REKLAMA

Stoltenberg: Siły szybkiego reagowania NATO wzrosną do ponad 300 tys.

2022-06-27 13:57, akt.2022-06-27 19:35
publikacja
2022-06-27 13:57
aktualizacja
2022-06-27 19:35
Stoltenberg: Siły szybkiego reagowania NATO wzrosną do ponad 300 tys.
Stoltenberg: Siły szybkiego reagowania NATO wzrosną do ponad 300 tys.
/ NATO

Szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około 40 tys. żołnierzy.

„Przekształcimy siły reagowania NATO i zwiększymy liczbę naszych sił wysokiej gotowości do znacznie ponad 300 tys.” – powiedział dziennikarzom w przeddzień szczytu NATO w Madrycie.

Szef NATO odniósł się też bezpośrednio do Rosji. „Oczekuję, że sojusznicy wyraźnie oświadczą, że Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, dla naszych wartości, dla ładu międzynarodowego opartego na zasadach” - wskazał.

NATO zdecyduje o największym rozmieszczeniu wojsk od czasów zimnej wojny

Podczas szczytu NATO w Madrycie Rosja z powodu inwazji na Ukrainę zostanie uznana za bezpośrednie zagrożenie dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, zaś Chiny - za wyzwanie geostrategiczne; NATO zostanie zrestrukturyzowane i zaadaptowane do bezprecedensowej od zakończenia zimnej wojny sytuacji militarnej - podaje dziennik „El Pais”, powołując się na źródła w Sojuszu.

Hiszpańska gazeta podkreśla, ze sojusznicy z Europy Wschodniej naciskają na znaczne zwiększenie liczebności wojsk NATO na swoim terytorium.

W dniach 29-30 czerwca w stolicy Hiszpanii zbiorą się przywódcy 30 krajów, znajdujących się w stanie najwyższej gotowości ze względu na agresję Rosji przeciwko Ukrainie i gotowych do rozpoczęcia wyścigu zbrojeń, który w przewidywaniu ataku ze strony Rosji zamieni Europę Wschodnią w twierdzę z tysiącami żołnierzy i sprzętem wojskowym - pisze "El Pais". NATO chce wysłać sygnał, że znajduje się w stanie wojny i jest gotowe odpowiedzieć na agresję przeciwko któremukolwiek ze swoich członków.

Napięcie geostrategiczne między mocarstwami, będące konsekwencją rosyjskiej agresji, sięga poziomu kryzysu kubańskiego z 1962 roku czy kryzysu sueskiego z 1956 roku.

Stoltenberg: wzmocnimy nasze grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady

Na szczycie NATO w Madrycie wzmocnimy naszą wysuniętą obronę; wzmocnimy nasze grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady - powiedział Jens Stoltenberg.

Zapowiedział też zwiększenie zdolność NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych. W tym kontekście wymienił m.in.: większe ilości sprzętu i zapasów zaopatrzenia wojskowego, wzmocnienie obrony powietrznej i dowodzenia, ulepszenie planów obronnych z siłami przydzielonymi do obrony konkretnych sojuszników.

"Aby to zrobić, będziemy musieli więcej zainwestować. Dzisiaj publikujemy nowe dane dotyczące wydatków na obronę. Pokazują, że rok 2022 będzie ósmym z rzędu rokiem wzrostów (wydatków na obronność - PAP) wśród europejskich sojuszników i Kanady. Do końca roku (kraje sojusznicze) zainwestują dodatkowe ponad 350 mld dolarów" - wskazał.

Dziewięciu sojuszników osiąga – lub przekracza – cel 2 proc. PKB. "Dziewiętnastu członków Sojuszu ma jasne plany, aby osiągnąć ten cel do 2024 r. A kolejnych pięciu ma konkretne zobowiązania, aby go zrealizować w późniejszym terminie. Dwa procent jest coraz częściej uważane za podstawę, a nie górny próg. Zgodzimy się też, by razem więcej inwestować w NATO. Z korzyścią dla naszego bezpieczeństwa" - wskazał.

"Polska to jeden z największych sojuszników w NATO. Już teraz inne państwa sojusznicze, zwłaszcza Stany Zjednoczone, są wyraźnie obecne w Polsce. Ma teraz miejsce proces, w którym sprawdzamy, jak możemy jeszcze bardziej zwiększyć tę obecność" - oznajmił Stoltenberg.

Stoltenberg: kraje NATO będą rozmawiać o kryzysie żywnościowym wywołanym przez Rosję

Kryzys żywnościowy, wywołany przez Rosję, będzie bez wątpienia jednym z tematów rozmów na rozpoczynającym się we wtorek szczycie NATO w Madrycie - powiedział Stoltenberg.

"Jestem pewien, że oburzające konsekwencje brutalnej wojny prezydenta Putina przeciwko Ukrainie, również w kontekście globalnego rynku żywności, cen żywności i eksportu zbóż, będą tematem szczytu. (...) Jest to istotna sprawa dla NATO, a niektóre z państw sojuszniczych są zaangażowane w wysiłki na rzecz znalezienia rozwiązania" - przypomniał Stoltenberg.

"Oczywiście, najłatwiejszym sposobem na zakończenie tego (kryzysu) byłoby zakończenie wojny przez prezydenta Putina. Ponieważ wzrost cen żywności nie jest wynikiem sankcji, lecz wojny i rosyjskiej blokady ukraińskich portów, która doprowadziła do zmniejszenia eksportu żywności, ziarna i poważnych konsekwencji, jak wzrost cen żywności na całym świecie" - dodał Norweg.

Grono uczestników szczytu NATO coraz większe

Wyznał, ze cieszy go, że Australia, Japonia, Nowa Zelandia i Republika Korei dołączą do sojuszników po raz pierwszy na szczycie w stolicy Hiszpanii. "Udział wezmą również Gruzja i Unia Europejska. I przyjmiemy nowe pakiety wsparcia dla naszych partnerów: Gruzji, Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Mołdowy, a także Mauretanii i Tunezji. Naszym celem jest również osiągnięcie postępu w sprawie historycznych wniosków Finlandii i Szwecji o członkostwo w NATO zapewniając, że kwestie bezpieczeństwa wszystkich sojuszników są uwzględniane" - powiedział.

Przekazał, że rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w sobotę, a jeszcze w poniedziałek spotyka się z premier Szwecji. "Cieszę się, że prezydent Erdogan, prezydent (Sauli) Niinisto i premier (Magdaleną) Andersson przyjęli moje zaproszenie na wtorkowe spotkanie w Madrycie" - powiedział.

Soloch: Szwecja i Finlandia wcześniej czy później będą w NATO

Szwecja i Finlandia wcześniej czy później będą członkami NATO, a czy przełom nastąpi podczas szczytu Sojuszu w Madrycie, to zobaczymy - stwierdził szef BBN Paweł Soloch po zakończeniu narady przed zbliżającym się szczytem Paktu Północnoatlantyckiego.

W zwołanym przez prezydenta Andrzeja Dudę spotkaniu wzięli udział przedstawiciele rządu i dowódcy wojskowi. We wtorek wczesnym popołudniem prezydent udaje się do Madrytu na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego poświęcony przede wszystkim wojnie w Ukrainie i jej skutkom. Omówiony ma zostać także temat przystąpienia do NATO Szwecji i Finlandii, czemu sprzeciwia się Turcja.

Szef BBN przyznał, że obecnie "piętrzą się trudności" w sprawie rozszerzenia Paktu o Szwecję i Finlandię. "Jest oczywiste, że w interesie nie tylko państw naszego regionu: Polski, państw leżących nad Bałtykiem, ale całego naszego kontynentu jest przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. To wzmacnia nasz potencjał i zdolności odstraszania. Zobaczymy czy w tej kwestii będzie przełom podczas szczytu. Jeśli nie, to oczywiście zakładamy, że wcześniej czy później oba te państwa będą członkami NATO" - zaznaczył Paweł Soloch.

Zapowiedział, że w Madrycie, czy to podczas sesji, czy w kuluarach omawiana będzie sprawa dostaw broni do Ukrainy. "Te kwestie z całą mocą podnosił pan prezydent do tej pory i z całą pewnością wybrzmią na szczycie" - powiedział szef BBN.

Pytany o wzmocnienie wschodniej flanki NATO, Soloch podkreślił, że Polska współpracuje w tej sprawie z USA, zarówno w ramach Paktu, jak i bilateralnie. "Być może w czasie tego szczytu będzie okazja, żeby na ten temat bardziej szczegółowo porozmawiać. Pragnę zwrócić uwagę, że jeśli chodzi o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, to kwestie właśnie wzmacniania obecności amerykańskiej na flance wschodniej jest przedmiotem roboczych kontaktów praktycznie non stop" - zaznaczył szef BBN.(PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz

Z Brukseli Łukasz Osiński i Artur Ciechanowicz (PAP)

luo/ asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pstrzezek
Gadu gadu. A za pleceami szykują "model niemiecki" czyli sprzęt i dowództwo niby będzie siedzieć na flance NATO ale całe wojsko w kraju macieżystym. Czyli taka fasada bezpieczeństwa
tecdswv4t
O, koordynator moderatorów z bankier.pl i zwolennik klauna z Ukrainy się pojawił. I jak Upadlina wygrywa, a Zieliński jest bardzo dumny, że rozwalił swój kraj na życzenie ludzi, którzy kształtują naszą wypatrzona rzeczywistość?
pstrzezek odpowiada tecdswv4t
o nowy zielony ludzik ;) "inteligentny nick" ma to wskazuje. Skonczyły się pomysły typu @prawdziwy patriota? ;)
tecdswv4t
Pozostaje nam czekać aż nowoczesny LGBT,owy, otumaniony, zadłużony i zepsuty zachód zacznie się między sobą ostro napierniczać. W zasadzie nie wiedząc dlaczego, znaczy taka ustawka na maksa w wykonaniu kibiców propagandy zachodniej
pstrzezek
Gdy PiSowiskie trolle powtarzają za prezesem temat LGBT to znaczy tylko tyle że wybory są blisko ;))

Powiązane: Szczyt NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki