REKLAMA

Rząd przyjął zmiany w ustawie o zakupie ziemi przez cudzoziemców

2016-10-25 15:49
publikacja
2016-10-25 15:49

Rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSWiA dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - przewiduje projekt zmian w ustawie, który we wtorek przyjął rząd.

Rząd przyjął zmiany w ustawie o zakupie ziemi przez cudzoziemców
Rząd przyjął zmiany w ustawie o zakupie ziemi przez cudzoziemców
/ YAY Foto

Zgodnie z pochodzącą z 1920 roku ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców takie zakupy wymagają zezwolenia, które wydawane jest przez szefa MSWiA, jeżeli sprzeciwu nie wniesie minister obrony, a w przypadku nieruchomości rolnych - również minister rolnictwa.

Przygotowany przez MSWiA projekt nowelizacji jest konsekwencją zaleceń NIK po kontroli sprzedaży z lat 2011-2013 nieruchomości rolnych Skarbu Państwa przez oddziały Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. W ocenie NIK obowiązujące przepisy "są niewystarczające do zapewnienia pozyskiwania pełnej informacji i dokumentacji o powyżej opisanych transakcjach z udziałem cudzoziemców, a co się z tym wiąże - uniemożliwiają one prawidłowe prowadzenie rejestrów MSW".

Jedynymi podmiotami zobowiązanymi do przesyłania MSWiA dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców są notariusze i sądy. Chodzi o wypisy z aktów notarialnych poświadczających, że cudzoziemiec "nabył nieruchomość, bądź udziały w spółce będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości". To także postanowienia sądu o wpisie do rejestru przedsiębiorców nabycia lub objęcia udziałów lub akcji.

Dzięki projektowanym zmianom minister SWiA będzie mógł uzyskiwać pełniejsze informacje o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Chodzi także o nabycie lub objęcie przez cudzoziemców udziałów lub akcji w spółkach, będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości położonych w Polsce.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Aktualnie szef MSWiA uzyskuje te informacje wyłącznie od notariuszy i z sądów. Posiadanie pełnych danych w tej sprawie zależy w dużej mierze od rzetelności i terminowości przesyłania dokumentów. Od lat jest to problemem, w szczególności w odniesieniu do notariuszy. Tylko w latach 2011-2013 ujawniano blisko 1300 przypadków nieterminowego przekazania aktów notarialnych. W 2014 r. i 2015 r. odnotowano natomiast odpowiednio: 449 i 318 takich przypadków" - poinformowało CIR.

Proponowane zmiany zwiększają katalog nadsyłanych przez notariuszy dokumentów i zakładają objęcie nim - oprócz aktów notarialnych - także aktów poświadczenia dziedziczenia wraz z protokołem dziedziczenia. "Chodzi także o umowy zbycia udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków z podpisami notarialnie poświadczonymi, na mocy których cudzoziemiec nabył lub objął udziały, akcje lub ogół praw i obowiązków w spółce handlowej będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych w Polsce" - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Projekt przewiduje ponadto, że organy administracji publicznej będą musiały przesyłać MSWiA ostateczne decyzje administracyjne, na podstawie których cudzoziemiec nabył nieruchomość. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, MSWiA ma uzyskać pełniejszą wiedzę o transakcjach z udziałem cudzoziemców. "Będzie mógł szybciej reagować, w przypadku stwierdzenia naruszenia ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, co pozytywnie wpłynie na pewność obrotu gospodarczego" - podano.

Rząd chce, aby nowe regulacje, z wyjątkiem jednego przepisu, weszły w życie 1 stycznia 2017 r.

Z najnowszego sprawozdania MSWiA wynika, że w 2015 r. cudzoziemcy nabyli w Polsce 460 hektarów ziemi. To ponad dwa razy mniej niż rok wcześniej, kiedy sprzedano im 1000 ha. W latach 1990-2015 cudzoziemcy uzyskali ponad 25 tys. zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ponad 52 tys. ha. (PAP)

Grzegorz Dyjak (PAP)

gdyj/ pz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~realista
W ciągu 25 lat cudzoziemcy kupili 52 tys. ha ziemi. To mniej niż 0,17% powierzchni kraju. A tak kiedyś straszyli niektórzy, że przyjadą z zachodu, wykupią ziemię i włączą do swojego kraju.
~af
Ustawa niezgodna z konstytucją. Dyskryminuje innych uczestników rynku oprócz rolników. To tak jak by zakazać rolnikowi kupna mieszkania w mieście.
~silvio_gesell
Opodatkować ziemię i przeznaczyć na świadczenia dla Polaków. Wtedy i nie będzie strachu że wykupią ją spekulacyjnie cudzoziemcy. A zagraniczne hipermarkety nie będą podnajmować przestrzeni handlowej polskim dostawcom w korzystnych infrastrukturalne lokalizacjach, utrzymywanych z naszych podatków.
~Jakupiłem
Właśnie dlatego teraz nie możesz już kupić żebyś nie płacił niskich składek .... Masz pretensje do siebie czy do innych ?
~endi
A dlaczego ja - Polak , mieszkaniec miasta nie mogę kupić 299 ha ziemi rolnej uzyskuj ąc w ten sposób statut rolnika indywidualnego i płacić groszowe składki społeczne kasując jednocześnie 170 000 zł dopłat unijnych podstawowych rocznie ? wielu tak się dorobiło , leżą sobie teraz do góry " brzuchem " , nic nie uprawiają A dlaczego ja - Polak , mieszkaniec miasta nie mogę kupić 299 ha ziemi rolnej uzyskuj ąc w ten sposób statut rolnika indywidualnego i płacić groszowe składki społeczne kasując jednocześnie 170 000 zł dopłat unijnych podstawowych rocznie ? wielu tak się dorobiło , leżą sobie teraz do góry " brzuchem " , nic nie uprawiają i mają na czysto po kilkanaście tysięcy miesięcznie , a jak wydzierżawią swoje pola to jeszcze więcej
~zez
do niedawna mogłeś tak zrobić więc czemu nie zrobiłeś? W końcu darmowe pieniądze leżały na ulicy, trzeba było się tylko po nie schylić, prawda? :)
~endi odpowiada ~zez
bo zmiany przyszły zbyt szybko , poza tym uważam je za niezgodne z Konstytucją
~Rolnik
No w końcu ktoś się za to wziął

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki