REKLAMA
JUŻ JUTRO

Rozgrzana gospodarka, stopy procentowe w górę i drożyzna. Kolejny tydzień za nami [Wykresy tygodnia]

2022-06-04 06:00
publikacja
2022-06-04 06:00
Rozgrzana gospodarka, stopy procentowe w górę i drożyzna. Kolejny tydzień za nami [Wykresy tygodnia]
Rozgrzana gospodarka, stopy procentowe w górę i drożyzna. Kolejny tydzień za nami [Wykresy tygodnia]
fot. Sazhnieva Oksana / / Shutterstock

Pierwszy tydzień czerwca kończymy zestawieniem najciekawszych wykresów podsumowujących najważniejsze wydarzenia ostatnich dni. A działo się naprawdę sporo.

1. Polska gospodarka rozgrzana do czerwoności. "Będziemy spadać z bardzo wysokiego konia"

GUS potwierdził wcześniejsze szacunki: w I kwartale tempo wzrostu PKB było drugim najwyższym w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Jednak kompozycja okazała się "wyjątkowo nietypowa": polską gospodarkę napędzała przede wszystkim zmiana zapasów. "Będziemy w tym cyklu spadać z bardzo wysokiego konia" - komentują analitycy Banku Pekao.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

2. 20% inflacji w kraju strefy euro

Inflacja HICP w strefie euro ustanowiła nowy rekord i już przeszło czterokrotnie przekracza cel Europejskiego Banku Centralnego. Sytuacja inflacyjna jest mocno zróżnicowana w zależności od kraju, ale zdecydowanie najgorzej jest w państwach bałtyckich.

Eurostat

3. Węgrzy podnoszą stopy procentowe do najwyższego poziomu w regionie

Węgrzy co prawda podnieśli stopy procentowe do najwyższego poziomu w regionie, ale skala podwyżki nieco rozczarowała ekonomistów.

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

4. Inflacja w Polsce najwyższa od niemal ćwierć wieku

Inflacja w Polsce galopuje już w tempie niemal 14% rocznie. Po raz ostatni tak szybką utratę siły nabywczej złotego notowano pod koniec XX wieku, a więc ponad 24 lata temu.

5. Ukraina drastycznie podnosi stopy procentowe

Po ponad trzech miesiącach od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji bank centralny Ukrainy zdecydował się na potężną podwyżkę stóp procentowych.

Bankier.pl na podstawie danych NBU

6. Szwajcarzy przymierzają się do podniesienia stóp procentowych

Świat zrywa z reżymem niedodatnich stóp procentowych. Wysoka inflacja sprawia, że może on się nie utrzymać nawet w Szwajcarii. Pierwsza podwyżka kosztów kredytu u Helwetów spodziewana jest we wrześniu.

7. Turecka inflacja ekstremalnie wysoka, choć oficjalnie niższa od oczekiwań

Choć oficjalnie raportowana inflacja CPI w Turcji okazała się niższa od oczekiwań ekonomistów, nie zmienia to faktu, że ceny dóbr konsumpcyjnych nad Bosforem galopują w tempie przeszło 70% rocznie. Nieoficjalnie mówi się, że inflacja przekracza 160%.

8. Drastyczne podwyżki cen paliw. Benzyna już prawie po 8 zł/l

Trwa galopada cen na polskich stacjach paliw. Benzyna drożeje praktycznie z dnia na dzień, osiągając nienotowane wcześniej poziomy i zbliżając się do bariery 8 zł za litr. I nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się wkrótce zmienić.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

9. Tyle kosztuje wychowanie dziecka do osiemnastego roku życia

Jak co roku Centrum im. Adama Smitha oszacowało, ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce. Koszt wychowania jednej pociechy w roku 2022 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 265 tys. złotych, a dwójki dzieci - 439 tys. złotych. Ten sam koszyk wydatków na dziecko z 2020 roku na koniec kwietnia roku 2022 wart był już 300 tys. zł, a dla dwójki dzieci - 498 tys. złotych.

Centrum im. Adama Smitha

10. Odbicie na bitcoinie. Spełnia się scenariusz Rafała Zaorskiego?

Na konferencji WallStreet26 Rafał Zaorski dzielił się swoimi pomysłami spekulacyjnymi na najbliższe miesiące. Jego scenariusz zakłada spadek ceny bitcoina poniżej 20 tys. USD. Zanim to nastąpi, przewiduje odbicie największej kryptowaluty. Ostatnie 24 godziny pokazują wzrosty ceny „cyfrowego złota”.

fot. Daniel Kostecki €$₿ / Twitter
Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
friedens
Słuchałem wystąpienia Kaczyńskiego w Markach. Totalny bełkot. Z dumą chwali się rozdawnictwem i jednocześnie zapowiada walkę z inflacją. Szaleniec? Ignorant? Dywersant? Za inflację oskarża tylko Putina. Kłamca! Ceny rosną od ponad dwóch lat. Skąd inflacja (4,9%) wiedziała w styczniu 2020 o wojnie Putina? O jest chyba mało inteligentny.Słuchałem wystąpienia Kaczyńskiego w Markach. Totalny bełkot. Z dumą chwali się rozdawnictwem i jednocześnie zapowiada walkę z inflacją. Szaleniec? Ignorant? Dywersant? Za inflację oskarża tylko Putina. Kłamca! Ceny rosną od ponad dwóch lat. Skąd inflacja (4,9%) wiedziała w styczniu 2020 o wojnie Putina? O jest chyba mało inteligentny. Nie widzi związku swoich błędnych decyzji z katastrofą, w jakiej znalazła się Polska i Polacy.
zoomek
Drożyzna jest z załozenia. Jak specjalnie kupuje się od tzw przyjaciół DROŻEJ a od ponoć wroga jest taniej to proszę wyciągać wnioski. Ale głową a nie odwłokiem.
pjoz
ruskie przysłowia jak co rano;)
nasch_tschalnik
Szwajcaria z jej niską inflacja (2,9%) obnaża łgarstwa pisowskiej progagandy. Okazuje się, że gdy nie ma dodruku pustego pieniądza, nepotyzmu, rozdawnictwa i złodziejstwa, pandemia i wojny nie generują aytomatycznie potwornej drożyzny. A inflacja w zakłamanej demokraturze Kazyńskiego wynosi obecnie 14 procent. Jest zatem nie tylko Szwajcaria z jej niską inflacja (2,9%) obnaża łgarstwa pisowskiej progagandy. Okazuje się, że gdy nie ma dodruku pustego pieniądza, nepotyzmu, rozdawnictwa i złodziejstwa, pandemia i wojny nie generują aytomatycznie potwornej drożyzny. A inflacja w zakłamanej demokraturze Kazyńskiego wynosi obecnie 14 procent. Jest zatem nie tylko najwyższa w Europie (pomijając małe, dwumilionowe państwa jak Estonia), dwa razy wyższa niż w RFN, trzy razy wyższa niż we Francji, ale aż 5 (pięć!!!) razy wyższa niż w Szwajcarii. Gdyby nie rządził Kaczyński, w ogóle nie byłoby inflacji, bo nie byłoby rozdawnictwa, a zablokowane dla niepraworządnej Polski PiS setki miliardów miliardów euro dałyby gospodarce zdrowy wzrost, a narodowi dobrobyt i bezpieczeństwo!
zoomek
To złudzenie. Kalkstein g. może a plan banksterki jest realizowany bez względu na oficjalnie rządzącą partię. Morawitz to były doradca Tuska. Badźcie przytomni ludzie.
bha
Inflacja nienasyconej od lat zachłanności na Mamonę i coraz większy Zysk bez względu na wszystko i nic więcej. Kij jej ma zawsze dwa końce !!!.
zoomek
Co z tego jak żadnym psychopatyczna banksterki nie oberwie? Patrz na rogu FEDu - przekręty na planetarną skalę, wojny mniej lub bardziej globalne - którym końcem kija oberwali? Jak chcemy realnych zmian to tam trzeba skierować wzrok. Morawitz to tylko ich agent, wykonawca na Polin.
bha
Sterowalna za pomocą furtek i szurów Inflacja zachłanności rynkowej udającej nie bez celu od lat,, jarząbka''szukająca od lat wygodnych wymówek swojej nienasyconej wciąż i wciąż i itd zachłanności na Mamonę i coraz większy Zysk. Brak więcej słów.
tomaszektoma
"Od października płaca minimalna w Niemczech wzrośnie do 12 euro."
czyli okolo 2k €/mies


dodruk w najlepsze w regionie

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki