Rosyjska prasa: antyrosyjskie sankcje kosztują Zachód miliardy dolarów

Antyrosyjskie sankcje kosztowały Zachód 60 miliardów dolarów - informuje "Kommiersant". Dziennik zwraca uwagę, że 77 proc. tej kwoty przypadło na firmy z Unii Europejskiej. Wyliczenia dotyczą okresu od grudnia 2013 roku do czerwca 2015 roku.

(YAY Foto)

Gazeta wyliczyła, że ponad 80 proc. strat, jakie zanotowały zachodnie firmy, nie było związane z rosyjskim embargiem na produkty spożywcze. Według "Kommiersanta", wśród krajów, które straciły najwięcej, Polska zajęła trzecie miejsce za Niemcami i Ukrainą. Nasi eksporterzy, zdaniem rosyjskiego dziennika, tracili około 200 milionów dolarów miesięcznie. "Kommiersant" podkreśla jednak, że większość przedsiębiorców jednak znalazła alternatywne rynki zbytu, a nie poradzili sobie z tym jedynie Francuzi.

Unia Europejska wprowadziła sankcje wobec Rosji w związku z aneksją Krymu i wojną w Donbasie. Rosja w odpowiedzi natomiast ogłosiła embargo spożywcze. Bruksela przedłużyła swoje sankcje o pół roku, a Moskwa "kontrsankcje" chce utrzymać jeszcze przez półtora roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~Janko

Kilkaset tysięcy Polaków musiało wyjechać za chlebem po załamaniu produkcji dla Rosji.
To w większości nieduże firmy z Wschodniej Ściany oraz Górnego Ślaska(wieloletnia współpraca w przemyśle wydobywczym... znam to z autopsji) Firmy plajtowały lub ledwo zipie.Rynek był specyficzny dedykowany tylko dla Rosji.Teraz kicha.Nie ma alternatywnego klienta.Ojcem tej zapaści jest Tusk.Nie Kaczyński.Tusk jest nieprzejednanym wrogiem Rosji.Kupiony przez USA .Jest orędownikiem sankcji.Jeździ po całej Europie szczując na Rosjan.Po wywaleniu go z Eurokołchozu ,a to już niedługo ,może sytuacja współpracy z Rosją się unormuje.Tusk nie przekona głównych europejskich graczy do dalszej zimnej wojnie w Europie.Polskie elity polityczne nie mają ŻADNYCH kontaktów z Rosjanami.Stawiają nie na współpracę ale na armaty i rakiety wycelowane na wschodniego sąsiada. Ogłupieni przez Amerykanów są ćmą latającą przy płomienia nienawiści i zniszczenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~bankowiec

Niech ta trybuna Kremla napisze lepiej, ile straciła Rosja! I jak bardzo odczuł to rosyjski Kowalski.

! Odpowiedz
1 4 ~Walsie

Zapewniam Cię, Wania poradzi sobie w biedzie duuuużo lepiej niż Hans.

! Odpowiedz
0 2 ~ddfdfdf odpowiada ~Walsie

to napewno bo Wania nawet nie poczuje roznicy

! Odpowiedz
4 4 ~Clex

Może firmy tracą. Ale konsumenci zyskują. Bilans jest dodatni bo firmy które traciły biznes musiały się przebranzowic.

! Odpowiedz
0 3 ~DarekD

Gościu, na pozór może i tak powinno być : nie idzie sprzedane z Polski do Rosji, więc producent jest zmuszony sporą ilość -zwłaszcza towarów wrażliwych na transport i nietrwałych - przede wszystkim owoce miękkie, z tej niesprzedanej Rosji produkcji starać się ulokować na rynku krajowym przez co zwiększa się znacznie podaż i powinna cena teoretycznie spadać. To jednak tylko czysta teoria. Bo np. truskawki czy czereśnie -biorąc tylko te owoce jako przykład z ostatnio sprzedawanych na rynku- były w tym roku znacznie droższe niż w roku ubiegłym, kiedy to dodatkowo była susza i było parę przymrozków, czego w tym roku raczej nie było. W ub. roku ( Wrocław ) w szczycie kupowałem truskawki nawet po 2,5-3 zł/kg, a w tym roku najniższa cena w sezonie była 5 zł/kg ( raz cudem kupiłem po 4,50zł), a teraz to sezon się kończy i są po 8-10 zł. Więc niestety u nas rynek nie działa i to, że Rosja nie odbiera naszych owoców nie powoduje, że są one u nas na rynku tańsze. Niestety.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil