REKLAMA
SPRAWDŹ

Sprawa Leszka Czarneckiego. Prokuratura zaniepokojona działaniami sądu

2023-05-25 16:30
publikacja
2023-05-25 16:30

Prokuratura Regionalna w Warszawie jest głęboko zaniepokojona sposobem procedowania Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie - poinformował w czwartek rzecznik prasowy tej prokuratury Marcin Saduś. Chodzi o rozpoznanie wniosku o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego, który obecnie i tak przebywa poza granicami kraju.

Sprawa Leszka Czarneckiego. Prokuratura zaniepokojona działaniami sądu
Sprawa Leszka Czarneckiego. Prokuratura zaniepokojona działaniami sądu
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Prokuratura przypomniała, że wniosek o areszt został skierowany w dniu 2 lutego 2023 roku. "Odległy od daty skierowania wniosku termin posiedzenia wyznaczony na 6 kwietnia 2023 roku uległ zamianie na 23 maja 2023 roku. Następnie w dniu 22 maja prokuratura otrzymała informację, że i ten termin się nie odbędzie z powodu złożenia przez sędziego referenta sprawy o wyłączenie go od orzekania w przedmiocie wniosku" - wyjaśnił rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

Podkreślił, że "unikanie stawiennictwa w prokuraturze Leszka Cz. i brak decyzji sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania wyżej wymienionego uniemożliwia sfinalizowanie dotyczącego go wątku śledztwa w aferze Getback, najpierw poprzez ogłoszenie mu zarzutów, dokonanie kolejnych zabezpieczeń majątkowych, a potem skierowanie aktu oskarżenia".

Zaznaczył też, że tym samym oddala się perspektywa sprawnego przeprowadzenia postępowania przeciwko niemu i zapewnienia właściwej ochrony interesów pokrzywdzonych, w tym poprzez zasądzenie środków kompensacyjnych m.in. w oparciu o zabezpieczony od biznesmena majątek.

"Dodać należy, że wątek śledztwa w zakresie dotyczącym kierownictwa Idea Bank SA w sprawie tzw. afery Getback dotyczący dystrybucji przez ten bank obligacji Getback, został zakończony już w październiku 2020 roku skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie. Proces przeciwko m.in. osobom działającym wspólnie z Leszkiem Cz. już trwa" - poinformował Marcin Saduś.

Prokurator przekazał również, że w wyniku dotychczasowych decyzji sadów, pomimo starań prokuratorów, główny podejrzany w tym wątku śledztwa nie odpowiada przed sądem.

Saduś: Sądy wyjątkowo długo rozpatrują wnioski o areszt Czarneckiego

"Poprzednio skierowany przez prokuraturę wniosek o tymczasowe aresztowanie biznesmena był wyjątkowo długo procedowany przez sądy. Pomimo skierowania go 10 sierpnia 2020 roku, sąd wyznaczył pierwsze posiedzenie na 16 listopada 2020 roku, zaś decyzję podjął dopiero na posiedzeniu 21 grudnia 2021 r. Natomiast decyzja sądu odwoławczego nieuwzględniającego zażalenia prokuratury na postanowienie o braku aresztu zapadła dopiero po ponad 8 miesiącach od skierowania wniosku o tymczasowe aresztowanie Leszka Cz." - podał Marcin Saduś.

We wtorek sąd miał rozpoznać ponowny wniosek prokuratury o aresztowanie biznesmena, który przebywa za granicą. Posiedzenie jednak zostało odwołane, bo sędzia referent Krzysztof Ptasiewicz złożył wniosek o wyłączenie od orzekania w sprawie wniosku Prokuratury Regionalnej o tymczasowe aresztowanie biznesmena.

Sędzia referent we wniosku o wyłączenie miał wskazać, iż obrońcą podejrzanego jest m.in. adw. Jacek Dubois, a żona adw. Jacka Dubois, Maria Ejchart-Dubois, jest pełnomocnikiem procesowym sędziego referenta w postępowaniu toczącym się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

W czwartek RMF FM poinformowało, że Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił wniosku sędziego Krzysztofa Ptasiewicza o wyłączenie z orzekania w sprawie dotyczącej aresztu dla biznesmena Leszka Czarneckiego, a kolejny trzeci już termin posiedzenia wyznaczono na 22 czerwca. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj

akuz/ bf/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (19)

dodaj komentarz
zgadujzgadula
Wizjoner-Filantrop-Demiurg innymi slowy : Czlowiek Renesansu a sie go czepili...Dobrze ze wjechal Giertych na Koniu sprawiedliwosci i niczym Temida wytnie te niesluzne i wydumane oskarzenia.
zoomek
"Europejskim Trybunałem Praw Człowieka"
A urzędnika? Bo są lepiej chronieni niż ludzie.
Jest taki trybunał?
Chyba pora powołać.
No i trybunał kobiety, dziecka i rtv-lgbtq-agd.
zoomek
Jak wyjedzie do Izraela to pozamiatane.
infinityhost
No, wygolą mu obydwa a potem obrzezają.
kartezjusz80
Zaczynajaą sie uniki ktora maja storpedowac postępowanie że robi to obrona to jej prawo że robi to sąd to mafia..
akcjoinm
w normalnym kraju właściciel banku będąc jednocześnie przewodniczącym rady nadzorczej powinien dziś nie sączyć drinku w Miami lub Monaco ale pić herbatę w celi siedząc na więziennej pryczy
kartezjusz80
Sedziowie to ostatni bastion prl ktory przeksztalcil sie w uklad do wynajecia
okragly_stol odpowiada kartezjusz80
To jak jak PIS
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
nie wiem czy zauważyłeś, ale artykuł jest o Czarneckim i jego banku

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki