REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Sklepy są czynne za długo? Nowa idea pomysłodawców zakazu handlu w niedzielę

Alan Bartman2021-10-14 12:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-10-14 12:20

W Sejmie i Senacie trwają prace nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, a pomysłodawca zakazu, Alfred Bujara, wpadł na nowy pomysł. Szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność uważa, że sklepy w Polsce są otwarte... za długo.

Sklepy są czynne za długo? Nowa idea pomysłodawców zakazu handlu w niedzielę
Sklepy są czynne za długo? Nowa idea pomysłodawców zakazu handlu w niedzielę
fot. FamVeld / / Shutterstock

Zakaz handlu w niedziele to dla jego pomysłodawcy za mało. Jak donosi portal wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność, w swoim wystąpieniu podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Rozwoju i Promocji Polskiego Handlu miał przekonywać posłów oraz wiceminister Olgę Semoniuk, że momenty zamknięcia sklepów są ustalone na zbyt późne godziny. Dla związkowca czas funkcjonowania marketów powinny być takie, jak w krajach zachodnich. 

– Przecież na Zachodzie i w Europie Środkowej są ograniczone możliwości otwarcia sklepów. U nas nie. Tam po godzinie w niektórych krajach 20, w niektórych 21, może się otworzyć tylko malutki sklep. O 18.30, teraz o 19, jak państwo wiecie, w Brukseli sklepy się zamykają. U nas mogą (handlować - red.) nawet i całą noc – mówił Alfred Bujara, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl

Bujara argumentował swoją wypowiedź również tym, że pracownicy dyskontów i hipermarketów są mocno obciążeni i przemęczeni. Jako jeden z powodów wskazywał, że podczas pandemii wiele sklepów wydłużyło godziny pracy czasowo lub na stałe.

Pomysł ten, na łamach portalu wiadomoscihandlowe.pl, skomentowała prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Renata Juszkiewicz – Nie popieramy tego pomysłu, to zła propozycja. Wydłużone godziny pracy to wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Szczególnie w okresie pandemii, gdy bezpieczeństwo i komfort klientów są szczególnie ważne, istotna jest możliwość zrobienia zakupów w wygodnej dla konsumenta porze dnia.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w trakcie prac

Po przegłosowaniu nowelizacji w Sejmie, ta trafiła do Senatu. W trakcie prac w drugiej izbie parlamentu zaproponowano siedem poprawek, w tym m.in.: obniżenie z 50 proc. do 40 proc. progu udziału działalności z tytułu usług pocztowych w przychodach sklepu, aby ten mógł być otwarty w niedziele oraz umożliwienie pracy w drugi dzień weekendu uczniom i studentom do 26. roku życia, czy emerytom i rencistom.

Pierwszy pomysł został przyjęty przez Sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny, lecz drugi pomysł został odrzucony. Oznacza to, że Sejm zdecydował się na rozwiązanie, w którym sklepy chcące otworzyć swoje placówki w niedziele będą musiały wykazać, że 40 proc. ich przychodów pochodzi ze świadczenia usług pocztowych i kurierskich. Zatrudnienie studentów lub emerytów nie znalazło uznania posłów.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
adam.1983
"Bujara argumentował swoją wypowiedź również tym, że pracownicy dyskontów i hipermarketów są mocno obciążeni i przemęczeni"

Dlatego dla ich dobra obetniemy im etaty, niektórych wywalimy na bruk...a co tam mamy gest
jas2
Ja idę do sklepu raz na tydzień, więc dla mnie może być czynne jeden dzień w tygodniu.

Rozumiem jednak, że większość osób nie ma innych rozrywek, niż chodzenie po galeriach, więc jednak powinno być czynne 6 dni w tygodniu. W niedzielę niech lemingom nogi odpoczną.
300_pala
Pisarzom odpoczywają cały tydzień
moravietz
Tytul artykulu powinien brzmiec "Kolejny desperat szuka okazji do wp-dolu"
syn_kornela
Ktoś tak po prostu, po ludzku powinien dać mu w mordę...
300_pala
Idą wybory. Walka o państwowe koryto + wystartowała
mkx
Nie zdziwię się, gdyby za tym pomysłem stały duże sklepy. Nie ma pracowników. Tym, którzy są, trzeba płacić coraz więcej. Ścieśnienie "godzin urzędowania" jest jak najbardziej po myśli stonek. Branże pozaspożywcze przenoszą się do sieci - czynne całą dobę.
barttek
Wreszcie poznałem imię jełopka co zamyka sklepy zamiast walczyć o podniesienie pensji pracownikom za prace w weekendy i w nadgodzinach. Geniusz.
jas2
Skoro zamknięcie sklepów w niedzielę daje duże oszczędności i przynosi większe zyski sieciom handlowym, to skrócenie czasu pracy także obniży im koszty i zwiększy zyski.

Ludzie przecież i tak kupią to co potrzebują i tyle co potrzebują a pracownikom nie trzeba płacić nadgodzin.
300_pala
W jakiej dziedzinie bezczynny sklep ma niższe koszty ??

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki