REKLAMA

Przeciwnicy junty wojskowej tworzą w Birmie siły obronne

2021-05-05 09:58
publikacja
2021-05-05 09:58
Przeciwnicy junty wojskowej tworzą w Birmie siły obronne
Przeciwnicy junty wojskowej tworzą w Birmie siły obronne
fot. Stringer / / Reuters

Rząd jedności narodowej Birmy, utworzony przez przeciwników wojskowej junty, która w lutym obaliła demokratycznie wybrane władze, poinformował w środę, że utworzył "ludowe siły obronne", aby chronić swoich zwolenników przed atakami i przemocą ze strony wojska.

Rząd jedności narodowej stwierdził w oświadczeniu, że posunięcie to jest wstępem do ustanowienia Armii Związku Federalnego, oraz że ludowe siły obrony są odpowiedzialne za "przeprowadzenie skutecznych reform w sektorze bezpieczeństwa w celu zakończenia trwającej od 70 lat wojny domowej".

Według najnowszych danych birmańskich aktywistów ze Związku Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) od przejęcia władzy przez wojsko 766 osób zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa, a blisko 3700 osób jest przetrzymywanych w aresztach lub nieznanych lokalizacjach, w tym laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.

Junta ogranicza również komunikację w całym kraju. Od ponad 70 dni następują nocne przerwy w dostępie do internetu, a zasięg telefonii komórkowej zmniejszył się, co skutecznie odcięło dostęp do informacji.

We wtorek media kontrolowane przez juntę ogłosiły zakaz używania odbiorników telewizji satelitarnej, twierdząc, że zewnętrzne transmisje zagrażają bezpieczeństwu narodowemu i grożą więzieniem każdemu, kto zostanie przyłapany na naruszeniu tego zakazu.

Reuters pisze, że Birma w coraz większym stopniu wydaje się wracać do stanu izolacji poprzedzającego dekadę demokratycznych reform. (PAP)

cyk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki