Wzrost gospodarczy najszybszy od 6 lat

Realny wzrost produktu krajowego brutto Polski w 2017 roku wyniósł 4,6 proc. - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Ostatni raz polska gospodarka osiągnęła tak wysokie tempo wzrostu w czasie inwestycyjnego boomu w roku 2011.

Ponieważ znaliśmy zarówno dane za pierwsze trzy kwartały, jak i miesięczne statystyki produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, wyniki za cały rok nie mogły istotnie zaskoczyć ekonomistów, którzy średnio spodziewali się całorocznej dynamiki PKB na poziomie 4,5 proc. rdr.

Zaprenumeruj nasznewsletter o rynku złota
(GUS.)

Rok 2017 przyniósł więc wyraźne przyspieszenie dynamiki PKB, która rok wcześniej wyniosła zaledwie 2,9 proc., co było najgorszym wynikiem od trzech lat. Różnice tkwią jednak w kompozycji wzrostu gospodarczego. W roku 2016 dynamika PKB była ciągnięta przez szybko rosnącą konsumpcję prywatną oraz wydatki rządowe. Sporo, bo aż 1,2 punktu procentowego, dodał wtedy wzrost zapasów. Kulą u nogi polskiej gospodarki były za to inwestycje, które obniżyły dynamikę PKB o 1,6 pkt. proc.

(GUS.)

Natomiast w 2017 roku struktura wzrostu PKB była bardziej zrównoważona – pozytywny wpływ odnotowały wszystkie składowe PKB. Konsumpcja prywatna wniosła 2,8 pkt. proc., inwestycje 1,0 pkt. proc., przyrost zapasów 0,2 pkt. proc., a eksport netto 0,1 pkt. proc.

W skali całego 2017 roku konsumpcja zwiększyła się realnie o 4,8 proc. rdr wobec wzrostu o 3,9 proc. rok wcześniej. Dynamika inwestycji wyniosła 5,4 proc. po spadku o 7,9 proc. w 2016 r. Oznacza to, że w czwartym kwartale 2017 roku mieliśmy do czynienia z inwestycyjnym boomem. Ekonomiści mBanku szacują, że w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku dynamika inwestycji była dwucyfrowa.

Wartość dodana w przemyśle zwiększyła się w 2017 roku o 6,2 proc. wobec 3,6 proc. rok wcześniej. W budownictwie wzrosła o 11,5 proc. po spadku o 7,2 proc. w roku 2016. Wartość dodana w handlu wzrosła o 6,1 proc. (wobec 4,6 proc. rok wcześniej), a w transporcie i magazynowaniu o 10,9 proc. (wobec 3,7 proc.).

Szacunkowe dane dotyczące dynamiki PKB w samym czwartym kwartale poznamy 14 lutego. Finalny raport na ten temat GUS opublikuje 28 lutego.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 6 do_niczego

Proponuję wynagrodzić POLITYKÓW za ten SUKCES i dać im podwyżki i podnieść kwotę wolną od Podatku.Tylu Ukraińców i Białorusinów sprowadzili że teraz gospodarka pędzi jak szalona,kto ją zatrzyma.Sprowadzeni tańsi pracownicy z wschodu(w mojej firmie pracuje mnóstwo ukraińców) Polak może zapomnieć o podwyżce a przeciętne wynagrodzenie prawie 5 tyś zł Ale wiadomo jednemu wzrośnie drugiemu spadnie,przeciętne w górę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 10 devu

Coraz częściej wydaje mi się, że dołącze do grona wyborców PiS. NIech skończą jeszcze z nepotyzmem i obniżą podatki abym mógł kumulować więcej pieniędzy na inwestycje w portfelu.

! Odpowiedz
13 9 ri1212

1 milion Ukraińców jako konsumentów daje 2.5%.

! Odpowiedz
2 5 matpoz1

Tylu przyjechało do Polski w ciągu roku, wiele po 2 razy i więcej, ale stale przebywa u nas nie więcej niż 400 tys.

! Odpowiedz
4 5 open_mind

Ogólnie o światowych wzrostach gospodarczych: To jak by porównać dobrze zaczynające prosperować zakłady produkcyjne postawione na bagnach. Niestety jak powiedział mój brat Łukasz fałszywym pieniądzem opartym na długu ekonomi nie oszukasz. Ps. Niesamowita wiadomość z giełdy USA! Giełda notuje duże spadki ! Jak to możliwe to może poruszać się giełda też w dół ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
30 20 pkc

no to niebawem krach taki że wam papieru do kibla nie wystarczy, a kredyciarze popłyna jak niagara

! Odpowiedz
11 31 sonmi451

jakby tak jeszcze PIS skończył z mafią prezesów spółdzielni mieszkaniowych, to ..... chyba bym się złamał i zagłosował...bo póki co to głównie Kukiz dba o spółdzielców

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,9% I 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl

Czy otrzymałeś już PIT‑11 od swojego pracodawcy?

Bardzo dziękujemy za udział w naszej ankiecie!
Polecamy nasz program e‑pity 2017. Rozlicz PIT‑a kompleksowo i bezpiecznie w kilka minut! Pobierz Program

lub uruchom online

Bardzo dziękujemy za udział w naszej ankiecie!
W naszym programie e‑pity 2017 możesz bezpiecznie rozliczyć wszystkie dostępne deklaracje. Pobierz Program

lub uruchom online