REKLAMA

Sasin zapowiada nowy harmonogram wygaszania kopalń i plan inwestycji

2022-05-30 14:40
publikacja
2022-05-30 14:40
Sasin zapowiada nowy harmonogram wygaszania kopalń i plan inwestycji
Sasin zapowiada nowy harmonogram wygaszania kopalń i plan inwestycji
/ Ministerstwo Aktywów Państwowych

W tym roku przedstawiony zostanie nowy harmonogram wygaszania kopalń węgla energetycznego, z zachowaniem horyzontu działania górnictwa do 2049 roku. Spółki węglowe intensywnie pracują też nad planem niezbędnych inwestycji w kopalniach – poinformował wicepremier Jacek Sasin.

„Myślę, że na pewno w tym roku nowy harmonogram przedstawimy, natomiast dużo szybciej będziemy informować o niezbędnych inwestycjach. Spółki węglowe - przede wszystkim Polska Grupa Górnicza, ale również Bogdanka (…) pracują bardzo intensywnie nad tymi inwestycjami, tak aby można było w szybkim czasie, w ciągu kilku miesięcy, wyraźnie zwiększyć wydobycie węgla w polskich kopalniach” – powiedział w poniedziałek PAP wicepremier.

Harmonogram wygaszania kopalń węgla energetycznego jest częścią podpisanej przed rokiem przez związkowców i przedstawicieli rządu umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa. Podczas poniedziałkowej wizyty w Katowicach Jacek Sasin potwierdził potrzebę zmiany harmonogramu, aby zaspokoić zapotrzebowanie na węgiel.

„Harmonogram musi się zmienić z tego względu, że dzisiaj nie jesteśmy w stanie odchodzić od węgla w energetyce tak szybko jak przewidywaliśmy. Mieliśmy w planie dosyć szybkie zastępowanie węgla paliwem gazowym. Dzisiaj, ze względu na embargo na gaz rosyjski, ale przede wszystkim niestabilność cenową tego surowca (..), musimy pominąć etap energetyki gazowej i bezpośrednio od węgla przejść na odnawialne źródła energii i energetykę jądrową” – wyjaśnił szef MAP.

Jak mówił, rosnące w ostatnich miesiącach „w sposób zupełnie kosmiczny” ceny gazu spowodowały, iż nie można uważać ten surowiec za paliwo pewne i stabilne. Dlatego to węgiel ma zapewniać stabilność energetyczną Polski do momentu przejścia na OZE i energetykę jądrową.

„Oczywiście, to będzie wymagało dużo więcej czasu niż realizacja inwestycji w energetykę gazową. Stąd krzywa wygaszania kopalń przez najbliższe lata musi się wypłaszczyć. Czyli tak naprawdę nie możemy dzisiaj żadnych kopalń zamykać, a wręcz przeciwnie – musimy zwiększyć wydobycie węgla” – zaznaczył minister aktywów państwowych.

Przypomniał, że wprowadzenie embarga na węgiel z Rosji spowodowało na polskim rynku niedobór tego surowca rzędu 8 mln ton, co dotknęło głównie indywidualnych odbiorców i ciepłownictwo.

„Musimy ten wolumen uzupełnić – najlepiej byłoby, gdybyśmy go uzupełnili nie importem, ale produkcją krajową, bo jest to źródło dużo pewniejsze i przede wszystkim tańsze. Dzisiaj jesteśmy w stanie zapewnić Polakom tańszy niż z zagranicy węgiel ze źródeł krajowych, z polskich kopalń” – ocenił Sasin, wskazując, iż wymaga to inwestycji oraz zmian w harmonogramie wygaszania zakładów górniczych.

„Harmonogram musi ulec zmianie. Pracujemy w tej chwili nad nim, bo to wymaga również zaplanowania inwestycji. Przez ostatnie wiele lat inwestycje w górnictwie były bardzo mocno ograniczone ze względu na plany wygaszania górnictwa. Dzisiaj musimy te plany zrewidować” – zaznaczył szef MAP, podkreślając, iż węgiel nie zniknie z polskiej energetyki do momentu pełnego wdrożenia nowego systemu, opartego o atom i OZE. Aktualny pozostaje jednak uzgodniony wcześniej horyzont działania kopalń, określony na 2049 rok.(PAP)

mab/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
boris-vodka
Dzisiaj jesteśmy w stanie zapewnić Polakom tańszy niż z zagranicy węgiel ze źródeł krajowych, z polskich kopalń” – ocenił Sasin.........:):):):):)
Śmiech grupa PGG która skupia kilka kopalń sprzedała od początku roku 206 tys węgla :):):):) Przy produkcji rzędu milionów ton
Może tak wreszcie pan Pinokio zajmie się tematem zamiast
Dzisiaj jesteśmy w stanie zapewnić Polakom tańszy niż z zagranicy węgiel ze źródeł krajowych, z polskich kopalń” – ocenił Sasin.........:):):):):)
Śmiech grupa PGG która skupia kilka kopalń sprzedała od początku roku 206 tys węgla :):):):) Przy produkcji rzędu milionów ton
Może tak wreszcie pan Pinokio zajmie się tematem zamiast pajacować ,zmieniać okulary dla poprawy image i opowiadać PISo-dyrdymały, to samo dotyczy kolejnego historyka w tzw. rządzie niejakiego Sasina.Pisowcy dlaczego okradacie ludzi,czy naprawdę skończy się na misce ryżu w tym PISodobrobycie? Dla picu PGG założył sklep internetowy w którym nie można kupić węgla jak za pierwszej komuny poprzedniczki PISobolszewii.
Potem taki pan z GUS wlicza do inflacji atrakcyjne ceny z "takiego sklepu" aby wykazać jaka to "niska" inflacja w Polsce....Może się tak PISowcy zainteresujecie sprawą deputatów węglowych dla emerytów górniczych których okradacie na potęgę wypłacając im przez ZUS "ekwiwalent" pieniężny wyceniając tonę na 680 zł czyli z 3 ton ekwiwalentu PISowcy zrobili 1 tonę.
Chyba że PISo-matołki nie wiedzą co oznacza słowo ekwiwalent?
PISo-kraińcy nakładajcie dalej embargo na węgiel który dzięki waszym rządom kosztuje ponad 2000 zł /tonę a jesienią będziecie mieli gorąco w spodniach
Teraz słowo do pana Pinokia.....Każdy mądry rządzący idąc na wojnę gospodarczą ma jakieś atuty- np. pełne składy węgla ale jak widać rozumku zabrakło historykowi bo nie potrafi wyciągać lekcji z historii. Dzieki PISowcom mamy węgiel po 2tys /tonę a ubiegłym roku koszt wynosił 800 zł
PIS TO DNO pamiętajcie przy wyborach
milion_milionow
grunt to położyć łapy na dywidendzie. Renegocjowanie umów elektrowni z kopalniami aby te przestały transferować zyski do energetyki POZA giełdą, bo nie mają pieniędzy na inwestycje.
Udziałowcy byli potrzebni do kupowania akcji i dawania pieniędzy, ale jak przychodzi czas dywidendy to nie ma czego dzielić. Kasa kopalń i ich prywatnych
grunt to położyć łapy na dywidendzie. Renegocjowanie umów elektrowni z kopalniami aby te przestały transferować zyski do energetyki POZA giełdą, bo nie mają pieniędzy na inwestycje.
Udziałowcy byli potrzebni do kupowania akcji i dawania pieniędzy, ale jak przychodzi czas dywidendy to nie ma czego dzielić. Kasa kopalń i ich prywatnych udziałowców jest w elektrowniach. Kradzież w majestacie prawa. Polska nie różni się tak bardzo od Rosji obecnie.
Sasin chcesz robić co ci się podoba to wykupuj akcje z giełdy.
bgiem
Wygaszanie bandytów w Sejmie i Senacie by się bardziej przydało
Tak zadłużyć Polskę...
ehud
Wygaszanie płonących kopalń wg. wybitnego historyka Icka Sasina :)
po_co
Sasin to jest swój chłop, postanowił ratować górnictwo dlatego wziął się za jego wygaszanie.
Biorąc pod uwagę umiejętności Sasina Polska nie musi martwić się o wydobycie przez następne dwa wieki ;-)
innowierca
Bredzislaw. Tego zapamietalem dopiero po tym jak publiczne powiedzial ze w Polsce
jest najtansze paliwo. W tych niepewnych czasach wegiel w Polsce powinien byc traktowany jako strategiczne dobro narodowe. Przede wszystkim zawsze trzeba unoweczesniac wydobycie (zmniejszac koszty) Dalej, to wegiel powinien byc w Polsce stosunkowo
Bredzislaw. Tego zapamietalem dopiero po tym jak publiczne powiedzial ze w Polsce
jest najtansze paliwo. W tych niepewnych czasach wegiel w Polsce powinien byc traktowany jako strategiczne dobro narodowe. Przede wszystkim zawsze trzeba unoweczesniac wydobycie (zmniejszac koszty) Dalej, to wegiel powinien byc w Polsce stosunkowo tani do zarobkow. Tak jak benzyna dla Arabow.
A rozwoj technologii to ma byc wykorzystany do produkcji filtrow i neutralizacji skutkow spalania wegla. Dlaczego Polacy musza tak cierpiec we wlasnym kraju???
mknowak
Polacy muszą cierpieć bo chcą cierpieć były wybory i naród wybrał cierpienie...
powiemwamcomysle
Ten nasz wegiel jest drogi w eksploatacji dlatego jtyle kosztuje i nie bedzie tanszy, wydobycie juz dawno powinno byc wygaszone tylko zwiazki to blokuja. A u turbanow masz tania benzyne bo pompuja wode w zloze tryska ropa, tanie wydobycie, przerob na miejscu to i tanio na stacji. Nie ma co porownywac.
prawnuk
węgiel energetyczny wydobywa się w ODKRYWKACH. Pod ziemią się to sprawdza albo w państwach z pensjami 20 USD na miesiąc albo na koszt calego kraju - jak w Polsce.
Nas nie stac na taki model gornictwa gdzie 70 tys ludzi wydobywa 50 mln ton (największa odkrywka swiata wydobywa prawie 2 razy więcej mając mniej niż TYSIĄC gorników)
piter0001
Niestety polityka unijna w tym temacie nam nie sprzyja. Liczymy na zwrot, ale wzrost cen energii, to świadoma polityka. Tutaj dłuższe video z tamtego roku na temat wpływu Zielonego Ładu na ceny energii - https://youtu.be/tCU2LSrBBUs

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki