Raty kredytu frankowego zawieszone na czas procesu

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że skoro istnieje duża szansa, że kredytobiorca wygra sprawę, nie ma potrzeby, by w trakcie jej rozpatrywania płacił co miesiąc bankowi - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Joanna Borowska / FORUM)

"Stołeczny sąd wydał zabezpieczenie. Nie przesądza ono o wyniku postępowania. Eksperci i przedstawiciele sektora bankowego jednak przyznają, że to przełomowe i bardzo korzystne dla konsumentów orzeczenie" - czytamy w artykule.

Według "DGP", sprawa dotyczy Getin Noble Banku. "Frankowicze, którzy pozwali korporację, wnieśli o udzielenie im zabezpieczenia. Przypomnieli, że przedstawiciele sektora bankowego raz za razem w mediach mówią, jaką tragedią dla banków będzie przegrywanie przez nie spraw sądowych. A skoro Getin ma wiele umów frankowych w swym portfelu - istnieje ryzyko niewypłacalności po prawomocnym rozstrzygnięciu sprawy na korzyść powodów. Sąd podzielił tę argumentację. Wskazał, że kluczowe było to, że pozwany bank znajduje się w trudnej sytuacji finansowej" - napisano.

"Okoliczność owa została uprawdopodobniona przez powodów załączoną do wniosku o udzielenie zabezpieczenia transkrypcją stenogramu rozmowy udziałowca pozwanego Leszka Czarneckiego z przewodniczącym Komisji Nadzoru Bankowego (pisownia oryginalna - red.) Markiem Chrzanowskim" - czytamy w uzasadnieniu orzeczenia, przytaczanym przez "DGP".

Jak dodano w artykule, "w bulwersującej rozmowie, która doprowadziła do odwołania szefa KNF, mężczyźni rozmawiali m.in. o trudnościach Getinu, związanych z liczbą udzielonych kredytów frankowych". 

dap/ aj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 30 konradm

Dziś frank jest po 4zł jak brali kredyty był po 2,50zł. Dlaczego teraz banki nie udzielają kredytów w CHF sami sobie odpowiedzcie.
Przypominam frankowicze nie chcą od państwa pomocy finansowej tylko ochrony jako konsumenci.
Niestety na tych w PLN niedługo przyjdzie kryska, bo NBP nie utrzyma tak niskich stóp po wyborach. I od kogo wówczas będą żądać pomoc i wsparcia? No na pewno nie od banków...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 24 dawa

Teraz nie udzielają, bo ryzykowne dla kredytobiorców - tak przynajmniej mówią. Czyli po 4PLN to ryzykowne, a jak były po 2PLN to ryzyka prawie nie było, przynajmniej taka była narracja. A może banki nie potrafią poprawnie szacować ryzyka i oczekują, że zrobią to za nich klienci ?

! Odpowiedz
4 12 szlachta-nie-pracuje

bzdura nie udzielają bo prawnie nie mogą udzielać w innej walucie niż zarabia klient zresztą w tym szwindlu franków nie było.

! Odpowiedz
1 4 dawa odpowiada szlachta-nie-pracuje

A dlaczego prawnie nie mogą ? Bo zostało w końcu powiedziane, że ryzyko jest zbyt duże.

! Odpowiedz
3 6 greatmongo odpowiada dawa

Nie udzielaja bo jest ustawa, ktora tego zabrania.

Dla banku jest to obojetne po ile jest frank

! Odpowiedz
1 2 dawa odpowiada greatmongo

A ustawa to z powietrza. Nie, z rekomendacji s. Po prostu udzielanie takich kredytów jest obarczone zbyt dużym ryzykiem. Oczywiście niektórzy uważają, że to wcześniej powinni dostrzec kredytobiorcy. Przecież każdy kredytobiorca powinien być specjalistą od ryzyka ;).

! Odpowiedz
0 0 qqryk

Może przypomnijcie, która partia polityczna walczyła o umożliwienie kredytów frankowych.

! Odpowiedz
20 44 histograf_codzienny

Szkoda, że de facto nikt nie piętnuje tych co brali kredyty. Przecież wiedzieli, że kurs bywa zmienny (jak to przy walucie). Ponadto warto chyba wspomnieć, że przez blisko 10 lat płacili niższe raty kredytu, prawda? Czy to jakiś nieistotny szczegół, który umkną? Hę?

! Odpowiedz
13 13 dawa

A co mają piętnować ? Że zrobili błąd biorąc w "frankach" ? Za to potrafią uczyć się na błędach i teraz dbają o własny interes idąc do sądu.

! Odpowiedz
4 7 greatmongo

chodzi o kredyty, ktore nie byly de facto frankowymi.

Na przyklad nie dalo sie przelac frankow bezposrednio na konto banku, a wylacznie pln.

To po prostu byly oszustwa, zeby ludzi jeszcze oszukac na spreadzie, na kursie itp

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-12-11
WIBOR 3M 0,0000 1,7000%
2019-12-11
LIBOR 3M CHF 0,0048 -0,7176%
2019-12-06
EURIBOR 3M 0,0000 -0,3930%
2019-12-11