Rozwój na rynku w USA kluczowym elementem strategii Elemental Holding

2020-08-06 14:14
publikacja
2020-08-06 14:14
fot. Robert Gardziński / FORUM

Rozwój na rynku amerykańskim pozostaje kluczowym elementem strategii Elemental Holding - powiedział PAP Biznes prezes Paweł Jarski. Dodał, że termin wejścia na rynek azjatycki i związane z tym nabycie akcji Elemental Asia uzależnione jest od sytuacji rynkowej, ale zarząd chciałby zamknąć tę transakcję w tym roku.

"Dalej uważam, że decyzja o wejściu na rynek amerykański była dobra od strony strategicznej, gorzej z timingiem, ale jesteśmy dużą spółką i nie było innej drogi niż wejście na nowe rynki. W zeszłym roku zdecydowaliśmy, że działalność w Stanach będzie kluczowym elementem naszej strategii i podtrzymujemy założenie, że to będzie główny kierunek rozwoju" - powiedział prezes.

"Mamy też decyzję co do wejścia na rynek azjatycki, który będzie dopełnieniem naszej globalnej działalności, ale termin tego wejścia będzie uzależniony od sytuacji na świecie, przede wszystkim w aspekcie gospodarczym" - dodał Jarski.

W grudniu Elemental Holding poprzez spółkę celową Elemental USA zawarł umowę, na podstawie której kupił 66 proc. udziałów w amerykańskiej spółce PGM of Texas LLC (PGM USA). Natomiast w maju spółka zawarła z EFF B.V. umowę uprawniającą do nabycia do 4,14 mln akcji Elemental Asia.

"Umowa nabycia akcji spółki Elemental Asia umożliwia nam elastyczne podejmowanie decyzji, ale jeśli spółka będzie spełniać nasze kryteria co do rozwoju, penetracji rynku - to chcielibyśmy zamknąć tę transakcję jeszcze w tym roku" - powiedział prezes.

Dodał, że po – jego zdaniem - dobrym pierwszym kwartale, a następnie spadku przychodów w związku z pandemią, obecnie można obserwować stopniowy powrót do sytuacji sprzed kryzysu. W kwietniu Elemental szacował możliwe spadki przychodów z działalności w okresie trwania pandemii na 50 proc. w segmentach PCB oraz WEEE, a na 60 proc. w segmentach SAC oraz Non-Ferrous.

"Tak jak informowaliśmy, spadek może sięgnąć maksymalnie 60 proc., ale stopniowo to się odbudowuje - po 5-6 tygodniach od wybuchu pandemii spadki zaczęły zanikać. Wciąż jest daleko do powrotu do sytuacji sprzed kryzysu, ale widzimy pozytywną tendencję, by w perspektywie dwóch, trzech kwartałów wszystko zaczęło wracać do normy. Myślę, że około roku powinna zająć odbudowa rynku, o ile oczywiście nie czeka nas druga fala pandemii. Obecnie - przy osiąganiu mniejszych wolumenów - staramy się uzyskiwać lepsze marże" - ocenił Jarski.

Prezes powiedział, że Elemental chce kontynuować wykup pakietów od akcjonariuszy mniejszościowych i spodziewa się, że w tym roku jeden taki proces powinno udać się przeprowadzić.

"Wykup akcjonariuszy mniejszościowych będziemy przeprowadzać w zależności od aktualnej sytuacji na rynkach - po to też przeprowadzaliśmy buyback, by częściowo ten wykup sfinansować. Rozmawiamy w tej chwili z trzema z pięciu podmiotów, w których mamy pakiety i sądzę, że w tym roku co najmniej jeden wykup powinno udać się przeprowadzić" - dodał.

W związku z pandemią, spółka zdecydowała się wstrzymać realizację inwestycji w linię do recyklingu urządzeń chłodniczych.

"Stopniowo odmrażamy prace. Na pewno w tym roku nie oddamy tej inwestycji do użytku, raczej mówimy tu o drugiej połowie przyszłego roku. Poza tym, na najbliższe kwartały planujemy tylko capex odtworzeniowy" - powiedział Jarski.

Dominika Antoniak (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki