REKLAMA

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną mBanku w sprawie egzekucji kredytu frankowego

Michał Kisiel2016-09-09 14:02analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-09 14:02

8 września Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną mBanku w sprawie dotyczącej zastosowania bankowego tytułu egzekucyjnego wobec kredytobiorcy. Zdaniem frankowców orzeczenie może być istotne dla losów sporów o tzw. klauzule waloryzacyjne. Bank ma w tej sprawie odmienny pogląd.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną mBanku w sprawie egzekucji kredytu frankowego
Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną mBanku w sprawie egzekucji kredytu frankowego
/ YAY Foto

Sprawa kredytobiorcy, który w 2010 r. przestał spłacać raty kredytu frankowego, przeszła już przez wszystkie instancje. Klient mBanku twierdził, że nie wypowiedziano mu prawidłowo umowy kredytu, a przeliczenie kwoty kredytu na złote odbyło się w nieodpowiedni sposób – z długu opiewającego początkowo na 300 tys. zł bank chciał odzyskać ponad 440 tys. zł.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Sąd w pierwszej instancji odrzucił kilka argumentów pozywającej (w tym dotyczący samej dopuszczalności umowy kredytu indeksowanego), ale zgodził się ze wskazaniem, że wyliczenie dokonane przez bank na potrzeby BTE opierało się na nieprawidłowych podstawach. Sednem problemu była dowolność, jaką ma bank przy ustalaniu kursów sprzedaży i kupna waluty.

Po przejściu przez kolejne szczeble wymiaru sprawiedliwości i przegranej mBanku, bank zwrócił się o kasację wyroku do Sądu Najwyższego. Sąd ten uznał, że BTE wystawiony przez bank jest nieważny.

Doniesienie o wyroku Sądu Najwyższego krótko skomentował mBank. W oficjalnym oświadczeniu czytamy: „Informujemy, że w dniu 08.09.2016 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną mBanku od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie w sprawie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego (bankowego tytułu egzekucyjnego z klauzulą wykonalności) w jednej ze spraw indywidualnych. Zwracamy uwagę, że przedmiotem rozważania Sądu Najwyższego nie była kwestia waloryzacji spornego kredytu. Sąd podkreślił też, że udzielony przez bank kredyt powinien zostać spłacony”.

Tymczasem przedstawiciele środowiska kredytobiorców frankowych wskazują, że sąd potwierdził jednocześnie abuzywność zapisów dotyczących sposobu przeliczania zobowiązania na złote. Jak poinformował nas Zespół Prasowy Sądu Najwyższego, uzasadnienie orzeczenia w tej sprawie zostanie opublikowane za około miesiąc. Dokument na pewno będzie godzien szczegółowej analizy i przedstawimy go na łamach Bankier.pl.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (163)

dodaj komentarz
krzy_
Frankowicze chcieli być bardziej cwani od innych, a teraz płaczą. Powinni spłacać na takich warunkach na jakich otrzymali kredyt. Dlaczego ja mam spłacać czyjeś długi ?
~Gość
Ja polecam Pewny Kantor - z własnego doświadczenia. Zawsze zanim wybiorę kantor robię dokładny research i jakoś zawsze naprowadza mnie on na Pewny Kantor.
~tomasz_jk
Nawet sobie nie wyobrażacie, ile rodzin się rozpadło przez kredyt w CHF. Wiele osób nie udźwignęło tego ciosu, jakim był wzrost kursu do obecnego stanu. Bzdurą jest, że kredyt we frankach brały osoby tylko dobrze uposażone.
~el
Ty słabo myślisz mają za to zapłacić banki a nie ty jak Cię ktoś okradnie to mu darujesz bo nie ma skąd oddać bzdura muszą zwrócić to zagarneli no bo niema komuny.
~wodzu

Warto obejrzeć:

Tajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ

Islandia kryzys bankowy: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534&v=afx5_Vw3edQ#t=955
~WiseMan

W Chorwacji wlasnie parlamanet postanowił odwalutować kredyty CHF:

http://www.fxloans.org/croatia-with-or-without-you/


Czy w polsce bankowe eldorado będzie trwać w nieskończoność??

Gdzie jest rząd?

Czy Polska to już tylko kamieni kupa?
~tzw_HIENIZM
Frania, a obywatel Mówi dość bezprawiu i rozpuście frania. Spłacaj swoje mieszkanka samemu, ode mnie wara

Chcieli wymusić na rządzie PISu, przy pomocy p. Dudy przewalutowania !!! skąd miałby wziąć pieniądze ?

Czy na życzenie Frania zamierzaliście wymusić podniesienie VATu do 25 % od 2017r. ?

Czy, NBP miał wypłacić
Frania, a obywatel Mówi dość bezprawiu i rozpuście frania. Spłacaj swoje mieszkanka samemu, ode mnie wara

Chcieli wymusić na rządzie PISu, przy pomocy p. Dudy przewalutowania !!! skąd miałby wziąć pieniądze ?

Czy na życzenie Frania zamierzaliście wymusić podniesienie VATu do 25 % od 2017r. ?

Czy, NBP miał wypłacić bankom odszkodowania (UGODA), a wzrost VATu wypełni ubytki w NBP ?

Frankowicze to tylko 3% populacji, a gdzie reszta populacji Polaków !!!

Prezydent nie jest stroną sprawy !!!!

Prezydent powiedział o przewalutowaniu i to zrobi !!!

a do tego potrzebna jest UGODA frankowiczów z bankami !!!, a nie procesy międzynarodowe kosztem KOWALSKIEGO, której koszty szacowane są na 15-25 mld EURO i są to tylko koszty bezpośrednie !!!

pozdrawiam trzeźwo myślących

Obran zawarł z bankami UGODĘ. Kosztem 9 mld EURO środków publicznych !

97% Obywateli Polski zrozumie, że frankowicze nie mogą żądać, aby reszta obywateli spłacała ich kredyt. Orban podniósł VAT o 2 pkt % z tego powodu.

Kłopoty ze spłatą ma ok 4% frankowiczów, co daje ok. co 1000y obywatel Polski.
Ściślej takich kredytów jest ok. 30.000. zakładając nawet pomoc w wys. 100 CHF/mieś na kredyt,daje to wartość 3 mln CHF/mieś, 36 mln CHF/rocznie !!!

Orban pożyczył z banku centralnego 9 mld EURO i wypłacił odszkodowania bankom..

Zwrot pożyczki nastąpił przez podwyższenie VATu do 27%....
~szarik_zNBP_na102
Franio chciał szarpać kasę jak Reksio boczek, jak PIeS popijając wodą brzozową na koszt społeczeństwa. ale,.........Pan da, ile trza i komu trza, tym co w faktycznej potrzebie.

Chodzenie po ulicach, z napisem, na sztandarze: Pan_da, Pan_da,

Przedmięcie Krakowskie, to nie wasza promenada sopocka
~gil
A czy możemy oddawać sprawy do sądu?
Pytam, bo właśnie się waham, czy dalej płacić nienależny haracz w imię wyższej racji-dobrej kondycji mojego dobrodzieja - banku, czy też zadbać o własny słuszny interes.
~Alan odpowiada ~szarik_zNBP_na102
Jak to mawia nasz kolega z forum. Co za smród .... wiadomo kto pisze i kto sobie odpowiada ...

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki