REKLAMA

Staż i praktyka nie za darmo. Lewica chce objęcia ich przepisami o minimalnym wynagrodzeniu

2023-05-26 11:47
publikacja
2023-05-26 11:47

Objęcie staży i praktyk przepisami o minimalnym wynagrodzeniu zakłada projekt ustawy przygotowany przez młodzieżówki Lewicy. Darmowe staże i praktyki to wyzysk młodych ludzi - mówili na piątkowej konferencji prasowej.

Staż i praktyka nie za darmo. Lewica chce objęcia ich przepisami o minimalnym wynagrodzeniu
Staż i praktyka nie za darmo. Lewica chce objęcia ich przepisami o minimalnym wynagrodzeniu
fot. Arlington Research / / Unsplash

Przedstawiciele młodzieżówek Lewicy przedstawili na piątkowej konferencji projekt ustawy zakładający objęcie staży i praktyk przepisami o minimalnym wynagrodzeniu. Projekt noweli ustawy o praktykach absolwenckich został w piątek złożony przez klub Lewicy.

Zdaniem współprzewodniczącego Młodej Lewicy Łukasza Michnika darmowe staże i praktyki to wyzysk młodych ludzi. "Jesteśmy współczesną, legalną, bezpłatną siłą roboczą, co powinno być wstydem dla polskiego państwa i wstydem dla polskiego rządu" - mówił.

Zwrócił uwagę, że jest to mechanizm tworzący nierówności już na samym początku zawodowej drogi młodych ludzi, ponieważ - jak mówił - na zdobywanie zawodowego doświadczenia w ramach darmowych praktyk i staży mogą pozwolić sobie tylko ci, których stać na to, by wziąć na siebie koszty wyżywienia, dojazdów, mieszkania.

"To skandal i absurd, że stworzono nam system, w którym darmowa praca ma charakter przywileju ekonomicznego. Czas z tym skończyć, dlatego dzisiaj prezentujemy projekt ustawy o zakazie darmowych staży i praktyk" - oświadczył Michnik i zaapelował o jak najszybsze przyjęcie nowych przepisów.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów Kacper Krakowiak poinformował, że projekt jeszcze w piątek zostanie złożony w Sejmie przez posłów Lewicy. "Lewica to jedyna partia, która traktuje prawa pracownicze z prawami człowieka i jedyne ugrupowanie w Sejmie, które traktuje nasze pokolenie partnersko" - dodał.

Nadia Oleszczuk z Konfederacji Pracy Młodych uznała niedocenianą i niedostrzegalną pracę stażystów za niewolnictwo XXI wieku. "Bezpłatne staże powinny zostać zakazane, powinna zostać wprowadzona minimalna stawka godzinowa dla stażystów, a staże powinny być wliczane do stażu pracy" - mówiła

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek podkreślił, że praca musi równać się płacy. "To niepodważalna wartość całego cywilizowanego świata. Jeśli się pracuje, to powinno się dostawać za tę pracę wynagrodzenie" - mówił.

"Będę w Sejmie przedstawicielem wnioskodawców i będę na mównicy sejmowej upominał się o prawa tych młodych ludzi" - zapowiedział. Wyraził też nadzieję, że wszystkie kluby parlamentarne poprą ten projekt. "Jeśli chcemy pomóc młodym ludziom godnie żyć, godnie rozpocząć dorosłe życie, to wszyscy dzisiaj powinni się pod tym podpisać" - dodał.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bha
Raczej żerowanie rynkowe od dekad udając jarząbka nie bez celu.
zenonn
"projekt ustawy przygotowany przez młodzieżówki Lewicy."

Czy w projekcie zapisano, ze WYNAGRODZENIE ZAPŁACI LEWICA czy ci złodzieje jak zawsze chcą płacić cudzymi pieniędzmi

Fuj
dlaczemuktoszajalmojnick
Niech lewica wpisze, skończą się staże w firmach, bo nikt nie będzie nabierał tego narybku, żeby z niego coś oddzielić. Stażyści i praktykanci to głównie koszty, bo trzeba im przydzielić fachowca, który będzie ich uczył. Ich praca nie ma żadnej wartości, a już na pewno nie ma wartości komercyjnej. Płacenie im jakby byli normalnie Niech lewica wpisze, skończą się staże w firmach, bo nikt nie będzie nabierał tego narybku, żeby z niego coś oddzielić. Stażyści i praktykanci to głównie koszty, bo trzeba im przydzielić fachowca, który będzie ich uczył. Ich praca nie ma żadnej wartości, a już na pewno nie ma wartości komercyjnej. Płacenie im jakby byli normalnie pracownikami jest chore, tak jak wszystkie pomysły lewicy.

Ja mam postulat wyborczy. Niech lewica wprowadzi też takie zasady, żeby posłowie nie dostawali od razu po 1 kadencji grubych emerytur, tylko minimalną i nie więcej. Do tego max 2 kadencje żeby stare pierdziele już odeszły na emerytury, a kolejni nie robili takiej betonozy jak obecnie na dekady. Świń od koryta nie idzie oderwać, bo sami sobie zasady ustalają. Gwarantuję, że to znajdzie poklask w społeczeństwie. Ten kto to wprowadzi może liczyć na moją lojalność, zagłosuję nawet na tą ***** Zandberga jeśli to wprowadzi.
emerytpl
Zgadzam się wszystkie uczelnie powinny być dotowane przez Unię Europejską. Jesteśmy w UE i możemy przemieszczać się po całej UE to praktyki, starze, pensje, mandaty, socjale, renty, emerytury, itd. Powinny być jednakowe w całej UE. Ponieważ podatki wszyscy płacimy jednakowo procentowe.
prawdziwynierobot
no i emerytury i zasiłki też powinny być wypłacane jako % od płac, a nie jako równe kwoty.
Wszystkim równo, czyli g...no - to już kiedyś było przerabiane i nie wyszło.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki