REKLAMA

Rakieta Starships od SpaceX eksplodowała podczas lądowania

2020-12-10 04:04
publikacja
2020-12-10 04:04
Rakieta Starships od SpaceX eksplodowała podczas lądowania
Rakieta Starships od SpaceX eksplodowała podczas lądowania
fot. JOE SKIPPER / / Reuters

Prototypowy model rakiety Starship amerykańskiej firmy kosmicznej SpaceX eksplodował w środę w Teksasie podczas lądowania. Na pokładzie nie było załogi. Program Starship przygotowuje rakiety do podróży na Księżyc i Marsa.

Jak informuje Reuters zniszczony prototyp rakiety nośnej zbudowany był przez prywatną firmę biznesmana Elona Muska SpaceX z przeznaczeniem do transportu ludzi i 100 ton ładunku, w planowanych misjach na Księżyc i Marsa.

Według CNBC rakieta wzniosła się na wysokość nieco ponad 12 km. Test wydawał się udany, aż do ostatniej chwili, kiedy prototyp pojazdu eksplodował przy zderzeniu z ziemią.

Mimo nieudanego finału dyrektor generalny SpaceX, Musk z entuzjazmem wyrażał się na Twitterze o eksperymencie. Zwrócił uwagę na udaną, wznoszącą część lotu obrót i precyzyjną kontrolę urządzeń przy opadaniu, do momentu lądowania.

Zbyt dużą prędkość przy lądowaniu szef SpaceX uzasadniał wysokim ciśnieniem w głowicy paliwowej. Podkreślił zarazem, że firma uzyskała wszystkie niezbędne dane, którym służył test.

„Aby rakieta wylądowała w jednym kawałku, wiele rzeczy musi pójść dobrze, więc szansa wynosiła jeden do trzech” – wyjaśnił cytowany przez CNBC Musk, gratulując pracownikom firmy.

„W przypadku takiego testu sukces mierzy się raczej tym, ile można się nauczyć, zdobyć nowe informacje i zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu w przyszłości, ponieważ SpaceX szybko rozwija projekt Starship” – oceniła test firma.

W ubiegłym roku Musk przewidywał, że Starship za rok będzie latał z załogą. Później jednak przyznał, że zanim to nastąpi, wiele jeszcze zostało do zrobienia, w tym „setki prób”.

„Dotychczas SpaceX zbudował 10 prototypów Starship, firma twierdzi, że Starship SN9 jest już prawie gotowy do wystrzelenia” – podała telewizja CNBC.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
innowierca
Na Marsa? Rakieta??
Na razie "statki kosmiczne" zdolne do zalogowego lotu na Marsa mozna zobaczyc w serialach na Netflix. Wcale nie zartuje. Niektore koncepty tworcow sci-fi sa calkiem interesujace i moga pomoc zrozumiec jak wiele jeszcze czasu uplynie zanim ludzkosci bedzie w stanie wybudowac taki pojazd. Osobiscie
Na Marsa? Rakieta??
Na razie "statki kosmiczne" zdolne do zalogowego lotu na Marsa mozna zobaczyc w serialach na Netflix. Wcale nie zartuje. Niektore koncepty tworcow sci-fi sa calkiem interesujace i moga pomoc zrozumiec jak wiele jeszcze czasu uplynie zanim ludzkosci bedzie w stanie wybudowac taki pojazd. Osobiscie zakladam minimum 20 lat. Sama budowa moze potrwa 5 lat plus testy.
nanader1
No, trzeba przyznać, ten projekt to prawdziwy kosmos!

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki