REKLAMA

Strategia Wieltonu do 2026 roku będzie zakładać ekspansję geograficzną grupy

2023-03-20 10:02
publikacja
2023-03-20 10:02

Wielton, który na przełomie maja i czerwca planuje publikację strategii grupy do 2026 roku, zakłada ekspansję w nowych krajach - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Paweł Szataniak. Dodał, że również w II kwartale może rozpocząć się skup akcji własnych Wieltonu, nie widzi przeciwskazań do wypłaty dywidendy z ubiegłorocznego zysku.

Strategia Wieltonu do 2026 roku będzie zakładać ekspansję geograficzną grupy
Strategia Wieltonu do 2026 roku będzie zakładać ekspansję geograficzną grupy
/ Wielton

"Zakładamy, że w nowej strategii odniesiemy się do poprzednich planów, biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe. Pojawią się nowe kraje, w których chcemy budować nasze udziały i wzmacniać naszą pozycję. Zakładamy też dalszy rozwój w Afryce. Nowa strategia będzie również zawierała cele finansowe. Aby grupa mogła się dalej rozwijać i inwestować, musi zwiększać zyskowność. W planach strategicznych nie będziemy brali pod uwagę odbudowy Ukrainy, bo to jest trudny do przewidzenia obecnie rynek" - powiedział prezes.

"Akwizycje w najbliższych latach są możliwe, choć w tej chwili nie prowadzimy żadnych rozmów" - dodał.

Na początku marca 2022 roku producent przyczep, naczep i zabudów samochodowych w związku z konfliktem zbrojnym Rosji z Ukrainą, odwołał cele na 2022 rok i odłożył publikację strategii grupy na lata 2022-25.

W skład grupy Wielton, oprócz fabryki w Wieluniu, wchodzi m.in. producent naczep i przyczep do ciężarówek Fruehauf we Francji, niemiecki producent wywrotek i pojazdów specjalistycznych Langendorf, producent naczep na rynku brytyjskim Lawrence David.

Pod koniec 2021 roku grupa Wielton kupiła za 4,6 mln euro 80 proc. udziałów w hiszpańskiej firmie Guillén Desarrollos Industriales, będącej producentem naczep i przyczep. Obecnie produkty grupy są sprzedawane w 35 krajach Europy, Azji i Afryki.

Szataniak zapowiedział, że tegoroczne rekordowe inwestycje w wysokości ok. 187 mln zł będą podwaliną do realizacji strategii grupy, którą ma być ogłoszona na przełomie maja i czerwca.

"Tegoroczne inwestycje to kontynuacja budowy zakładu chłodni. Rozpoczęła się budowa hali produkcyjnej, a zamówione maszyny mają dotrzeć do nas w sierpniu. Pod koniec tego roku chcemy wyprodukować pierwsze chłodnie. Pełna produkcja ruszy w drugim kwartale 2024 roku. W pierwszym etapie roczne moce produkcyjne sięgną 1.000 sztuk, a w drugim etapie, czyli na przełomie końca 2025 roku i początku 2026 roku, planujemy ich podwojenie. Z kolei w trzecim etapie chcemy produkować już 3.000 sztuk" - powiedział.

"Koszt tej inwestycji to ok. 50 mln zł. Przeznaczymy środki tylko na wyposażenie i usprzętowienie, bo halę będziemy wynajmować. Chcemy zmienić nasze strategicznie podejście, aby kolejne projekty realizować w formule najmu i koncentrować się na wyposażeniu zakładów w nowoczesne technologie" - dodał.

Prezes poinformował, że tegoroczne nakłady inwestycyjne ponoszone są na zakup i montaż wielu urządzeń dla wydziału komponentów w Wieluniu. Spółka kończy też projekt hydroformowania, który łącznie będzie kosztować ok. 45 mln zł, z czego 12 mln zł to kwota dofinansowania.

"Jesteśmy także na etapie zakupu urządzeń do produkcji nowego modelu wywrotki oraz ich instalacji. Inwestujemy również w dwa start-upy, czyli produkcję własnej osi w ramach marki Aberg Axles oraz rozwiązania telematyczne marki Aberg Connect. Od lipca 2024 roku wchodzą nowe regulacje, które będą wymagały od firm transportowych instalacji urządzeń do mierzenia ciśnienia ogumień w ich pojazdach. Rozwiązania te będziemy oferować w ramach Aberg Connect, a ich rozszerzeniem będą rozwiązania telematyczne" - powiedział.

"Wśród tegorocznych projektów są też dwa optymalizacyjne: 49+ i 100+, na które chcemy wydać 30 mln zł. Projekt 49+ to inicjatywy pracowników, które w najbliższej perspektywie mają przełożyć się na 49 mln zł oszczędności. Z kolei projekt 100+ ma wygenerować w przyszłości 100 mln zł oszczędności" - dodał.

Wielton inwestuje w OZE.

"Stawiamy również na fotowoltaikę instalowaną na dachach zakładów w Wieluniu, żeby uzyskać moce 3 MW, co zapewni nam pokrycie 30 proc. zapotrzebowania na energię. Co więcej, jesteśmy na etapie analiz następnych źródeł niskoemisyjnych w postaci bloku kogeneracyjnego, który będzie produkował energię z gazu, z wykorzystaniem ciepła powstającego w tym procesie w naszych procesach technologicznych. Decyzję kierunkową podejmiemy w tym roku, a wydatki pojawią się najwcześniej w 2024 roku" - podkreślił.

Dodał, że startuje również wzmożony, kilkuletni projekt robotyzacji oraz cyfryzacji w całej grupie, na który w tym roku ma trafić ponad 17 mln zł.

Grupa wypracowała w 2022 roku szacunkowy wynik EBITDA na poziomie ok. 201,2 mln zł, który był o 39 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przewidywana marża EBITDA wyniosła ok. 5,8 proc. Dług netto/EBITDA nie przekroczył poziomu 2,49.

"Nie podjęliśmy jeszcze decyzji odnośnie wypłaty dywidendy. Od strony banków nie ma żadnych przeciwskazań do jej wypłaty, bo kowenanty mamy na poziomie 2,49. Nie widzimy przeciwskazań do wypłaty dywidendy z ubiegłorocznego zysku, ale finalną decyzję podejmiemy w połowie roku" - powiedział prezes.

"W 2022 r. otworzyliśmy sobie ścieżkę do skupu akcji. Sytuacja rynkowa w minionym roku była niepewna, mieliśmy duże zapotrzebowanie na kapitał pracujący. Z jednej strony rosły nasze przychody, a z drugiej mieliśmy do czynienia z przerwanymi łańcuchami dostaw. Prowadziliśmy świadomą politykę zwiększonych zakupów, by utrzymywać bezpieczne zapasy. Jeśli kurs będzie się utrzymywał na obecnym poziomie, to będziemy rozważać dokonanie tego skupu, oczywiście po konsultacji z bankami. Myślę, że buyback mógłby ruszyć w drugim kwartale br." - dodał.

Wielton nie wypłacił dywidendy za 2021 rok, ale 20 mln zł z zysku trafiło na kapitał rezerwowy na sfinansowanie nabywania przez spółkę akcji własnych.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
strategia nie dochody ma zwiększyć aktywo Wieltona

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki