REKLAMA

Raport: Polska szybciej niż inni wróci do inwestycji w nieruchomości komercyjne

2020-08-25 11:01
publikacja
2020-08-25 11:01
Raport: Polska szybciej niż inni wróci do inwestycji w nieruchomości komercyjne
Raport: Polska szybciej niż inni wróci do inwestycji w nieruchomości komercyjne
fot. Piotr Guzik /

Powrót inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych do poziomu sprzed pandemii Europie zajmie dwa lata, a Polsce pół roku mniej - wynika z raportu firmy doradczej CBRE “Real Estate Market Mid-Year Outlook 2020”.

Eksperci firmy wskazują, że aktualnie na rynku jest sporo zamrożonego kapitału, który inwestorzy już niedługo zaczną wydawać. Na pierwszy ogień pójdą najlepsze powierzchnie biurowe i logistyczne.

Jak przypomniał Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE, poprzedni rok na rynku nieruchomości komercyjnych był rekordowy; wartość inwestycji w naszym kraju przekroczyła 7,7 mld euro, co oznacza wzrost o niemal 3 mld w porównaniu do wyniku sprzed dwóch lat.

"Cykl wzrostowy został jednak gwałtownie zatrzymany przez pandemię koronawirusa. Niemniej jednak utrzymujące się środowisko niskich stóp procentowych z dużym kapitałem, który inwestorzy zamrozili w związku z panującą na rynku niepewnością oznacza, że nieruchomości komercyjne są dobrze przygotowane do odbicia” - powiedział, cytowany w informacji, Bienias.

Dodał, że niektóre sektory okazały się odporne na kryzysowe warunki, zwłaszcza biura w najlepszych lokalizacjach oraz magazyny.

Eksperci CBRE spodziewają się odbicia gospodarczego już w drugiej połowie tego roku. “Mimo to skutki epidemii odcisnęły tak silne piętno w pierwszej połowie roku, że cały 2020 zakończymy notując spadki” - informuje CBRE.

Dodano, że z analiz ekonomicznych wynika, że PKB strefy euro skurczy się o 8,3 proc. w br. “Wynik dla Polski, mimo że ujemny, przedstawia się dużo lepiej i wynosi -3,8 proc., co stawia nasz kraj na najlepszej pozycji w całej Europie. Dzięki temu Polska ma szansę szybciej wrócić do stanu sprzed epidemii - w około półtora roku, podczas gdy Europie zajmie to dwa lata" - czytamy.

Zdaniem Bieniasa dobrym zwiastunem dla rynku nieruchomości i inwestycji w Europie są utrzymujące się niskie stopy procentowe. "Należy się spodziewać, że do 2023 roku banki centralne zachowają politykę niskich stóp, co powinno napędzać decyzje inwestorów” - mówił.

Według analityków CBRE logistyka okazała się szczególnie odporna na kryzys związany z koronawirusem. Rośnie sektor e-commerce, a tym samym zapotrzebowanie na magazyny. Roczna prognoza wzrostu czynszów w najlepszych lokalizacjach pozostaje pozytywna dla wszystkich lokalizacji logistycznych, przy dalszej presji wzrostowej na rynkach z poważnymi ograniczeniami w zakresie dostępności gruntów, takich jak m.in. Warszawa.

CBRE spodziewa się, że duży popyt ze strony najemców będzie nadal wzbudzał znaczne zainteresowanie inwestorów - niektórzy będą zwiększyć swoje aktywa logistyczne, a inni po raz pierwszy wejdą w ten sektor. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
exio
"Eksperci CBRE spodziewają się odbicia gospodarczego już w drugiej połowie tego roku"

To odbicie to w stosunku do czego? Do tego dołu, który był w drugim kwartale? Czy do stanu przed pandemią? Ci "eksperci" tak żaglują słowami, że nawet w największym kryzysie od 100 lat im wszystko "rośnie".
"Eksperci CBRE spodziewają się odbicia gospodarczego już w drugiej połowie tego roku"

To odbicie to w stosunku do czego? Do tego dołu, który był w drugim kwartale? Czy do stanu przed pandemią? Ci "eksperci" tak żaglują słowami, że nawet w największym kryzysie od 100 lat im wszystko "rośnie". Politykom też.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki