WAŻNE

Projekt 500+ dla niepełnosprawnych trafi do komisji

2019-07-17 12:38
publikacja
2019-07-17 12:38

Rządowy projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji został skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. Posiedzenie komisji w tej sprawie zaplanowano na środę na godz. 16.

/ Sejm RP

W środę po południu zakończyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zakłada on wprowadzenie comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował o skierowaniu projektu do komisji polityki społecznej i rodziny. Komisja ma przedstawić sprawozdanie w terminie umożliwiającym jego rozpatrzenie na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Posiedzenie komisji w tej sprawie zaplanowano na środę na godz. 16.

Warunki przyznania 500+ dla osób z niepełnosprawnością

Zależy nam bardzo, by dodatek 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji był wypłacony jak najszybciej; chcemy, by było to jeszcze w tym roku - powiedział w środę w Sejmie wiceminister rodziny Krzysztof Michałkiewicz.

Michałkiewicz podziękował premierowi za inicjatywę, która - jak mówił - ma wesprzeć osoby najbardziej potrzebujące. "Projektowana ustawa ma zapewnić dodatkowe środki służące zaspokajaniu potrzeb życiowych osób nie zdolnych do samodzielnej egzystencji, ze względu na to, że ponoszą one zwiększone koszty funkcjonowania w życiu codziennym i społecznym. To koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną" - mówił wiceminister.

Podkreślił, że o świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Wskazał, że chodzi tu o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji).

Dodał, że o dodatek będą mogły wnioskować jedynie osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia w kwocie niższej niż najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Przypomniał, że ta renta jest co roku waloryzowana. Od marca wynosi 1100 zł brutto. "Zakładamy, że także w następnym roku ulegnie zwiększeniu" - dodał Michałkiewicz.

Zaznaczył, że do dodatku 500 zł nie będzie włączany zasiłek pielęgnacyjny oraz inne dodatki wypłacane wraz z tymi świadczeniami. "Chodzi o dodatek pielęgnacyjny, dodatek kombatancki, ale także dodatek mieszkaniowy i wszystkie dodatkowe świadczenia, które są połączone ze świadczeniem zasadniczym. One nie będą miały wpływu na otrzymywanie świadczenia uzupełniającego" - powiedział wiceszef MRPiPS.

Wypłacone jeszcze tym roku?

Poinformował, że aby otrzymać świadczenie trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Podkreślił, że będzie można wystąpić w ciągu 6 miesięcy od złożenia wniosku o orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Świadczenie będzie przysługiwało z wyrównaniem od momentu złożenia wniosku.

"Proponujemy także, by świadczenie było wypłacane w pełnej wysokości. (....) dlatego będzie ono wolne od potrąceń i egzekucji" - zaznaczył.

Podkreślił, że świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jak dodał, przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Projekt przewiduje, że ustawa o świadczeniu uzupełniającym 500 zł dla osób z niepełnosprawnościami wejdzie w życie 1 października 2019 r.

"Zależy nam bardzo, by świadczenie trafiło do osób, które potrzebują takiego wsparcia jak najszybciej. Stąd ten szybki tryb procedowania. (...) Chcemy, by świadczenie było wypłacane jeszcze w tym roku" - powiedział.

autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
antek10
To juz wiem dlaczego moja emerytura bedzie śmiesznie niska. Moja kasę rozdają na prawo i lewo.

Powiązane: Nowa piątka PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki