REKLAMA
ZAGŁOSUJ

RPD: Powinno być poważne zalecenie, aby stosować szczepienie przeciw COVID-19 u dzieci

2021-12-07 09:17
publikacja
2021-12-07 09:17
RPD: Powinno być poważne zalecenie, aby stosować szczepienie przeciw COVID-19 u dzieci
RPD: Powinno być poważne zalecenie, aby stosować szczepienie przeciw COVID-19 u dzieci
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Powinno być poważne zalecenie, aby stosować szczepienia przeciw COVID-19 u dzieci — powiedział we wtorek Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Dodał, że odpowiedzialność rodziców w tej sprawie jest duża, a ewentualna obowiązkowość to "decyzja bardzo skomplikowana".

Pytany o szczepienia dzieci od 5 do 11 roku życia, które mają się rozpocząć w Polsce jeszcze w grudniu, Pawlak wskazał, że w tej sprawie "warto posłuchać specjalistów i lekarzy".

"Odpowiedzialność rodziców jest bardzo duża. Wczoraj ustalałem, jak to wygląda w innych krajach m.in. we Francji. Sądzę, że powinno być wydane poważne zalecenie dla dzieci, aby stosować szczepienie" - wskazał Pawlak w rozmowie w radiu RMF FM.

Wskazał, że razem z żoną "poważnie rozważają, aby zaszczepić dzieci".

"Będzie decyzja, że te szczepienia są w Polsce na pewno dostępne i wtedy będziemy decydowali" - stwierdził.

Dodał, że odpowiedzialność za dzieci biorą rodzice, a gdy szczepienia "będą obowiązkowe, to będziemy musieli szczepić".

"Decyzja ws. obowiązkowości szczepień dzieci przeciw COVID-19 jest bardzo skomplikowana. Musimy poczekać na stanowisko tych, którzy mają takie decyzje podejmować. Ja czekam na decyzję ekspertów" - podkreślił.

RPD został także zapytany o to, co sądzi na temat projektu zakładającego powołanie Polskiego Instytut Rodziny i Demografii, jaki w listopadzie trafił do Sejmu. Instytut ma zajmować się m.in. prowadzeniem badań naukowych nad demografią, monitorowaniem trendów związanych z demografią i wypracowywaniem odpowiednich rekomendacji w celu przeciwdziałania występowaniu negatywnych zjawisk w tej dziedzinie. Roczny budżet Instytutu ma wynieść 30 mln zł. W czwartek w głosowaniu w Sejmie PiS jednym głosem obroniło ten projekt, chociaż nie wszyscy politycy tej partii poparli dalsze procedowanie nad nim.

"Diagnoza jest trafna, bo faktycznie demograficznie idziemy w dół. Forma naprawienia tego? Tutaj możemy się spierać. Ja jestem wolnościowcem. Uważam, że państwa powinno być jak najmniej w sytuacjach, w których ludzie dają sobie radę. (...) Ten projekt nie był ze mną konsultowany. (...) Też słyszałem o planowanym budżecie tej instytucji. Można zawsze wesprzeć urząd RPD, a my spożytkujemy te środki dla dobra dzieci i rodziny. Są różne formy wsparcia rodziny, które dobrze by wykorzystały te środki" - wskazał Pawlak. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (3)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
dakowski.pl/dzieci-umierajace-po-szprycy/
madarot
Ruszcie dzieci to was na bagnetach rozniesiemy!
madarot
Następny przekupny gamoń!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki