Rumunia idzie za ciosem. Stopy procentowe znów w górę

Narodowy Bank Rumunii podjął dziś kolejną decyzję o podwyżce stóp procentowych. W Polsce na pierwszą od lat podwyżkę będziemy musieli jeszcze długo poczekać.

Decyzją Narodowego Banku Rumunii, stopa referencyjna została podniesiona z 2 proc. do 2,25 proc. To już druga podwyżka stóp w tym roku – poprzedniej rumuńskie władze monetarne dokonały 8 stycznia.

Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie były utrzymywane od maja 2015 r. Poprzedni cykl podwyżek stóp procentowych w Rumunii miał natomiast miejsce w sierpniu 2008 r. (gdy stopy wynosiły ponad 10 proc., co z dzisiejszego punktu widzenia jest wartością astronomiczną).

(Opracowanie Bankier.pl)

Poza stopą referencyjną, w górę poszły także stopa depozytowa (z 1 proc. do 1,25 proc.) oraz lombardowa (z 3 proc. do 3,25 proc.).

Rumunia to kraj, który pod względem gospodarczym budzi wśród Polaków spore zainteresowanie. Wystarczy wymienić obniżki podatków (w tym VAT), blisko 9-procentową dynamikę wzrostu PKB, ponad 3-procentową inflację czy dwucyfrową dynamikę wzrostu wynagrodzeń.

Rumunia nie jest jedynym krajem naszego regionu, w którym rosną stopy procentowe banku centralnego. Stawki te systematycznie rosną także w Czechach, które w ubiegłym roku zerwały z polityką „technicznie zerowych” stóp procentowych. Po ubiegłotygodniowej podwyżce, referencyjna stopa procentowa nad Wełtawą wynosi 0,75 proc.

W Polsce debata o podwyżce stóp procentowych rozkręca się z miesiąca na miesiąc. Chociaż spora część przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej z prezesem Adamem Glapińskim na czele powtarza, że do końca 2018 r. (a może i dłużej) stopy powinny zostać bez zmian, to jednak niektórzy analitycy spodziewają się, że RPP pierwszej od 2012 r. podwyżki stóp może dokonać już pod koniec bieżącego roku. Wszystko to w sytuacji, w której polska gospodarka wyraźnie przyspiesza, zaś inflacja przekracza 2 proc. W efekcie realna stopa procentowa w Polsce pozostaje ujemna.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce została ogłoszona dzisiaj przed 13.00. O 16.00 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego, w trakcie której poznamy uzasadnienie obecnego stanowiska RPP.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj też

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 0 bentley66

Najlepszy zwrot z inwestycji daje Hot forex :)

! Odpowiedz
6 7 pluto85md

Za kilkanascie miesiecy bedziemy sie zastanawiac dlaczego RPP jest tak spozniona. Przy niekorzystnym zbiegu okolicznosci do pierwszej podwyzki nie dojdzie ze wzgledu na kryzys. Inne kraje beda obnizac stopy a my co? Z rozchustana inflacja obnizymy do 0? Nie sadze.

! Odpowiedz
8 26 rekin1986

U nas będzie spokojnie jak na wojnie psy szczekają karawana idzie dalej

Wcale by mnie nie zdziwiło jak by do końca roku nie podnieśli stóp procentowych

Ludzie są na takich minusach , że podniesienie im stóp procentowych to jak proszenie się o kłopoty i zjazd elektoratu w dół nieważnie pod jaki elektorat będzie się adresowało czy pod plebs czy pod inteligencję im większy minus tym bardziej każdy liczy , że stopy nie wzrosną

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 zbyszek_od_dobrej_zmiany

Może pojawi się Silvio i oświeci nas dlaczego tyle ludzi jedzie na kredyt skoro nie rodzą się dzieci więc teoretycznie nie ma na co wydawać pieniędzy.

Na kredyt jedzie przede wszystkim nasze kochane państwo polskie, o to w tym wszystkim chodzi.

Wystarczy rozejrzeć się po Europie, świetna koniunktura (która nie trwa wiecznie) więc naturalna w normalnych państwach jest tendencja do redukcji deficytu. A u nas budżet jak był na minusie tak cały czas jest i będzie do końca świata i jeden dzień dłużej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl