Wzrost gospodarczy najszybszy od 6 lat

Realny wzrost produktu krajowego brutto Polski w 2017 roku wyniósł 4,6 proc. - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Ostatni raz polska gospodarka osiągnęła tak wysokie tempo wzrostu w czasie inwestycyjnego boomu w roku 2011.

Ponieważ znaliśmy zarówno dane za pierwsze trzy kwartały, jak i miesięczne statystyki produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, wyniki za cały rok nie mogły istotnie zaskoczyć ekonomistów, którzy średnio spodziewali się całorocznej dynamiki PKB na poziomie 4,5 proc. rdr.

(GUS.)

Rok 2017 przyniósł więc wyraźne przyspieszenie dynamiki PKB, która rok wcześniej wyniosła zaledwie 2,9 proc., co było najgorszym wynikiem od trzech lat. Różnice tkwią jednak w kompozycji wzrostu gospodarczego. W roku 2016 dynamika PKB była ciągnięta przez szybko rosnącą konsumpcję prywatną oraz wydatki rządowe. Sporo, bo aż 1,2 punktu procentowego, dodał wtedy wzrost zapasów. Kulą u nogi polskiej gospodarki były za to inwestycje, które obniżyły dynamikę PKB o 1,6 pkt. proc.

(GUS.)

Natomiast w 2017 roku struktura wzrostu PKB była bardziej zrównoważona – pozytywny wpływ odnotowały wszystkie składowe PKB. Konsumpcja prywatna wniosła 2,8 pkt. proc., inwestycje 1,0 pkt. proc., przyrost zapasów 0,2 pkt. proc., a eksport netto 0,1 pkt. proc.

W skali całego 2017 roku konsumpcja zwiększyła się realnie o 4,8 proc. rdr wobec wzrostu o 3,9 proc. rok wcześniej. Dynamika inwestycji wyniosła 5,4 proc. po spadku o 7,9 proc. w 2016 r. Oznacza to, że w czwartym kwartale 2017 roku mieliśmy do czynienia z inwestycyjnym boomem. Ekonomiści mBanku szacują, że w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku dynamika inwestycji była dwucyfrowa.

Wartość dodana w przemyśle zwiększyła się w 2017 roku o 6,2 proc. wobec 3,6 proc. rok wcześniej. W budownictwie wzrosła o 11,5 proc. po spadku o 7,2 proc. w roku 2016. Wartość dodana w handlu wzrosła o 6,1 proc. (wobec 4,6 proc. rok wcześniej), a w transporcie i magazynowaniu o 10,9 proc. (wobec 3,7 proc.).

Szacunkowe dane dotyczące dynamiki PKB w samym czwartym kwartale poznamy 14 lutego. Finalny raport na ten temat GUS opublikuje 28 lutego.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 7 do_niczego

Proponuję wynagrodzić POLITYKÓW za ten SUKCES i dać im podwyżki i podnieść kwotę wolną od Podatku.Tylu Ukraińców i Białorusinów sprowadzili że teraz gospodarka pędzi jak szalona,kto ją zatrzyma.Sprowadzeni tańsi pracownicy z wschodu(w mojej firmie pracuje mnóstwo ukraińców) Polak może zapomnieć o podwyżce a przeciętne wynagrodzenie prawie 5 tyś zł Ale wiadomo jednemu wzrośnie drugiemu spadnie,przeciętne w górę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 10 devu

Coraz częściej wydaje mi się, że dołącze do grona wyborców PiS. NIech skończą jeszcze z nepotyzmem i obniżą podatki abym mógł kumulować więcej pieniędzy na inwestycje w portfelu.

! Odpowiedz
13 9 ri1212

1 milion Ukraińców jako konsumentów daje 2.5%.

! Odpowiedz
2 5 matpoz1

Tylu przyjechało do Polski w ciągu roku, wiele po 2 razy i więcej, ale stale przebywa u nas nie więcej niż 400 tys.

! Odpowiedz
4 5 open_mind

Ogólnie o światowych wzrostach gospodarczych: To jak by porównać dobrze zaczynające prosperować zakłady produkcyjne postawione na bagnach. Niestety jak powiedział mój brat Łukasz fałszywym pieniądzem opartym na długu ekonomi nie oszukasz. Ps. Niesamowita wiadomość z giełdy USA! Giełda notuje duże spadki ! Jak to możliwe to może poruszać się giełda też w dół ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
30 20 pkc

no to niebawem krach taki że wam papieru do kibla nie wystarczy, a kredyciarze popłyna jak niagara

! Odpowiedz
12 31 sonmi451

jakby tak jeszcze PIS skończył z mafią prezesów spółdzielni mieszkaniowych, to ..... chyba bym się złamał i zagłosował...bo póki co to głównie Kukiz dba o spółdzielców

! Odpowiedz