REKLAMA
PIT 2023

Specjaliści ds. bezpieczeństwa IT w bankach - duże zarobki i duże wymagania

Weronika Szkwarek2017-05-11 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-05-11 06:00

Na stawki rzędu 35 tysięcy złotych miesięcznie mogą liczyć ci najlepsi, natomiast te osoby, które dopiero rozpoczynają karierę – średnio otrzymują 7 tysięcy złotych brutto. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa IT to nadal wąska grupa zawodowa, od której wymaga się wiele, ale i płaci się jej niemało.

- Stawki rozciągają się od 6000 złotych brutto miesięcznie dla penetration testera z rocznym doświadczeniem, po 35 000 plus brutto miesięcznie dla architekta systemów bezpieczeństwa lub chief information security officera – mówi w rozmowie z Bankier.pl Mikołaj Zbudniewek, Senior Consultant w Antal IT Service. Najwięcej specjalistów z tej dziedziny poszukuje się bankowości, finansach i ubezpieczeniach. Sprawdzamy, na co mogą liczyć.

fot. / / YAY Foto

Kilka lat doświadczenia, certyfikaty i bagaż umiejętności

Kim są osoby zajmujące się bezpieczeństwem IT? – Specjalistów z obszaru bezpieczeństwa IT można roboczo podzielić na dwie grupy: ekspertów skupiających się na bezpieczeństwie fizycznym i logicznym. Do kwestii „fizycznych” zaliczymy takie zagadnienia, jak biometrię, kamery CCTV, karty magnetyczne do budynków i systemy to obsługujące. Z kolei obszar „logiczny” to przede wszystkim systemy ochrony danych w sieci, zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie – wyjaśnia Zbudniewek.

Od osób zatrudnianych na takich stanowiskach banki wymagają odpowiednich studiów, doświadczenia, umiejętności administrowania systemami czy znajomości standardów informatycznych.

Wymagania na stanowisku specjalisty ds. bezpieczeństwa IT

W ogłoszeniach na portalu Pracuj.pl banki wymagają od swoich kandydatów:

- wykształcenia wyższego technicznego, preferowane kierunki: telekomunikacja, informatyka,

- przynajmniej dwuletniego doświadczenia,

- podstawowej umiejętności programowania,

- wiedzy z obszaru kryptografii wykorzystywanej w systemach zabezpieczeń,

- doświadczenia w administrowaniu systemami Microsoft oraz Linux,

- umiejętności administracji urządzeniami sieciowymi takimi, jak: firewall, router, load balancer, serwer proxy, koncentrator vpn,

- znajomości narzędzi i technik zarządzania bezpieczeństwem w obszarze sieci -  uwierzytelnianie, autoryzacja, segmentacja IP, systemy AV, antispam, Data leakage prevention, BreachDetection, IPS, IDS, VPN, Firewalls, IDS, hardening , Email and Internet Security, LAN/WAN,

- znajomości protokołów internetowych: TCP/IP, DNS/IPS, HTTP, SMTP, SSL,

- znajomości standardów informatycznych, norm i metodologii (TOGAF, ITIL ISO2700X, NIST, Cobit).

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie ogłoszeń o pracę na stanowisku specjalisty ds. bezpieczeństwa IT w bankach na portalu Pracuj.pl

Wymienione powyżej umiejętności to nie wszystkie, z jakimi mogą spotkać się osoby poszukujące pracy w tym charakterze. Niektóre firmy szukają osób z certyfikatami, np. tych firm CISCO czy Juniper, a inne podają jako wymóg znacznie wyższy, co najmniej kilkuletni poziom doświadczenia.

„Najlepszych specjalistów ds. bezpieczeństwa IT mają banki”

Według danych udostępnionych redakcji Bankier.pl przez portal Pracuj.pl w 2016 roku specjalistów ds. bezpieczeństwa IT najczęściej szukano właśnie w bankowości, finansach i ubezpieczeniach.

Liczba ogłoszeń o pracę w 2016 roku dla specjalistów ds. bezpieczeństwa IT w wybranych branżach

Branża

Liczba ogłoszeń o pracę w 2016 roku

Bankowość, finanse i ubezpieczenia

604

Telekomunikacja i zaawansowane technologie

501

Przemysł ciężki

122

Przemysł lekki

77

Prawo – obsługa prawna

17

Handel i sprzedaż

94

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Pracuj.pl

Powyższe liczby anonsów nie zwalają z nóg, jednak należy wziąć pod uwagę, że w tej branży wiele osób jest zatrudnianych na drodze poleceń. – Ogłoszenia na portalach jobhuntingowych w obszarze IT security są niepopularne z racji swojej nieskuteczności. Środowisko specjalistów ds. bezpieczeństwa w Polsce jest stosunkowo wąskie, w związku z czym w przypadku pojawienia się wolnego wakatu najskuteczniejszym sposobem jego zamknięcia jest droga poleceń – mówi Zbudkiewicz.

Specjalista z Antal IT Services zauważa również, że najlepszych specjalistów mają firmy z branży bankowej z racji bardzo ścisłych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa informacji w bankach.

„Odrobinę ponad średnią rynkową”

Z wypowiedzi ekspertów wynika, że wysokość wynagrodzenia dla speców od bezpieczeństwa IT nie zależy tyle od branży, co konkretnej firmy, która takich osób szuka. Według danych portalu Pracuj.pl w ubiegłym roku pracodawcy najczęściej nie określali płacy na danym stanowisku, oznaczając poziom wynagrodzenia jako „dowolny”. Niektórzy tylko pokusili się o wskazanie widełek i tak, najczęściej wskazywano 8-10 tys. złotych brutto i 10-15 tys. złotych brutto.

- Za najbardziej opłacalną branżę dla pracowników IT security uważa się producentów oprogramowania do bezpieczeństwa, ale specjalistów tam pracujących nie nazwiemy stricte „bezpiecznikami”. Natomiast z mojego doświadczenia wynika, że wysokość wynagrodzeń zależy od firmy. Są przedsiębiorstwa z branży spożywczej, które specom od bezpieczeństwa płacą więcej niż np. firmy ubezpieczeniowe. Są banki dbające o to, żeby wynagrodzenie pracowników bezpieczeństwa IT było odrobinę ponad średnią rynkową, a są takie, które mają pensje dla tych specjalistów poniżej średniej – komentuje Zbudkiewicz. Ekspert wskazuje, że stawki dla tej grupy specjalistów są bardzo zróżnicowane i wahają się od 6 tys. złotych brutto dla penetration testera z rocznym doświadczeniem do ponad 35 tys. złotych brutto dla architekta systemów bezpieczeństwa.

Jak pączki w maśle?

Z przeprowadzonego wiosną tego roku badania Bankier.pl „Jak pracuje się w bankach” wynika, że pracownicy działów IT wcale nie żyją jak pączki w maśle. Mimo deklarowanych wynagrodzeń znacznie powyżej średniej krajowej, zmagają się na co dzień z nadmierną presją i narzucaniem nierealnych zakresów zadań. 

Na skierowane do respondentów badania Bankier.pl pytanie wielokrotnego wyboru o zetknięcie się z różnymi negatywnymi zjawiskami w miejscu pracy, zatrudnieni w IT zaznaczali następujące odpowiedzi:

  • narzucanie nierealnych zakresów zadań,
  • nadmierna presja przełożonych,
  • niezadowalający poziom wynagrodzenia,
  • brak możliwości awansu,
  • nadmierne obciążanie obowiązkami,
  • zmuszanie do wydłużania czasu pracy,
  • wstrzymywanie urlopów.

Specjaliści do spraw bezpieczeństwa IT to nadal nisza na rynku. Przyszli pracownicy co prawda często nie muszą na własną rękę szukać ofert pracy, bo najczęściej to praca przychodzi do nich w postaci telefonu od headhuntera. Jednak za dobrymi zarobkami idzie w parze cały bagaż umiejętności, jakie musi posiadać taki specjalista.  

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~SoC-ista
w UK wcale różowo nie jest, jako senior analityk dostaje 2300 fun tow netto na miesiac z tego polowa idzie na zycie Szkocja Cyber SOC.
~GG
20tyś netto to wbrew pozorom nie jest jakaś wyjątkowa stawka za miesiąc pracu specjalisty IT w Wawie....jak narzekacie to czas zabrać się do nauki...
~zez
... polecam zacząć od nauki ortografii :)
~bezrobotny_humanista odpowiada ~zez
Czego ty oczekujesz od informatyka, że będzie język polski znał? Przecież on dopiero teraz pierwszy raz w życiu się dowie, że nie ma takiego skrótu jak "tyś.", tylko "tys.".
~informatyk odpowiada ~bezrobotny_humanista
jakby był informatykiem to napisałby 20k ;)
~Gość
Witam
Od lat zajmowałem się hakowaniem, crackowaniem, programowaniem, pracy na stałe nie mam, gdyż nie mam znajomości. Dobre pensja w bankach tylko po znajomości i zapewne za łapówkę, tak wygląda dzisiaj IT. Nawet 3.000 netto nie chcieli mi dać, na testera, mimo, że skończyłęm Politechnikę Warszawską, 2 lata zajmowałem się reverse
Witam
Od lat zajmowałem się hakowaniem, crackowaniem, programowaniem, pracy na stałe nie mam, gdyż nie mam znajomości. Dobre pensja w bankach tylko po znajomości i zapewne za łapówkę, tak wygląda dzisiaj IT. Nawet 3.000 netto nie chcieli mi dać, na testera, mimo, że skończyłęm Politechnikę Warszawską, 2 lata zajmowałem się reverse engeringiem. Oficjalnie nie mam kwalifikacji i nic nie umiem, wypadałoby się przyłączyć do mafii, bo tam na prawdę liczą się kwalifikacje (chociaż nie ukrywam, znajomości również). W policji mnie chcieli, ale za 3500 zł. Wyśmiałem. Składałęm do Boniego, bo niby intenswnie szukali, do Tuska jak był premierem, byłem tylko na testach i dziękuje do widzenia.
Na szczęście umiem wykorzystać to co daje rynek, czyli klientów pozyskuje na portalach, nie proszę się wielce szanownej elity od piwka o pracę. Kiedyś chciałem byc specjalistą od bezpieczeństwa, jak zobaczyłem jakie to bagno, zostałem programistą, chcę otworzyć firme.
Bitcoin powstał jako odpowiedź na mafie bankierską, polecam jeśli nie tą to inną walutę alternatywną, dość trudno ją ukraść, trudniej niż okraść bank, no chyba, że na fishing.
Pozdrawiam mafie bankową, wasze eldorado dobiega końca, automaty zastępują ludzi, coraz więcej jest platform croudfundingowych np dla pożyczek społecznościowych, tylko patrzeć jak przeciętny Kowalski (no może z jakąś kwotą rzędu 100.000zł) będzie wstanie udzielić kredytu)
Rynek was zmiecie z powierzchni ziemi, sprawy z bankami wygrywane w sądach, brak kompetencji tylko branie pieniędzy za wszystko i dawanie swoim. Koniec
~Jakub_C
Bzdury opowiadasz, ogarnięty student na dzień dobry dostanie minimum 4K brutto.
~Poznaniak
Zwykły operator systemów informatycznych może wyciągnąć 5 tys brutto, a Ty nie mogłeś dostać 3 netto? How? :D
~ExpertIT
Pani Weroniko niech Pani spojrzy na Ziemka z WSS jak ob wyglada w wieku 40 lat !! To nie jest normalne !
Wrak czlowiek wyglada jakby mial co najmniej 70. Szkoda goscia bo przysluzyl sie ojczyznie ale panstwo go wykonczylo
~ExpertIT
Pani Weroniko przespala Pani noc ostatnia ?
A ja od 5 lat zadnej. Mimo iz pracuje 8h. Podobno. ak wyglada branza i slynne follow the sun. Gdzies swieci slonce a gdzies jest noc ale kogo to obchodzi.
Prosze poczytac o on/callach i przestac zawracac glowe.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki