REKLAMA

Ranking lokat Bankier.pl – październik 2010 r.

2010-10-13 06:00
publikacja
2010-10-13 06:00
Sytuacja na rynku depozytów wyraźnie się ustabilizowała, a spadki oprocentowania wyhamowały. Open Finance, dotychczasowy lider wszystkich kategorii, stracił palmę pierwszeństwa w lokatach trzymiesięcznych i rocznych. Swoją pozycję poprawiły natomiast Meritum Bank, Getin Bank i FM Bank.

Redakcja Bankier.pl przygotowała kolejne zestawienie najlepszych lokat o oprocentowaniu stałym dla terminów trzy, sześć i dwanaście miesięcy. Kwota, którą przyjęliśmy do porównania ofert, to 10 tys. zł. Dla każdej z kategorii wyodrębniliśmy TOP 10 najlepiej oprocentowanych lokat terminowych.

W porównaniu do ostatniego zestawienia zmiany nie są wielkie, aczkolwiek doszło do kilku przetasowań w czołówce, które wyłoniły nowych liderów. Tabele, podobnie jak w poprzednich miesiącach, zdominowane są przez produkty z dzienną kapitalizacją odsetek. Lokaty pozwalające ominąć 19 proc. podatek od zysków kapitałowych na dobre zagościły już w czołówce najlepszych depozytów na rynku i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała ulec zmianie.

W lokatach 3M prowadzi grupa Getin

Najlepsze lokaty kwartalne nadal oferuje grupa Getin. Tym razem na prowadzenie wysunął się jednak Getin Bank, który proponuje 4,86 proc. netto zysku w skali roku. Minimalnie mniej zarobią klienci Getin Banku deponujący swoje oszczędności przez firmę Open Finance – 4,85 proc.

Trzecie miejsce na podium ze stawką 4,6 proc. zajmuje Meritum Bank, który wprowadził 3-miesięczny depozyt z dzienną kapitalizacja odsetek. Jednocześnie ruch ten przesunął o jedno oczko w dół produkt Noble Banku. W pozostałych przypadkach oprocentowanie lokat nie uległo zmianie. Na 13 produktów ze ścisłej czołówki, tylko 3 to lokaty z kapitalizacją odsetek na koniec okresu zapadalności.Najlepsze półroczne w FM Banku i Open Finance

Wśród lokat półrocznych największy zysk przyniosą produkty oferowane przez FM Bank i Open Finance. Obie instytucje proponują 5 proc. zysku bez podatku Belki. Drugie miejsce zajmują również ex aequo Getin Bank i Noble Bank ze stawkę 4,86 proc. Ostatnia lokata na podium należy do Meritum Banku, który proponuje 4,85 proc.

Wśród najlepszych lokat półrocznych od czasu ostatniego zestawienia nie było dużych przetasowań. Z czołówki odpadł jedynie Alior Bank, a swoją pozycje poprawił Meritum Bank podwyższając oprocentowanie lokaty 6M o 0,25 proc.Meritum wysuwa się na prowadzenie

Wśród lokat rocznych na prowadzenie wysunął się Meritum Bank, który podniósł oprocentowanie do 5,35 proc. Oferta ta dotyczy jednak klientów, którzy posiadają ROR w tym banku. Dla pozostałych bank proponuje stawkę 5,25 proc. Nadal jednak obowiązuje promocja, dzięki której każda osoba która założy bezpłatny rachunek osobisty dostanie dodatkowo 10 proc. premii do zysku, który wypracuje lokata.

Drugie miejsce zajmuje FM Bank, który podwyższył oprocentowanie do 5,30 proc. Dotychczasowy lider zestawienia, firma Open Finance, spadł na trzecie miejsce ze stawką 5,25 proc. W pozostałych przypadkach oprocentowanie najlepszych lokat nie uległo zmianie w stosunku do zestawienia z ubiegłego miesiąca.Rynek czeka na Radę

W ostatnich tygodniach dynamika zmian w oprocentowaniu lokat pozostaje niewielka a trwający od wielu miesięcy festiwal obniżek wyraźnie wyhamował. Od ostatniego zestawienia tylko kilka banków zdecydowało się obniżyć oprocentowanie depozytów, a ze ścisłej czołówki, którą uwzględniamy w tabelach wypadł tylko Alior Bank z lokatą 6M.

Na tle rynku wyróżniają się natomiast Getin Bank, Meritum Bank i FM Bank, które podniosły oprocentowanie depozytów. To mniejsze instytucje, dla których atrakcyjne oprocentowanie stanowi wabik na klientów. Bankom wyraźnie zależy na pozyskaniu środków na dłuższe terminy, a najwyższy zysk przynoszą lokaty o terminach zapadalności od roku wzwyż.

Banki czekają najprawdopodobniej na dalszy rozwój wydarzeń na rynku finansowym. Już od dłuższego czasu na stabilnym poziomie utrzymuje się wskaźnik WIBOR 3M, który odzwierciedla wysokość oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym. We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Nie jest jednak wykluczone, że jeszcze w tym roku (a być może nawet w tym miesiącu) dojdzie do podwyżki stóp procentowych NBP. Według wstępnych szacunków inflacja we wrześniu wzrosła 0,3 proc. do poziomu 2,3 proc. A jest to jeden z czynników, który może mieć wpływ na decyzję Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą stóp procentowych banku centralnego. Podwyżka może stanowić impuls do dalszego wzrostu oprocentowania depozytów w bankach.

Ranking kont oszczędnościowych Bankier.pl - październik

Wojciech Boczoń, Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

tabelalokaty3Mpngtabelalokaty3Mpngtabelalokaty3Mpngtabelalokaty3Mpngtabelalokaty3Mpngtabelalokaty3Mpngtabelalokaty3Mpngtabelalokaty3Mpngtabelalokaty3Mpngtabelalokaty3Mpng
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Harvard z plusem
Ludzie, a czemu wy sobie nie kupicie ze 2 książek o makroekonomii i rynkach i nie zdecydujecie się na chociażby fundusze? Ryzyko? Przecież nikt nie każe inwestować w to całej kasy. Wystarczy 10% w fundusz akcyjny i założenie, że chce się np. zarobić na tym jakieś 20-30% (po osiągnięciu zysku należy wyjść z funduszu) Ludzie, a czemu wy sobie nie kupicie ze 2 książek o makroekonomii i rynkach i nie zdecydujecie się na chociażby fundusze? Ryzyko? Przecież nikt nie każe inwestować w to całej kasy. Wystarczy 10% w fundusz akcyjny i założenie, że chce się np. zarobić na tym jakieś 20-30% (po osiągnięciu zysku należy wyjść z funduszu) oraz założenie, że jeżeli spadnie o np. 10% (strata 1% - 10% z 10% kapitału) to też się wychodzi. W miarę doświadczenia, bo wiadomo, że obserwuje się wtedy rynek, można sterować swoim zaangażowaniem w te bardziej ryzykowne instrumenty i zarabiać o wiele więcej niż na lokatach. Mimo iż jest już stosunkowo późno na wejście w fundy akcji, to jeszcze nie jest ostatni dzwonek. Jak lokaty będą nisko oprocentowane, a fundy przez 2 lata pokażą dobre wyniki, to ludzie znowu zaczną masowo wpłacać kasę w fundy akcji, te z kolei będą zmuszone kupować akcje, co spowoduje wzrost ich cen, a więc i dobre wyniki funduszy po raz kolejny. Należy się wycofać kilka miesięcy po największych napływach kasy do funduszy, a o tym z pewnością będzie głośno, więc trudno będzie przegapić ten moment. I żadne nieruchomości ani surowce, tylko polskie akcje. Zwłaszcza te małych i średnich spółek, gdyż najpierw będą duże wzrosty na WIG-u20, jak już będzie bardzo drogo, duże zainteresowanie będzie właśnie spółkami z mWIG40 i sWIG80.
~The Bill
My tyle się znamy na inwestowaniu,

co PO na rządzeniu państwem większym niż San Marino.

NIE BĘDZIEMY MIĘSEM ARMATNIM DLA RÓŻNYCH KRĘTACZY.
~Harvard z plusem odpowiada ~The Bill
A owszem, z fiutem. I z jajami.

Czy Ty kolego myślisz, że ktoś się urodził z umiejętnością inwestowania? Tego się trzeba nauczyć, tak jak jazdy samochodem, pisania i wielu innych rzeczy. A żeby się nauczyć, to trzeba chcieć. Nie pisałem z resztą o nie wiadomo jak skomplikowanym inwestowaniu, a o pierwszych
A owszem, z fiutem. I z jajami.

Czy Ty kolego myślisz, że ktoś się urodził z umiejętnością inwestowania? Tego się trzeba nauczyć, tak jak jazdy samochodem, pisania i wielu innych rzeczy. A żeby się nauczyć, to trzeba chcieć. Nie pisałem z resztą o nie wiadomo jak skomplikowanym inwestowaniu, a o pierwszych ostrożnych krokach i to w dodatku po zapoznaniu się z podstawami makroekonomii i rynków kapitałowych, bo bez tego się nie da. Tak więc czytaj ze zrozumieniem i daruj sobie te hejterskie wypowiedzi.

~Harvard z plusem odpowiada ~The Bill
A owszem, z fiutem. I z jajami.

Czy Ty kolego myślisz, że ktoś się urodził z umiejętnością inwestowania? Tego się trzeba nauczyć, tak jak jazdy samochodem, pisania i wielu innych rzeczy. A żeby się nauczyć, to trzeba chcieć. Nie pisałem z resztą o nie wiadomo jak skomplikowanym inwestowaniu, a o pierwszych
A owszem, z fiutem. I z jajami.

Czy Ty kolego myślisz, że ktoś się urodził z umiejętnością inwestowania? Tego się trzeba nauczyć, tak jak jazdy samochodem, pisania i wielu innych rzeczy. A żeby się nauczyć, to trzeba chcieć. Nie pisałem z resztą o nie wiadomo jak skomplikowanym inwestowaniu, a o pierwszych ostrożnych krokach i to w dodatku po zapoznaniu się z podstawami makroekonomii i rynków kapitałowych, bo bez tego się nie da. Tak więc czytaj ze zrozumieniem i daruj sobie te hejterskie wypowiedzi.
~Ab
Zwykłe konto - oprocentowanie zmienne.

Lepiej "mrozić" w O.F. na 6 m-cy.

3 mies. to ch*j.
~słyszalski
lokaty to inwestycja dla ostrożnych, takie jest moje zdanie no i na krótki termin, inne opcje są raczej długo terminowe, a jak się na lodówkę odkłada, to można na 3 mies wrzucić i już kolejny ranking patrzę i getin utrzymuje się w czołówce
~ktos
Naprawdę wkurz....ce są te stronnicze robione na zamawiania podsumowania i artykuły, widocznie kto daje w łapę ma szanse być na szczycie. Od dawna Polbank ma 5% kapitalizacja dzienna czyli 6,2% widocznie oni nie płaca i nie maja szansy znalezienia się w rankingu, jeszcze do tego na szczycie.
~sara
nie dziwi mnie ze getin na szczycie rankingu, mam tam lokaty i sobie naprawde chwale
~Bradd
Lokaty nie należą do inwestycji.
~Colin
Jak widac Getin oraz open maja nadal ciekawe oferty, to dobrze, bo nie wszyscy maja odwage zainwestowac bardziej agresywniej

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki