REKLAMA

Rząd Brazylii cofnął zgodę na eksploatację złóż złota na chronionych obszarach Amazonii

2021-12-28 21:24
publikacja
2021-12-28 21:24
Rząd Brazylii cofnął zgodę na eksploatację złóż złota na chronionych obszarach Amazonii
Rząd Brazylii cofnął zgodę na eksploatację złóż złota na chronionych obszarach Amazonii
fot. Pixel-Shot / / Shutterstock

Rząd prezydenta Jaira Bolsonaro ogłosił we wtorek, że wycofuje dekret, dotyczący siedmiu pozwoleń na podjęcie eksploatacji złóż złota znajdujących się w obrębie zamieszkanych przez rdzenną ludność chronionych lasów Amazonii przy granicy z Kolumbią i Wenezuelą.

Decyzja o wycofaniu dekretu podpisana została przez generała rezerwy Augusto Heleno Ribeiro, dyrektora gabinetu bezpieczeństwa instytucjonalnego urzędu prezydenta i jednego z najbliższych współpracowników szefa państwa.

Podjęto ją – jak podkreśla oficjalny komunikat w tej sprawie – „po wysłuchaniu opinii brazylijskich ekologów, którzy byli zdecydowanie przeciwni eksploatacji górniczej tych zaludnionych terenów lasów deszczowych Amazonii”.

Pozwolenia wydane przedsiębiorstwom górniczym dotyczyły eksploatacji złóż złota w okręgu San Gabriel da Cachoeira, który jest rozległym obszarem lasów deszczowych, zamieszkanym od niepamiętnych czasów przez 23 plemiona rdzennej ludności Amazonii.

Gen. Ribeiro stwierdził w uzasadnieniu podjętej decyzji, iż rząd prezydenta Bolsonaro wziął pod uwagę krytykę zezwoleń na eksploatację złóż i żył złota w tym okręgu. Była to zdecydowanie negatywna opinia dwóch kompetentnych państwowych instytutów naukowych: Narodowej Fundacji Indiańskiej (FUNAI) oraz Instytutu Zachowania Bioróżnorodności im. Chico Mendesa. Pokrywała się ona ze stanowiskiem Krajowej Agencji Górniczej, „która ma decydujący głos w sprawach eksploatacji bogactw kopalnych” - podkreślił Ribeiro.

Największy brazylijski dziennik opozycyjny „Folha de Sao Paulo”, komentując z uznaniem najnowszą decyzję rządu Bolsonaro, przypomina, że "po dojściu obecnego prezydenta do władzy pobito rekord w wylesianiu Amazonii: od sierpnia 2020 roku do lipca 2021 roku dokonano wyrębu 13 235 km kw. lasów - największego obszaru w ciągu ostatnich 15 lat.

ik/ jo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pozhoga
Z pozdrowieniami dla wszystkich utopijnych zwolenników powrotu do pieniądza kruszcowego...
peluquero
ilość złota na kuli ziemskiej jest znacznie bardziej ograniczona niż jakichkolwiek kryptowalut i generalnie walut reprezentujących absolutnie nic, złoto jest jedno nie można z niego zrobić dogzłota ethzłota nie sprzedasz stopu miedzi z cynkiem jako złota, kiedy padną wszystkie systemy zostaną papiery towary i minerały w tym najcenniejszy ilość złota na kuli ziemskiej jest znacznie bardziej ograniczona niż jakichkolwiek kryptowalut i generalnie walut reprezentujących absolutnie nic, złoto jest jedno nie można z niego zrobić dogzłota ethzłota nie sprzedasz stopu miedzi z cynkiem jako złota, kiedy padną wszystkie systemy zostaną papiery towary i minerały w tym najcenniejszy kruszec bo nie podrabialny i w przeciwieństwie do diamentów o odwracalnej postaci
piopoland
dobrze, że są jeszcze miejsca, gdzie pieniądze to nie wszystko, tylko jak długo?
oby jak najdłużej
zbyszek_
tak. szczegolnie dzis o 1dnego dolara na uncje...
peluquero odpowiada zbyszek_
to tak jak w seksie, dla jednych numerek trwa 5min dla innych 2h ;) no offens xD
peluquero odpowiada zbyszek_
jak tam, kończysz po 5 min? gdy Ty kończysz inni zaczynają patrz wykres

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki