Recenzja: Konto z Premią w Banku BGŻ pod lupą

Konto z Premią w banku BGŻ to według wielu rankingów najlepszy rachunek na rynku. Wyróżnia je program premiowy, w którym co miesiąc otrzymać można nawet 50 zł. Sprawdziliśmy, jakie jeszcze zalety i wady charakteryzują sztandarowy ROR Banku BGŻ.

Konto z Premią to tani rachunek. Regularne opłaty wiążą się jedynie z posiadaniem karty debetowej. Jej używanie jest konieczne, aby zakwalifikować się do programu premiowego. Jednak koszty te z nawiązką zwracają się przy regularnych wpływach na konto z tytułu wynagrodzenia.

Podstawowe prowizje (taryfa Konto Plus):

 • 8 zł miesięcznie za kartę debetową do rachunku (5 zł pod warunkiem zakupów za min. 300 zł),
 • 2 zł za wypłatę gotówkową w placówce,
 • 5 zł za zlecenie przelewu w placówce,
 • 3% min. 10 zł za wypłatę z bankomatów za granicą,
 • 10 zł za zablokowanie karty,
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, wpłaty gotówkowe w oddziałach, przelewy internetowe, zlecenia stałe w internecie, polecenia zapłaty, wydanie i wznowienie karty.

Konto założyć można na trzy sposoby: w trakcie wizyty w placówce, za pośrednictwem telefonu lub internetu. Bank deklaruje, że jeżeli równocześnie rezygnujemy z rachunku w innym banku, o nowym koncie chcemy powiadomić pracodawcę lub ZUS, lub przenieść ustanowione zlecenia stałe i polecenia zapłaty, BGŻ zajmie się tym w naszym imieniu.

Bank płaci za prowadzenie konta


Największym atutem Konta z Premią (dawniej Konta z Podwyżką) jest premia w wysokości 1% od najwyższego wpływu na rachunek w danym cyklu rozliczeniowym. Premie przyznawane są w cyklu miesięcznym zaczynającym się 28. i kończącym 27. dnia każdego miesiąca i dopisywane do rachunku do 10. dnia miesiąca.

Minimalna kwota wpływu na rachunek uprawniająca do premii to 300 zł, a górny limit to 5000 zł. Oznacza, to że osoby które zarabiają ponad 5000 zł nie dostaną od banku więcej niż 50 zł miesięcznie. Jedynymi warunkami są konieczność wykonania przynajmniej trzech transakcji bezgotówkowych kartą debetową w cyklu oraz otrzymywanie na rachunek wynagrodzenia, emerytury lub renty.

Niespełnienie któregokolwiek z warunków skutkuje utraceniem premii w pojedynczym cyklu rozliczeniowym, ale nie całkowitym wyeliminowaniem z programu. Tak samo prawa do premii nie odbiera wypłata środków z konta lub przelanie ich na inny rachunek bankowy, nawet zaraz po ich otrzymaniu.

Dla osoby zarabiającej najniższą krajową pensję z tytułu umowę o pracę premia wyniesie 11 zł, przy średniej krajowej - 26 zł. Osoby z przychodem od 5000 zł mogą liczyć na dodatkowe 50 zł miesięcznie, co daje łącznie 600 zł premii rocznie, którymi bank chwali się w reklamach. Konto z Premią to lider bankowych kont z profitami, porównywalny tylko z Dobrym Kontem w Millennium z 3% moneybackiem za zakupy i tankowanie.

Problemy z premią mogą mieć osoby otrzymujące wynagrodzenie nieregularnie lub otrzymujące je z kilku źródeł za pośrednictwem niezależnych przelewów. W takich przypadkach korzyści z premii będą mniejsze.

Logowanie, lista haseł i token


Logowanie do internetowego systemu transakcyjnego odbywa się przy pomocy samodzielnie zdefiniowanego loginu mogącego składać się zarówno z cyfr, jak i liter oraz również samodzielnie ustanawianego hasła. Na tle konkurencyjnych rozwiązań nie jest to najbezpieczniejszy system, ale na pewno jeden z najwygodniejszych.


System transakcyjny. Źródło: BGŻ
Kliknij, aby powiększyćWątpliwości dotyczące poziomu zabezpieczeń można mieć do karty kodów, którymi zatwierdza się dyspozycje w systemie. Jest to zwykła kartka papieru niezabezpieczona zdrapką. Istnieje co prawda alternatywa w postaci tokena (urządzenie wyświetlające hasła jednorazowe) wydawanego na życzenie do konta, jednak kosztuje dodatkowo 30 zł i nie jest tak wygodne, jak konkurencyjny system haseł wysyłanych przez SMS.

Nowy system transakcyjny


Internetowy system transakcyjny BGŻ jest przejrzysty, estetyczny i przede wszystkim bardzo szybki. Swoją premię miał we wrześniu 2010 r., a więc stosunkowo niedawno. Subiektywnie oceniając, jest to obecnie jeden z lepszych bankowych systemów transakcyjnych. Zalety systemu w stosunku do starszej wersji to:

• pakiet przelewów - możliwość złożenia dyspozycji kilku przelewów za pomocą jednorazowej autoryzacji,
• skróty - możliwość wykonywania najbardziej popularnych akcji z poziomu strony głównej systemu,
• wyszukiwarka transakcji archiwalnych, również po kwocie oraz automatyczne kategoryzowanie operacji za pomocą ikon,
• informacja o wartości portfela klienta (również walutowego),
• definiowalne alarmy na trzy kanały - SMS, web, e-mail,
• szybkie przelewy pomiędzy własnymi kontami.

Z poziomu systemu bankowości elektronicznej poza kontem kontrolować można wszystkie pozostałe produkty oferowane przez BGŻ. Tutaj czeka miła niespodzianka, bo Konto z Premią nie jest wcale wędką, na którą bank stara się złowić klienta, aby potem wcisnąć mu drogie produkty. Oferta detaliczna BGŻ przez ekspertów oceniana jest wysoko, co widać w rankingach.

Co w ofercie obok konta?

Karta debetowa wydawana do konta.
źródło: BGŻ

Bank ma dobrą ofertę kart kredytowych z usługą money back i atrakcyjną, promocyjną ofertę kredytu mieszkaniowego. Słabo wypada w ofercie depozytowej, jednak rekompensuje to jego internetowy oddział dedykowany oszczędzaniu - BGŻ Optima.

W BGŻ klienci mają możliwość wykupienia pakietu medycznego do konta za 60 zł miesięcznie dla siebie lub za 130 zł dla całej rodziny. Bank oferuje również dostęp do rachunków walutowych, funduszy inwestycyjnych i biura maklerskiego.

Niewątpliwym atutem banku jest rozwinięta sieć placówek terenowych. Łącznie bank posiada ponad 400 lokalizacji. O ile w dużych miastach BGŻ nie jest zbyt widoczny, to nadrabia to w małych miejscowościach, gdzie poza SKOK-ami, bankami spółdzielczymi i PKO BP często nie ma żadnej konkurencji.

Konto z Premią - wady i zalety


Wady:

 • droga karta debetowa do konta (5 lub 8 zł miesięcznie, podwyżka po grudniu 2011 r.),
 • możliwe dalsze podwyżki i ograniczanie programu premiowego,
 • 2 zł za wypłatę gotówki w placówce,
 • słaba sieć placówek w dużych miastach,
 • przestarzały system autoryzacji transakcji przez niezabezpieczoną listę haseł jednorazowych,
 • brak aplikacji mobilnej,
 • słaba oferta depozytowa.

Zalety:

 • program premiowy: +1% do wynagrodzenia, co miesiąc do 50 zł,
 • darmowe prowadzenie konta,
 • wszystkie bankomaty w Polsce bez opłat,
 • darmowe przelewy internetowe,
 • bardzo dobra oferta kart kredytowych,
 • szybki i nowoczesny internetowy system transakcyjny,
 • bardzo dobrze rozwinięta sieć placówek w małych i średnich miejscowościach.


Jarosław Ryba
Bankier.pl
j.ryba@bankier.pl

Jarosław Ryba

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gracz kontowy

PO ostatnich ograniczeniach to konto przestało być atrakcyjne-w każdym razie jest kilka dużo lepszych ofert na rynku kont.

! Odpowiedz
0 1 ~nikt

a ktoś się orientuje czy premia należy się w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, gdy wynagrodzenie jest przelane z konta firmowego w innym banku? mam wątpliwość, bo w regulaminie premii jest napisane, że przelew nie może być z konta prowadzone na rzecz właściciela konta, a przecież konto na działalność gosp. jest przecież na imię i nazwisko (w nazwie firmy jest też imie i nazwisko, takie samo przecież jak właściciela rachunku w bgż)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~andrzej

ciekawi mnie jedno dlaczego nadzór finansowy interesuje sie takimi ofertami po kilku latach ich trwania a nie od razu w chwili ich powstawania.

! Odpowiedz
0 1 ~tom

O co ci chodzi? Dlaczego nadzor mialby sie tym interesowac?

! Odpowiedz
1 0 ~lala odpowiada ~tom

nuch nadzór sprawdzi andrzejka
konto w bgż to najlepsze konto w Polsce,


45 pln co miesiac premii

! Odpowiedz
0 0 ~klient

czy ktoś jeszcze nie otrzymał premii za poprzedni miesiąc (październik)? wszystkie warunki spełniłem, a w regulaminie jest jasno napisane, że premia ma być do 10tego

! Odpowiedz
1 0 ~Many

Ja dostałem 07.11 zadzwoń na infolinie

! Odpowiedz
0 1 ~Krz

Sprawdz czy zrobiłeś transakcje kartą na min. 300 zł, bo od września wprowadzili taki wymóg zamiast trzech transakcji wcześniej. Ja przez to nie dostałem premi za wrzesień, a za październik już tak.

! Odpowiedz
1 0 ~anna

Witam.
CZyli.jezeli dobrze zrozumialam do banku musi byc przelewane wynagrodzenie.
ZAluzmy na poziomie 2000 zl a jezeli z obcego rku przyjdzie na moje konto przelew w wysokosci 5000 to bank zwroci mi 1% od 5000?
Prosze o potwierdzenie.
CZy mozna zrezygnowac z karty?
Z gory dziekuje za odpowedz. Anna

! Odpowiedz
0 1 ~rain

dostaniesz 50 zł ale karta za 5 zeta obowiązkowa

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne