Sejm: minister rozwoju obejmie nadzór nad PKO BP

KUKE, BGK, UZP, ARP, PAIiIZ oraz PKO BP - nadzór m.in. nad tymi podmiotami będzie sprawował minister rozwoju. Takie rozwiązanie, które ma ułatwić realizację tzw. planu Morawieckiego, zakłada nowelizacja uchwalona w piątek przez Sejm.

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki
Minister rozwoju Mateusz Morawiecki (fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

W głosowaniu wzięło udział 439 posłów - 408 było za, przeciw 30, a jeden wstrzymał się od głosu.

Chodzi o nowelę ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Celem nowelizacji jest skoncentrowanie w jednym, dużym podmiocie agencji i instytucji, które odpowiadają za kwestie rozwoju gospodarki. Chodzi o Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który został utworzony na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe.

Celem uchwalonej nowelizacji jest przekazanie pod nadzór ministra rozwoju agencji i instytucji, które odpowiadają za kwestie rozwoju gospodarki. Nadzór ten pozwoli na skoordynowane działanie grupy tych instytucji. Dotychczas KUKE znajdowała się w nadzorze ministra finansów, UZP w nadzorze premiera, a wymienione spółki skarbu państwa - w nadzorze ministra skarbu.

Zmiany zakładają też rozszerzenie składu Komisji Nadzoru Finansowego o ministra właściwego do spraw gospodarki lub jego przedstawiciela.

Nowelizacja zakłada, że Zarząd Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych składać się będzie z 4 członków, w tym jednego powoływanego i odwoływanego na wniosek ministra finansów publicznych.

Nowe przepisy zakładają również zmiany w zakresie sposobu powoływania rady nadzorczej i zarządu BGK - uwzględnienie ministra rozwoju w zarządzaniu BGK z uwagi na istotną rolę, jaką BGK pełni w realizacji programów wspierających rozwój gospodarczy.

Zmiany mają przyczynić się do realizacji tzw. planu Morawieckiego, czyli strategii zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszego kraju na najbliższe 25 lat. Żeby doprowadzić do bardziej solidarnego, zrównoważonego rozwoju gospodarczego, plan ma tworzyć warunki do inwestowania nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach.

Morawiecki: PKO BP ważnym elementem strategii biznesowej państwa

Przejąłem kontrolę nad bankiem PKO BP ze względu na to, że jest to ważny element strategii biznesowej państwa - mówił w marcu Morawiecki. Jak dodał, inne agencje rozwojowe nie mają takich narzędzi dystrybucji, dotarcia do obywateli i MŚP.

Zobacz też:Plan Morawieckiego

- Przejąłem kontrolę nad bankiem ze względu na to, że jest to nieprawdopodobnie ważny horyzontalny element strategii biznesowej państwa, z ponad 1,5 tys. placówek - tłumaczył Morawiecki. - Czyli jeśli będziemy chcieli robić jakieś programy dla małych i średnich przedsiębiorstw, czy programy mieszkaniowe, to BGK ani inne agencje rozwojowe nie mają takich narzędzi dystrybucji, dotarcia do obywateli, dotarcia do małej i średniej firmy w miasteczku gminnym, powiatowym itd. PKO BP jest kluczowy ze swoją bazą 8-9 mln klientów i ze swoim bardzo szerokim zasięgiem dotarcia w całej Polsce po to, żeby wzmacniać nasze programy rozwojowe - powiedział wicepremier.

Jagiełło: Zadaniem banków, w tym PKO BP, jest aktywizacja środków do Planu Morawieckiego

Zadaniem banków w Polsce, w tym banku PKO BP, jest aktywizacja środków krajowych do wspierania Planu Morawieckiego - powiedział w marcu prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

- Jest nierozerwalny związek między Planem Morawieckiego a sektorem finansowym w Polsce. Plan Morawieckiego wymaga finansowania i są dwa źródła finansowania - kapitał krajowy i kapitał zagraniczny. Naszym zadaniem, banków w Polsce, jest aktywizacja oszczędności krajowych dla tego Planu - mówił Jagiełło. Na pytanie, czy PKO BP będzie chciało w konkretniejszy sposób angażować się finansowo w Plan Rozwoju, prezes banku powiedział: "Aktywizacja oszczędności Polaków do inwestycji w Planie Morawieckiego to jest zadanie PKO BP".

luo/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~typowynieżyt

...wiedziałem ! , że wasz '' modulator '' nie śpi !!!!.....brawo ! ;czopek .pl !

! Odpowiedz
1 4 ~2sort

Szkoda polskiego banku.

! Odpowiedz
1 3 ~Gociówa

Wreszcie będzie może normalnie i akcje PKO BP powrócą na należną pozycję...

! Odpowiedz
2 5 ~ewaldt

Co tu duzo ściemniać. Zabieraja sie za prywatną forsę. OFE juz poszło a kasy brak. Chyba nie trzeba mówić co należy zrobić.

! Odpowiedz
6 9 ~zeflik

Każdy klient PKOBP jest dumny, że jego pieniądze będą inwestowane przez państwo! Nie ma to jak dobra inwestycja państwowa! Taki np. Stadion Narodowy, czołg Goryl czy pancernik Gawron to biznesy na miare naszych potrzeb i mozliwości! Czy WY wiecie co MY robimy tymi biznesami? Otwieramy oczy niedowiarkom, mówimy to NASZE i to nie jest ostatnie NASZE słowo!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~zenada

jak władze miało po to morawiecki kosił300 kilo m-c i wszystko mu pasowało jak jest pis to tez mu pasuje tylko w druga strone plan morawieckiego to plan wydrenowania kasy z pko rozdaje publiczne pieniadze łatwo ale panie w kasie w bzwbk zarabiały u morawieckiego 1270 netto wtedy nie był taki hojny do podwyzek bo by wyleciał na pysk i stracił 300 tysiecy miesiecznie gardze takimi ludzmi panie WIELKI morawiecki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 ~cyklista_sadysta

Jagiełło zdrajca z nadania PO, dla utrzymania stołka pod dudą, "łaskę" zrobi każdemu i o każdej porze. W myśl zasady: nikt nie zrobi tak "łaski" jak facet innemu facetowi. Brawo panowie Zbigniewie i Mateuszu. "Rower" z wypożyczalni pana Peca spisuje się znakomicie.

! Odpowiedz
1 8 ~svcs

Morawiecki czego Ty szukasz w PKO BP? To nie twój bank! PKO BP jest spółką publiczną która ma kilkadziesiąt tysięcy właścicieli. Jak opozycja by się ogarnęła to akcjonariusze takich firm jak PZU, PKO BP, JSW, Energii, Taurony, PGE zmiętli by ten rząd w 3 miesiące. Tylko kto to ogarnie?

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PKOBP -1,67% 21,83
2020-04-02 17:03:58

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil