REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ardanowski: W sprawie "piątki dla zwierząt" nie ustąpię

2020-12-03 07:16
publikacja
2020-12-03 07:16

W sprawie "piątki dla zwierząt" nie ustąpię; powiedziałem prezesowi PiS w oczy: "jeśli będzie pan próbował dalej forsować tę ustawę, to zrobię wszystko, żeby to panu nie wyszło" - mówi w rozmowie z Super Expressem poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski: W sprawie "piątki dla zwierząt" nie ustąpię
Ardanowski: W sprawie "piątki dla zwierząt" nie ustąpię
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Były minister rolnictwa w wywiadzie dla czwartkowego Super Expressu przyznaje, że decyzja o pozostaniu w PiS była trudna i poprzedzona kilkugodzinną rozmową z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim. "Ja jestem z tą formacją związany od 19 lat. Na dobre i złe. To, że wieś uwierzyła w PiS, to było w dużej mierze zaufanie także do mnie" - mówi Ardanowski.

Podkreśla, że nie zgadza się z "piątką dla zwierząt" i deklaruje, że zrobi wszystko, by nie weszła ona w życie. "Zresztą mówiłem to prezesowi, patrząc mu głęboko w oczy. Powiedziałem: +jeśli będzie pan próbował dalej forsować te zapisy ustawy, tak mocno uderzające w wieś, to zrobię wszystko, żeby to panu nie wyszło+" - relacjonuje poseł PiS.

Ardanowski ocenia, że Zjednoczona Prawica ma do zrobienia jeszcze "wiele rzeczy" i jej formuła się nie wyczerpała. "Nie przyłożę ręki do tego, żeby doszło do przedterminowych wyborów i - nie daj Boże - władzę przejęłaby wojująca lewica, która wyciąga ludzi na ulicę i chce wprowadzić obyczajową rewolucję. Ale będę zdecydowanie bronił interesów wsi i przeciwdziałał tendencjom pojawiającym się w klubie, bo przecież to nie tylko zdanie prezesa Kaczyńskiego..." - mówi.

"Co prawda opinia o jego jakiejś szczególnej miłości do zwierząt jest powszechnie znana, ale moim zdaniem oparta na fałszywych przesłankach. Ja mam żal do najbliższego otoczenia prezesa, które dostarcza mu informacji utwierdzających go w przekonaniu, że +piątka+ nie wywoła negatywnych skutków i że dotyczy niewielkiej grupy rolników. To wszystko nieprawda, dlatego mam żal co do sposobu wypracowywania decyzji" - oświadcza Ardanowski.

"Ja w sprawie +piątki dla zwierząt+ nie ustąpię" - zapewnia były minister rolnictwa i deklaruje, że jeśli będzie ona dalej "lansowana" i przejdzie proces legislacyjny, to będzie mógł śmiało powiedzieć, że "PiS nie chce realizować polityki dobrej dla polskiej wsi". "Wtedy także zastrzegam sobie prawo do wystąpienia z partii" - dodaje.

Ardanowski zostaje także zapytany, czy nie ma wyrzutów sumienia w stosunku do posła Lecha Kołakowskiego. "Ja szanuję Lecha, znam go od wielu lat. Była zresztą większa grupa posłów, która była gotowa wyjść z PiS, żeby nie dopuścić do przegłosowania +piątki+. Nas po prostu - poza tą sprawą - zbyt wiele nie łączy. Niechęć do jednej ustawy wcale nie gwarantuje, że w innych sprawach mielibyśmy to samo zdanie. To za mało, żeby stworzyć oddzielne koło" - mówi.

Poseł PiS przyznaje też, że próbuje ustalić, kto wymyślił "piątkę dla zwierząt". "Czy mityczny pan Moskal, który nie bardzo wiadomo, skąd się wziął, czy inni doradcy, czy pan Czabański, który nie ma sukcesów w innych dziedzinach, więc teraz się stał wielkim miłośnikiem zwierząt... Nie wiem" - mówi Ardanowski.

W wywiadzie dla SE Ardanowski jest także pytany o wypłatę 270 mln zł premii pracownikom ministerstwa i podległym mu jednostkom. "30 tys. ludzi pracujących w podległych instytucjach nie miało w dużej części nawet podstawowej pensji, więc kiedy były podwyżki, trzeba im było dać więcej, bo nie zarabiali nawet minimum. Należało im się to z umów o pracę, ze stałych elementów płacy: premii, nagród. Ja nie mam na to żadnego wpływu. Ani ja, ani kierownictwo resortu żadnych nagród nie otrzymywaliśmy. Każdy minister musiałby te pieniądze wypłacić, bo inaczej poszliby do sądu..." - odpowiada były minister rolnictwa.(PAP)

reb/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
and-owc
Co on winny prezes PiS że tak go "piętnują" Piętaszka. Pewnie trzyma "kasę" w niebie (aniołek) i chcą się do niej dorwać "biedaki". Wszelki pokarm pływający,latający itd... ma być dla ludzi jako pozywienie. Nawet "manna" (odchody) z nieba powiedział Bóg (Ojciec). Mój pis to rozumie Co on winny prezes PiS że tak go "piętnują" Piętaszka. Pewnie trzyma "kasę" w niebie (aniołek) i chcą się do niej dorwać "biedaki". Wszelki pokarm pływający,latający itd... ma być dla ludzi jako pozywienie. Nawet "manna" (odchody) z nieba powiedział Bóg (Ojciec). Mój pis to rozumie (głodomór).
qart
Brawo Ardanowski. Ta ustawa jest wbrew polskim interesom, lewackie ekoideologie mnie nie interesują.
nanader1
PiS, żeby dalej wygrywać wybory, musi powybijać ideologiczne zęby konkurencji. Przejął od opozycji kompetencje gospodarcze, teraz przejmuje kompetencje związane ze zmianą klimatu i ochroną przyrody. Opozycja, bez tematu wspólnego, będzie w ten sposób trwale rozbita. Widać, że w siedzibie PiS uważnie badają opinię publiczną, zupełnie PiS, żeby dalej wygrywać wybory, musi powybijać ideologiczne zęby konkurencji. Przejął od opozycji kompetencje gospodarcze, teraz przejmuje kompetencje związane ze zmianą klimatu i ochroną przyrody. Opozycja, bez tematu wspólnego, będzie w ten sposób trwale rozbita. Widać, że w siedzibie PiS uważnie badają opinię publiczną, zupełnie odmiennie od raczej prymitywnych zagrywek PO i spółki.
pozhoga
Bardzo ciekawa opinia. Jednak: żeby przejąć kompetencje ideologiczne w zakresie ekohisterii nie było sensu atakować tematu ,,piątką dla zwierząt" - znacznie sensowniejsze byłoby atakowanie przez energię (bo to da się pogodzić z biznesem).
Co do samej strategii przejmowania kompetencji ideologicznych przez PiS: to droga donikąd,
Bardzo ciekawa opinia. Jednak: żeby przejąć kompetencje ideologiczne w zakresie ekohisterii nie było sensu atakować tematu ,,piątką dla zwierząt" - znacznie sensowniejsze byłoby atakowanie przez energię (bo to da się pogodzić z biznesem).
Co do samej strategii przejmowania kompetencji ideologicznych przez PiS: to droga donikąd, bo PiS nigdy nie wygra wojny o umysły lewicowców z lewicą.
PiS powinien robić odwrotnie: narzucić bitwy w takich obszarach, by lewicowców było jak najmniej. Czyli np. nie zakaz hodowli norek, tylko moda na futra; nie włażenie przez komuchów ludziom do gospodarstwa, tylko wzmocnienie praw właściciela; najogólniej: nie ,,róbta co chceta", tylko ,,róbta co trzeba"...
jpelerj
Nawet jako drwina, to co piszesz jest słabe. Kompetencje gospodarcze PIS to nawet nie jest nonsens. To jest fiction level hard LOL. I ochrona klimatu a'la Ardanowski... Ty czytasz, co piszesz?

Powiązane: Nowa piątka PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki