Ropa naftowa w zamian za żywność – wymiana barterowa Wenezueli i Jamajki

Nie tak dawno, bo zaledwie 4 lata temu, to Jamajka przeżywała zapaść gospodarczą. Teraz dostarczy do Wenezueli usługi i towary w postaci żywności, lekarstw, materiałów rolniczych i budowlanych o równowartości 4 mln dolarów w zamian za ropę naftową – informuje CNNMoney.

Ropa naftowa w zamian za żywność – wymiana barterowa Wenezueli i Jamajki
Ropa naftowa w zamian za żywność – wymiana barterowa Wenezueli i Jamajki (FORUM)

Wymiana barterowa jest częścią paktu, jaki zawarły oba państwa ze względu na dramatyczną sytuację, w jakiej znalazła się Wenezuela. Według doktora Wesleya Hughesa - dyrektora generalnego rządowego Funduszu Rozwoju Petrocaribe, taka forma wymiany handlowej jest teraz dla Wenezueli zdecydowanie najbardziej korzystna, a Jamajce ułatwi spłacenie długów.

To nie pierwszy bezgotówkowy układ, jaki zawarł wenezuelski rząd. Od dłuższego czasu w państwie Ameryki Południowej występuje ogromny niedobór towarów, m.in. podstawowych produktów spożywczych i medycznych. Ludzie umierają przez niewystarczająco dobrze zaopatrzone szpitale. Inni godzinami czekają w kolejkach, by zdobyć choćby podstawowe produkty. Niejednokrotnie ich starania są daremne, ponieważ sklepowe półki okazują się puste.

Mąka, jajka czy mleko dostępne i używane na co dzień przez ludzi w większej części globu dla Wenezuelczyka mogą stanowić wydatek rzędu miesięcznej płacy minimalnej. Ceny poszybowały w górę, a towary w większości przypadków są dostępne tylko na czarnym rynku.

W lipcu władze czasowo otworzyły granicę dzielącą Kolumbię i Wenezuelę, by umożliwić obywatelom kraju dotkniętego kryzysem zakup podstawowych produktów. Szacunkowo ponad 120 tys. Wenezuelczyków skorzystało z możliwości zaopatrzenia i przekroczyło granicę.

Polak z Caracas o kryzysie szalejącym w Wenezueli [Tam mieszkam]

Polak z Caracas o kryzysie szalejącym w Wenezueli [Tam mieszkam]

Brak wody, prądu, leków, horrendalne ceny i walka o żywność to już codzienność mieszkańców Wenezueli, w tym żyjących tam Polaków. Jak sobie radzą i dlaczego stamtąd nie uciekają - o tym w relacji Polaka mieszkającego w Caracas.

Rozwiązaniem problemu niedoboru żywności może być poniekąd rozwiązanie proponowane przez rząd w formie dekretu nakazującego każdemu obywatelowi obowiązkową pracę w gospodarstwach rolnych w wymiarze minimum 60 dni.

Władze wenezuelskie nie zdecydowały się na przyjęcie pomocy od międzynarodowych grup humanitarnych, takich jak ONZ i Amnesty International pomimo rozpaczliwej sytuacji, w jakiej znaleźli się obywatele kraju.

Rezerwy walutowe Wenezueli szybko się kurczą, więc władze w Caracas chętnie spłacają swoje zobowiązania międzynarodowe za pomocą ropy naftowej. Od 2007 roku zadłużenie Wenezueli wobec Chin wzrosło 65 mld dolarów. Część kredytów jest zwracana w postaci surowca. Tylko w ubiegłym roku do Państwa Środka wysyłano średnio 579 tys. baryłek ropy dziennie - wynika ze sprawozdań wenezuelskiego przedsiębiorstwa naftowego PDVSA.

Według badań przeprowadzonych przez MFW gospodarka Wenezueli skurczy się w tym roku o 10%, natomiast inflacja ma osiągnąć 700%.

Angelika Lech

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~StanRS

Może by chcieli polskie jabłka za ropę.

! Odpowiedz
0 1 ~plazowicz

Znajome obrazki.

! Odpowiedz
2 5 ~anonim2016

JAK JA LUBIE PATRZEĆ JAK SOCJALIZM UPADA :] Może, pewnym grupom w Polsce otworzy to oczy.

! Odpowiedz
2 6 ~niepelnosprawny_org

jakiś czas temu (kilka/naście) lat temu zachwalano w naszej prasie, chyba w wyborczej, czy gdzieś na portalu w internecie, że socjalizm to dobry wybór, lepiej tej wenezueli, bo tam Hugo Chavez za darmo rozdaje komputery (laptopy) młodzieży, o oj wszyscy byśmy tak chcieli jak oni...za darmo komputery...

! Odpowiedz
2 3 ~ciekawe

A dlaczego Polska takiej wymiany nie zrobi?

! Odpowiedz
1 9 ~endi

to proste aby nie podpaść Hameryce

! Odpowiedz
6 5 ~ra

Najbogatszy kraj można doprowadzić do ruiny jak silny chce!!!
aby tego uniknąć należy być silnym ekonomicznie i militarnie!!!

! Odpowiedz
6 16 ~CudowneRozmnożenie

Niniejszy artykuł dedykuję min. Morawieckiemu.

! Odpowiedz
1 6 ~Willy

już myślałem ze wymieniają się "pomocą internacjonalistyczną" w Putinowską Rosją lub Castrtowską Kubą, które zdrowej zywności mają tyle co kot zapłakał, ha, ha ha, do czego głupota tych prymitywnych nacjonalisto-komunistów prowadzi, bogaty kraj zamienili na zacofany zaścianek

! Odpowiedz
1 13 ~realista

Szansa dla naszego eksportu jedzenie za rope- wysyłać misje

! Odpowiedz
ROPA 0,18% 67,09
2019-02-22 20:03:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil