Projekt: rolnik sprzeda własne produkty bez podatku do 40 tys. zł rocznie

Rolnik sprzeda własne produkty bez podatku do kwoty 40 tys. zł rocznie - taki będzie skutek projektu noweli niektórych ustaw, którego celem jest ułatwienie sprzedaży żywności przez rolników. Resort rolnictwa właśnie skierował propozycję do konsultacji.

Według propozycji ministerstwa, rolnicy będą mogli sprzedawać wytworzoną przez siebie żywność w swoim gospodarstwie rolnym, a także we wszelkich miejscach przeznaczonych do prowadzenia handlu, bez wyłączania budynków lub ich części.

Zgodnie z projektem w wytworzonym produkcie co najmniej 50 proc. surowców roślinnych lub zwierzęcych powinno pochodzić z własnego gospodarstwa rolnika. Dodatkowym warunkiem zwolnienia z podatku dochodowego będzie prowadzenie ewidencji sprzedaży.

Po uzyskaniu ze sprzedaży przerobionej żywności przychodów w wysokości 40 tys. zł można będzie wybrać opodatkowanie przychodów powyżej 40 tys. zł na podstawie 2-proc. stawki podatku zryczałtowanego.

Autorzy propozycji szacują, że zwolnienie z podatku dochodowego sprzedaży przerobionych przez rolnika produktów zmniejszy wpływy do budżetu państwa o 8 mln zł, przy założeniu, że 10 tys. gospodarstw rolnych będzie przerabiało produkty rolne i każde gospodarstwo rolne dokona sprzedaży tych produktów w kwocie 40 tys. zł.

Projektowane zwolnienie z podatku dochodowego będzie stanowiło pomoc de minimis. Limity ograniczające ilość żywności, która może być zbywana w ramach rolniczego handlu detalicznego minister rolnictwa ma określić w rozporządzeniu.

Przepisy projektowanej noweli mają stworzyć polskim rolnikom możliwości rozwoju produkcji żywności jak i jej sprzedaży bezpośrednio konsumentom.

Resort zwraca uwagę, że polscy konsumenci coraz częściej poszukują produktów wytworzonych przez lokalnych rolników, którą mogliby kupić bezpośrednio od nich. Jak uzasadniają autorzy projektu, prowadzeniem takiej działalności zainteresowana jest również duża grupa rolników w Polsce, a proponowana ustawa zrównuje ich pod tym względem z rolnikami z innych państw UE.

Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa projektowana ustawa doprowadzi też do poprawy organizacji nadzoru nad rolnikami prowadzącymi sprzedaż z własnego gospodarstwa.

Obecnie nadzór nad bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego w gospodarstwie rolnym ma Inspekcja Weterynaryjna, natomiast kontrolą produktów pochodzenia zwierzęcego znajdujących się w handlu detalicznym zajmuje się Inspekcja Sanitarna. Projektowana ustawa zakłada, że całość nadzoru produktów pochodzenia przejmie Inspekcja Weterynaryjna. Natomiast w odniesieniu do produktów roślinnych nadzór powierzono Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).

Zgodnie z unijną definicją handlu detalicznego, pod tym pojęciem należy rozumieć: obsługę i/lub przetwarzanie żywności i jej przechowywanie w punkcie sprzedaży lub w punkcie dostaw dla konsumenta finalnego". W ramach handlu detalicznego możliwe jest oprócz sprzedaży konsumentom końcowym, również produkcja i przetwarzanie żywności, a więc, np. rozbiór, krojenie i mielenie mięsa, a także produkcja produktów mięsnych, mlecznych, rybnych, czy też produktów pochodzenia niezwierzęcego takich jak np. dżemy, soki czy chleby. (PAP)

awy/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Dżejms

A powinno być co najmniej tyle co ma miesięcznie poseł - oczywiście miesięcznie a nie rocznie. Co to w ogóle za śmieszna kwota - 40 tys na rok? Ludzie - wiecie jakie są koszty? Chyba nie.

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms

Wytłumaczę dlaczego to jakaś bzdura (choć krok w dobrą stronę). Jak ktoś patrzy na 40 tys to myśli pewnie jak człowiek na etacie - tyle dostaje na rękę. Ludzie - a koszty? A praca włożona w to przetwórstwo? 40 tys w skali roku to żenada. Dyskusja powinna być od ok 100 tys w górę.

! Odpowiedz
0 2 ~azaz

Kolejne święte krowy ! Rolnik nie zapłaci podatku, tylko rolnik kupi ziemię, rolnik zapłaci groszowy KRUS, rolnik weźmie dopłaty od hektara i do paliwa, rolnik, rolnik, rolnik... Reszta to barany, które złożą się na rolnika, górnika i urzędnika !

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms

Zapraszam na wieś. Proszę bardzo grzecznie aby wytłumaczyć mi dlaczego ludzie idą do miast jak tak fajnie na wsi? Nie żartuję - proszę mi i sobie wytłumaczyć ten fenomen nielogicznego postępowania. Tak super mają rolnicy - dlaczego lud nie wali na wieś? Od lat wieś się wyludnia, rolnicy dzieciom kupują mieszkania w mieście - jakiś nonsens.
Bądź tak miły i jakieś argumenty podaj - z góry dziękuję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~koleś

pleban kupi. Najważniejsze, że pleban będzie mógł kupować ziemię rolną. Do plebana nie tylko po nauki ale również pole uprawiać.

! Odpowiedz
2 8 ~Krzych

Natychmiast nałożyc podatki na dobra OBCEGO państwa Watykan w Polsce. Przypominam wszystkim ,że wszystkie dobra tzw. koscielne w Polsce sa własnością OBCEGO państwa Watykan i to Watykan jest prawowitym włascicielem przęjetych od Polaków dóbr a nie tzw wierni parafianie.
Każdy kto zezwala na przejmowanie POLSKIEJ ZIEMI przez OBCE państwo Watykan to ZDRAJCA Ojczyzny.(PiSowska ustawa o ustroju rolnym daje przywilej wolnego handlu ziemia rolna Watykanowi a przecietny Polak jest całkowicie pozbawiony tego prawa).PiSowskie DRANIE ! A ustawa o lasach to dopiero rabunek w biały dzień.
......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~yup

Zostań rolnikiem?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 11 ~bl

Nie dość, że płacą groszowy KRUS, to jeszcze zwolnienia z podatku. A ja mam opłacić ZUS i jak jestem na plus to podatek. Ten kraj to jedna wielka porażka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil