Spłaciła kredyt, ale sąd nakazał ponowną zapłatę. Jest skarga nadzwyczajna

2020-08-07 08:36
publikacja
2020-08-07 08:36
fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

Prokurator generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną ws. prawomocnego nakazu zapłaty 6 tys. zł, których domagał się od klientki bank pomimo spłacenia przez kobietę kredytu - poinformowała PAP Prokuratura Krajowa.

W sprawie tej w marcu 2007 r. pozwana przez bank kobieta zawarła umowę o kredyt gotówkowy o wartości 5 775 zł. Chodziło o raty, które klientka w całości spłaciła, a w konsekwencji w maju 2008 r. kredyt został uznany za zakończony.

W końcu 2009 r. nastąpiło połączenie banków, w tym tego, który udzielił pozwanej kredytu. W wyniku tego doszło do ujednolicenia systemu informatycznego, a w następstwie dokonano zmiany numerów umów zawartych z dotychczasowymi klientami. Zmieniono także numer umowy zawartej z pozwaną. W czerwcu 2013 r. nowo powstały bank uznał, że klientka nie spłaciła kredytu i dokonał przelewu przysługującej mu wierzytelności na rzecz Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, który zaproponował kobiecie polubowną spłatę zadłużenia.

W wyniku tego do Sądu Rejonowego w Kielcach trafił pozew o zapłatę 6 700 zł. Sąd w postępowaniu upominawczym wydał nakaz zapłaty kredytu z odsetkami. Kobieta złożyła sprzeciw od tego nakazu argumentując, że spłaciła raty i nastąpiło też przedawnienie ewentualnego roszczenia. Sąd odrzucił jednak sprzeciw pozwanej. Odwoływania od tego postanowienia były także bezskuteczne. Kobieta m.in. nie uzupełniała w terminie wszystkich braków formalnych, do czego zobowiązywał ją sąd. Ostatecznie sprawa została przekazana do komornika.

W konsekwencji zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand wniósł do SN skargę nadzwyczajną do nakazu zapłaty wydanego przez kielecki sąd rejonowy. W skardze wniesiono o uchylenie nakazu zapłaty i orzeczenie w tej sprawie przez Sąd Najwyższy.

Według prokuratury, sąd w Kielcach rażąco naruszył przepisy kodeksu postępowania cywilnego i konstytucyjne zasady: ochrony zaufania jednostki do państwa i jego organów, sprawiedliwości proceduralnej, prawa do rzetelnego i sprawiedliwego ukształtowania postępowania sądowego oraz ochrony konsumentów.

Zdaniem prokuratora generalnego, sąd nie powinien rozpatrywać tej sprawy w trybie postępowania upominawczego, ponieważ okoliczności wskazane w pozwie można było uznać za budzące wątpliwości. "Z uwagi na to, że doszło do zmiany wierzyciela umowy, należało w sposób bardziej pogłębiony przytoczyć argumentację potwierdzającą racje stojące za wniesieniem pozwu i rozstrzygnięciem sprawy w trybie upominawczym" - wskazano w skardze.

Według prokuratury, sąd działał w tej sprawie automatycznie, bez dochowania staranności, mimo że kształt pozwu przemawiał - jak dodano - za rozpoznaniem sprawy w innym trybie. W skardze wskazano, że sąd zdecydował się na rozpoznanie sprawy w trybie upominawczym i nie rozważył wszystkich istotnych okoliczności mogących mieć wpływ na rozstrzygnięcie.

Jak wskazała prokuratura, w sprawie tej naruszono zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa i jego organów. "Pozwana miała bowiem prawo do przypuszczenia, że nawet w wypadku ewentualnego wytoczenia przeciwko niej powództwa przez wierzyciela, skoro spłaciła dług, to nie zostanie wobec niej nałożony obowiązek ponownego spełnienia świadczenia, a powództwo zostanie oddalone" - podkreśliła prokuratura.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ aj/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (56)

dodaj komentarz
darius19
Ciekawym, do czego sie odwolamy, gdy nas Panstwo skrzywdzi.
Prokurator Generalny zrobil swoja robote i ma dobry marketing. Poszkodowana, a raczej jej pelnomocnik tez moglby wniesc o kasacje?

Bezdusznosc i automatyzm sadow sie zdarzaja i bedzią sie zdarzac. Dobrze. ze istnieja mechanizmy korygujace. Prosze, nie dajcie sie
Ciekawym, do czego sie odwolamy, gdy nas Panstwo skrzywdzi.
Prokurator Generalny zrobil swoja robote i ma dobry marketing. Poszkodowana, a raczej jej pelnomocnik tez moglby wniesc o kasacje?

Bezdusznosc i automatyzm sadow sie zdarzaja i bedzią sie zdarzac. Dobrze. ze istnieja mechanizmy korygujace. Prosze, nie dajcie sie wpuscic w nagonki na sady i Unie.
Wszedzie, w krajach demokratycznych, sadownictwo jest "trzecią wladzą". Podstawa ustroju. Nagonka i wziecie sadow za morde = autorytaryzm.
znawca_wszystkiego
I to jest bardzo złe, że jest to trzecia władza, bez żadnej kontroli, bez żadnej odpowiedzialności. Jak będą chcieli to obetną ci uszy. A jak wsadzą cię do więzienia na 10 lat za popełnione nie przez ciebie przestępstwo mimo przygniatających dowodów niewinności to co zrobisz? Odwołasz się do Boga? Nie może być I to jest bardzo złe, że jest to trzecia władza, bez żadnej kontroli, bez żadnej odpowiedzialności. Jak będą chcieli to obetną ci uszy. A jak wsadzą cię do więzienia na 10 lat za popełnione nie przez ciebie przestępstwo mimo przygniatających dowodów niewinności to co zrobisz? Odwołasz się do Boga? Nie może być tak że ktokolwiek może zrobić z innymi co chce tylko i wyłącznie na zasadzie zaufania społecznego, bo sędziowie to tacy sami ludzie jak inni i tak samo bywają posrani jak inni i mogą zniszczyć komuś życie gdy mają "zły dzień". Błędne jesr zakłądanie że to nieskazitelni ludzi z kręgosłupem moralnym, bo są niezliczone ilości przypadków dowodzą że tak nie jest, a wszelkie ich błędy i zaniedbania to ludzkie tragedie.
heldbaum
To tylko dowodzi, ze sady to relikt komunizmu i musza zostac zlikwidowane.
W ich mjiejsce - ludowe trybunaly orzekajace wg zasad szlusznosci i prawa naturalnego. Ich czlonkami - Patrioci (wskazani przez PiS, Solidarnosc oraz Kosciol Katolicki).
tindala
Albo potwierdza klasowy charakter tej instytucji gdzie reprezentant bankiera znajdzie posłuch w przeciwieństwie do proletariusza. Ileż to wieków liczy sobie opowieść o bąku który przebija pajęczą sieć i musze która w niej utkwi.
wgc
I jak tu bronić sądów przed gangiem zbyszka?
onepropos
Do usunięcia jakich braków może być wezwany pozwany składający sprzeciw od nakazu zapłaty? Sprzęciw został wniesiony prawidłowo i w terminie.
knife
Jaki to bank?
Podajcie i zróbmy z nim porządek- likwidacja ROR i lokat.
marszalek2020
To jest właśnie nadzwyczajna kasta, dla której przeciętny człowiek jest nikim. Gdyby zamiast tej kobiety był jakiś znajomy, np. z PO, to pewnie na samym początku sprawie ukręcono by łeb. Bo to sprawa oczywista.
Ale 100% bezkarność sprawia, że na takich ludzi jak ta kobieta sędziom nie opłaca się poświęcać czasu.
To jest właśnie nadzwyczajna kasta, dla której przeciętny człowiek jest nikim. Gdyby zamiast tej kobiety był jakiś znajomy, np. z PO, to pewnie na samym początku sprawie ukręcono by łeb. Bo to sprawa oczywista.
Ale 100% bezkarność sprawia, że na takich ludzi jak ta kobieta sędziom nie opłaca się poświęcać czasu. Jest wniosek i jakaś niewiele znacząca kobieta, to bach - pieczątka i niech płaci. Jak się sędzia pomyli, to najwyżej komuś tam zlicytują majątek a sędzia będzie miał czas na wypicie dodatkowej kawki.
djnsd
Czy to nie orzekał sędzia topyła co zajumał staruszce 50 zl na stacji benzynowej pod czujnym okiem kamer ....a potem kity wciskał ze to przypadek, a potem palestra uniewinniła kolesia bo dzieci płaczą po nocach ! Jak mój stary byłby zło-dziejem i do tego głupim to też bym płakał.
historykgpw
Bank, który usiłował wyłudzić pieniądze powinien zapłacić 1mln złotych odszkodowania gwoli rekompensaty za spowodowanie uszczerbku psychicznego u poszkodowanego i straty moralne, poniesione koszty w trakcie procesu. W anglosaskim sądownictwie takowy wyrok nie wzbudziłby kontrowersji. Prawdopdobnie strona, która usiłowała Bank, który usiłował wyłudzić pieniądze powinien zapłacić 1mln złotych odszkodowania gwoli rekompensaty za spowodowanie uszczerbku psychicznego u poszkodowanego i straty moralne, poniesione koszty w trakcie procesu. W anglosaskim sądownictwie takowy wyrok nie wzbudziłby kontrowersji. Prawdopdobnie strona, która usiłowała wyłudzić pieniądze nawet nie próbowałaby składać apelacji. Niestety u nas system sądowniczy to poststalinowski bękart. Koniec końców przeciętny pokrzywdzony kowalski cieszy się, że po latach łażenia po sądach i poniesionych kosztach udało się polubownie umorzyć zapłatę nieistniejącego długu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki