REKLAMA

Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego

2018-01-09 12:00, akt.2018-01-09 17:05
publikacja
2018-01-09 12:00
aktualizacja
2018-01-09 17:05

Konstanty Radziwiłł, Witold Waszczykowski, Antoni Macierewicz, Anna Streżyńska i Jan Szyszko pożegnali się z rządem Mateusza Morawieckiego. We wtorek prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w Radzie Ministrów.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Na stanowisku ministra finansów Mateusza Morawieckiego zastąpiła Teresa Czerwińska. Nowe Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii obejmie Jadwiga Emilewicz, dotychczasowa wiceminister rozwoju. Nowemu resortowi inwestycji i rozwoju będzie szefował Jerzy Kwieciński, piastujący dotychczas stanowisko w Ministerstwie Rozwoju.

Nowym ministrem zdrowia, w miejsce Konstantego Radziwiłła, został Łukasz Szumowski. Henryk Kowalczyk zastąpi Jana Szyszkę na stanowisku ministra środowiska. Piastowane dotychczas przez Kowalczyka stanowisko szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów przejął zaś Jacek Sasin. Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji od dzisiaj kieruje Joachim Brudziński. Zastąpi tym samym Mariusza Błaszczaka, który przejął od Antoniego Macierewicza Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ministrem spraw zagranicznych w rządzie Mateusza Morawieckiego będzie Jacek Czaputowicz. Andrzej Adamczyk będzie od teraz ministrem infrastruktury - a nie ministrem infrastruktury i budownictwa. Z Radą Ministrów pożegnała się też Anna Streżyńska, zaś nadzór nad kierowanym przez nią resortem cyfryzacji przejął premier Morawiecki. Jednakże, jak oznajmia rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, nadzór premiera jest tymczasowy, a niebawem zostanie powołany nowy szef tego resortu.

fot. / / Bankier.pl

W swoim przemówieniu po ceremonii powołania nowych szefów resortów premier Morawiecki podziękował tym, którzy pełnili dotąd funkcje rządowe, a których nie było na wtorkowej ceremonii.

"Nasz rząd nie jest rządem przeciwko komuś, jest rządem za nową, coraz lepszą Polską i za nowymi celami, ale oni wykonali swoją pracę bardzo, bardzo dobrze i chciałem im bardzo serdecznie za to podziękować" - zaznaczył.

"Nowi ministrowie i cała Rada Ministrów jest właśnie po to, żebyśmy znajdowali najlepsze drogi do naszego rozwoju, żebyśmy budowali Polskę podmiotową w ramach silnej Europy, Europy ojczyzn" - mówił szef rządu. "Na koniec powiem tylko krótko, filozoficznie: do roboty" - dodał.

Teresa Czerwińska od czerwca 2017 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Od grudnia 2015 do czerwca 2017 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie odpowiadała za obszary kluczowe: opracowanie i wdrożenie nowego mechanizmu algorytmicznego podziału dotacji budżetowej dla uczelni publicznych, poprawę efektywności wydatkowania środków, odbiurokratyzowanie raportowania oraz wdrożenie rozwiązań projakościowych w mechanizmach finansowania uczelni wyższych, a także planowanie i realizacja budżetu, wykonywanie zadań dysponenta części budżetowych całego sektora nauki i szkolnictwa wyższego, jak również sprawowała nadzór nad obszarem kontroli i audytu w jednostkach podległych i nadzorowanych.

Jacek Czaputowicz od stycznia 2017 r. pełnił funkcję dyrektora Akademii Dyplomatycznej MSZ. W latach 70. i 80. działał w opozycji demokratycznej. W latach 1988-90 był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. W 1990 r. rozpoczął pracę w MSZ - był wicedyrektorem, a następnie dyrektorem Departamentu Konsularnego i Wychodźstwa (1990-92). Od 1998 do 2006 r. był zastępcą Szefa Służby Cywilnej. W latach 2006-08 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej MSZ. Od 2008 do 2012 r. był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Łukasz Szumowski jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest autorem lub współautorem ponad 150 prac o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Pełnił liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jerzy Kwieciński od listopada 2015 r. do stycznia 2018 r. Jerzy Kwieciński był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. W latach 2005-08 pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego. Był bezpośrednio odpowiedzialny za koordynację polityki rozwoju kraju i polityki spójności (Strategia Rozwoju Kraju 2007-15 i Narodowa Strategia Spójności 2007-13) oraz za negocjacje z Komisją Europejską. Uczestniczył w przygotowaniu programów operacyjnych. Od maja 2008 r. prezes zarządu Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i wiceprezes zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości sp. z o.o. Ekspert BCC ds. rozwoju regionalnego i funduszy strukturalnych. Zajmował się również doradztwem przy raportach Banku Światowego.

Jadwiga Emilewicz jest politologiem i menadżerem kultury. Od listopada 2015 r. do stycznia 2018 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Wiceprezes kolejno Polski Razem i Porozumienia. W latach 1999-2002 pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2009 r. została Kierownikiem Muzeum PRL-u w Krakowie. Jest radną Sejmiku Województwa Małopolskiego i Przewodniczącą Komisji Innowacji i Nowoczesnych Technologii.

Joachim Brudziński od 2005 jest posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od 2015 wicemarszałek Sejmu VIII kadencji. W trakcie studiów politologicznych pływał na statkach handlowych i rybackich. Pracował następnie jako współpracownik i dziennikarz w Polskim Radiu Szczecin, gdzie zajmował się problematyką gospodarki morskiej. Był rzecznikiem prasowym Urzędu Morskiego w Szczecinie, wykładowcą w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu oraz w Policealnym Studium Administracji, a także społecznym kuratorem sądowym.

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (35)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
etaurus1747
Brawo PiS, o to chodziło
!!!
open_mind
W dzisiejszym globalnym świecie gdzie kraje zostały obdarte ze swej niezależności i narodowości , gdzie koteria dyktuje lokalnym rządom a one nam prawa przepisy i obowiązki. Myślę że celowym by było pozbyć się lokalnych rządów które tylko na bazie wykazania się przed „centralą” tworzą nam dodatkowe niewygody W dzisiejszym globalnym świecie gdzie kraje zostały obdarte ze swej niezależności i narodowości , gdzie koteria dyktuje lokalnym rządom a one nam prawa przepisy i obowiązki. Myślę że celowym by było pozbyć się lokalnych rządów które tylko na bazie wykazania się przed „centralą” tworzą nam dodatkowe niewygody i bzdurne ograniczenia - przepisy, jednocześnie drenując nas poprzez podatki na swe utrzymanie i bzdurne wydatki. Ps. Mam na myśli globalne rządy Brukseli i „opiekę” USA nad światem.
talmud
tylko nowa PRAWICOWA partia w ktorej kazdy czlonek pokazuje swoja teczke ipeenu i dochody

p.s wstrzemięźliwość w reformach społeczno-gospodarczych i politycznych, szacunek dla tradycji i istniejącej hierarchii
zeroswap
Nie mamy szans na przedwojenną legendarną już fachowość, klasę i honor rządzących i wysokich urzędników.
Nietety, trzeb ato sobie uświadomić, ludzie wychowani na komunie są przesiąknięci tą komuną do szpiku, nie zmienimy większości z nich.
Jedyną szansą na normalnośc byłaby pełna jawność wynagrodzeń
Nie mamy szans na przedwojenną legendarną już fachowość, klasę i honor rządzących i wysokich urzędników.
Nietety, trzeb ato sobie uświadomić, ludzie wychowani na komunie są przesiąknięci tą komuną do szpiku, nie zmienimy większości z nich.
Jedyną szansą na normalnośc byłaby pełna jawność wynagrodzeń urzędnikó każdego z ministerstwa, każdego NFZ i ZUS'u. Bez imion i nazwisk, za to z wyszczególnieniem,
Stanowiska
Ilości urzędników
Pensji na głowę, wyszczególnieniu dodatków i nagród.

Oczy by nam się otworzyły, jakby taką jawność wprowadzić. Stado urzędników rośnie i rośnie i ciągle im się na czołach maluje straszny wysiłęk, a prawo i zasady życia mamy już tak pokomplikowane, że dobrze żyje się jedynie przekrętom, złodziejom i takim co portafią posmarować urzędnikom za zlecenia, koncesje i biznes do wspólnego załatwienia.

Musimy mieć ekstremalną przejrzystość włądzy, bo inaczej będziemy dalej staczać się w stronę takiej hybrydy poskomunistycznej, gdzie tworzą się oligarchowie na rozdawanych koncesjach, a inteligentni wyjeżdżają definitywnie i pozostanie wydmuszka demograficzna.
search
MSZ szkoda chlopa, bylo smiesznie, Teraz wyjedzie na zasluzona placowke dyplomatyczna do jednego z krajow karaibskich wielkosci San Escobar gdzierazem z Pablo escobarem beda marysie uprawiac i dawac wywiadow ze boki zrywac.
Antek, tez szkoda chlopa, wizje mial i to pewnie po marysi z san escobar. Simiechu tez bylo choc ten to
MSZ szkoda chlopa, bylo smiesznie, Teraz wyjedzie na zasluzona placowke dyplomatyczna do jednego z krajow karaibskich wielkosci San Escobar gdzierazem z Pablo escobarem beda marysie uprawiac i dawac wywiadow ze boki zrywac.
Antek, tez szkoda chlopa, wizje mial i to pewnie po marysi z san escobar. Simiechu tez bylo choc ten to mogl III wojne swiatowa wywolac.
Radziwil wrscie bedzie mogl wziasc sie za robote i tyrac po 24h jak doradzal mlodym.
borma
Bez przesady z tym stwierdzeniem , ze prezydent powolal. On nic i nikogo nie powolal , on tylko podpisal , zreszta jak wszystko co mu dorecza od prezesa , nominacje . I tylko to , nic wiecej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bojack_pl
IMHO, Morawiecki z Szydlo i Dudą powinni sprobowac wlasnych sil, bez skrzydel prezesa.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki