrolujący Eneę dokonał wymiany rady nadzorczej, desygnując do niej posłusznych sobie ludzi. Nowa rada nadzorcza została zdominowana przez pracowników Ministerstwa Skarbu Państwa. A 27 sierpnia nowa rada nadzorcza Enei podjęła „uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Emitenta kontrolnego pakietu akcji spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA”. Ujawnienie informacji poufnej zostało opóźnione i podane do publicznej wiadomości dopiero 14 września – czyli w dniu ogłoszenie wezwania. Oznacza to, że przez dwa tygodnie urzędnicy MSP mieli wiedzę wartą ok. 17 zł za akcję, czyli łącznie ponad 380 mln zł. Czy tak ma wyglądać równy dostęp do informacji na rynku regulowanym?

Tego typu zagrywki ocierają się o manipulację kursem i jako takie są niedopuszczalne na cywilizowanych rynkach akcji. Sprawą powinna zająć się KNF, choć wątpię, aby państwowi urzędnicy mieli odwagę przeciwstawić się rządowi. Sposób, w jaki Enea i stojące za nim Ministerstwo Skarbu Państwa rozegrało sprawę Bogdanki, może sprawić, że z inwestowania na GPW wycofają się nawet najtwardsi inwestorzy. Zwłaszcza ci zza granicy.

Stratę w kwocie 3,11 zł na akcję (ok. 50 mln zł) poniosą OFE, czyli przyszli emeryci. Jeśli wezwanie dojdzie do skutku, będziemy mieli do czynienia z faktyczną renacjonalizacją Bogdanki. Firma będzie gorzej zarządzana, bo priorytetem przestanie być rentowność, a staną się interesy polityczne i związkowe. Za kilka lat to my jako podatnicy możemy mieć do ratowania kolejną państwową spółkę

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (84)

dodaj komentarz
~anali
To nie odosobniony przypadek na GPW.Np : dodruki akcji przez bankrutujące firmy oraz wiele innych przewinien to chleb powszedni. Kursu akcji po dobrych informacjach lecą w dół itd. itd. Kto gra na giłdzie wie o czym mówię
~hopsiup
Tylko że w tym przypadku rząd okrada obywateli spekulując i zwalając kurs od pół roku. Cała nadzieja w wyborach i w wykopaniu tych uczciwych inaczej z KNF, UOKIK itd.
Na wezwanie nie reagować i czekać na zmianę władzy.
~JK
Ogólnie rzecz biorąc inwestujesz musisz liczyć się z ryzykiem ale co to kur$$ ma być ludzie by dalej trzymali swoje akcje bogdanki i nic by z nimi nie robili tylko brali dywidendę puki ta banda decydentów nie zaczęła ingerować w rynek węglowy przez to zwykły kowalski nie tylko stracił na OFE ale i stracił cały swój Ogólnie rzecz biorąc inwestujesz musisz liczyć się z ryzykiem ale co to kur$$ ma być ludzie by dalej trzymali swoje akcje bogdanki i nic by z nimi nie robili tylko brali dywidendę puki ta banda decydentów nie zaczęła ingerować w rynek węglowy przez to zwykły kowalski nie tylko stracił na OFE ale i stracił cały swój kapitał/ majątek bo np kupił akcje na cenie 90 zł a potem była przecena do 30 zł; to jak ktoś miał 180 tyś nagle zostało mu z 60 tyś zł. Państwo liberalne tak niby PO się reklamuje państwo liberalne w d^pie by miało kopalnie na śląsku tylko dawno by je sprywatyzowały jak Bogdankę.
~ktk
Czemu oczerniacie nic nie winną Platformę Obywatelską. Zobaczcie KNF potrzebował parę godzin by prześledzić dziesiątki tysięcy transakcji i orzec ze 100 % pewnością, że nie było manipulacji kursem i żadnych lewych transakcji. Jak tak szybko zbadali to znaczy że sprawa jest więcej niż oczywista ...prawda czy się Czemu oczerniacie nic nie winną Platformę Obywatelską. Zobaczcie KNF potrzebował parę godzin by prześledzić dziesiątki tysięcy transakcji i orzec ze 100 % pewnością, że nie było manipulacji kursem i żadnych lewych transakcji. Jak tak szybko zbadali to znaczy że sprawa jest więcej niż oczywista ...prawda czy się mylę?! Dobrze że mamy KNF, możemy być spokojni o naszą GPW i nasze pieniądze. Żeby jeszcze tylko naród dał szanse 4 lata porządzić to rozkwitną nie tylko łąki i pola ale także i GPW i spółki na niej notowane. By żyło się lepiej !!!!!!!!!
~dasad
Mam nadzieję, że Twoja wypowiedź jest ironiczna bo jeśli nie to jesteś wyjątkowo zaślepionym Lemingiem.
~Wyborca-zdecydowany
Nareszcie OSTATECZNIE się zdecydowałem - NIGDY NIE GŁOSOWAĆ na PO oraz PSL. Może PiS czy inne partie będą złe lub jeszcze gorsze od obecnej koalicji - ale dopiero + może będą !
~Paweł
- '2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?'
- NIE.

... no ale, kruwa, nie przeginajcie :)
~upps
Komentarze z forum z dnia wypowiedzenia umowy. Clue sprawy!

"no no muszę powiedzieć że zagranie Enei z wypowiedzeniem umowy - to prawdziwy majstersztyk, piękna zagrywka pod zbicie ceny pod przejęcie"

"Może i piękna, ale tak działa mafia i środowiska kryminalne, a nie spółki w których de facto
Komentarze z forum z dnia wypowiedzenia umowy. Clue sprawy!

"no no muszę powiedzieć że zagranie Enei z wypowiedzeniem umowy - to prawdziwy majstersztyk, piękna zagrywka pod zbicie ceny pod przejęcie"

"Może i piękna, ale tak działa mafia i środowiska kryminalne, a nie spółki w których de facto rządzi rzekomo demokratycznie wybrana legalna władza europejskiego państwa.
Wstyd taki, że aż szkoda to komentować.
Podsumowując, rząd PO zadziałał jak Amber Gold i politycznymi decyzjami i przekrętami zbił kapitalizację spółki z WIG20 o prawie 80% w ciągu kilku miesięcy.
Zastanów się czy to jest rzeczywiście powód do radości i do podziwu czy raczej do strachu przed takimi bandytami decydującymi o bycie polskich obywateli i polskiego państwa. To nie jest już kwestia drobnych machlojek i politycznych myków, a złodziejstwa czystej wody., na którym stracą oszczędności polscy obywatele i emeryci, których po raz drugi ograbiono z pieniędzy z OFE - najpierw umorzono część obligacyjną całkowicie bezprawnie, a teraz następuje kradzież części akcyjnej ze spółek, w których OFE mają najwięcej pieniędzy emerytów ulokowanych. I to wszystko dzieje się na politycznie ustawiane zlecenia władzy, która może decydować o wszystkim i wyciska z ludzi ich oszczędności jak cytrynę."

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki