REKLAMA

Produkcja przemysłowa tym razem nie rozczarowała

2020-10-20 10:00
publikacja
2020-10-20 10:00
fot. industryviews / Shutterstock

Produkcja przemysłowa we wrześniu osiągnęła poziom wyraźnie wyższy niż przed rokiem, do czego przyczyniła się korzystna różnica dni roboczych. Wskaźnik ten nie rozczarował po raz pierwszy od trzech miesięcy.

We wrześniu wartość produkcji sprzedanej przemysłu była aż o 15,5 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem poinformował Główny Urząd Statystyczny. Lecz był to zarazem rezultat o 5,9 proc. wyższy od odnotowanego we wrześniu 2019 roku. Wpływ na tak dobry wynik miały efekty kalendarzowe – tegoroczny wrzesień liczył sobie o jeden dzień roboczy więcej od zeszłorocznego.

/ Bankier.pl

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,6 proc. wyższym niż we wrześniu 2019 roku i o 3,0 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem.

Taki rezultat okazał się lepszy  od szacunków ekonomistów, którzy spodziewali się, że roczna (nieodsezonowana) dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie 3,8 proc. Miesiąc wcześniej dane z przemysłu rozczarowały – obroty fabryk wzrosły tylko o 1,5 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie 2,8 proc.

W lipcu wzrost produkcji wyniósł 1,1 proc. rdr wobec oczekiwanego spadku o 1,2 proc. Natomiast w czerwcu odnotowano wzrost produkcji o 0,5 proc. wobec oczekiwań na poziomie -6,9 proc.

Przez ostatnie miesiące dane z przemysłu były przejawem powrotu aktywności gospodarczej do przedcovidowych poziomów. Warto przypomnieć, że dopiero w maju wznawiano produkcję po kwietniowych przestojach wywołanych antywirusowym zamknięciem gospodarki. W jego rezultacie w kwietniu produkcja przemysłowa uległa załamaniu, notując rekordowy spadek o przeszło 25 proc. względem marca. Równocześnie dane z września stanowią już historię. Dopiero pod koniec roku zobaczymy, jak nowa fala lockdownów w Europie wpłynie na aktywność w sektorze produkcyjnym.

Niemniej jednak punkt startowy jest całkiem przyzwoity. Jak zauważyli ekonomiści banku Pekao we wrześniu produkcja przemysłowa zbliżyła się do trendu sprzed pandemii, praktycznie powracając do stanu z lutego.

Na wynikach polskiego sektora przemysłowego ponownie mocno zaciążyło górnictwo, gdzie produkcja sprzedana we wrześniu była aż o 14,4% niższa niż przed rokiem. Spadek o 4,3% rdr odnotowano też w energetyce, ciepłownictwie i gazownictwie. Za to przetwórstwo przemysłowe odnotowało wzrost produkcji sprzedanej o 7,2% rdr.

- We wrześniu w stosunku do września ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,6%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 22,8%, mebli – o 15,8%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,1%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 10,7%, papieru i wyrobów z papieru – o 7,9%, wyrobów z metali – o 7,8%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,4%. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

- Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 25,6%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 17,8%, w produkcji maszyn i urządzeń – o 5,7%, metali – o 4,3% - dodał GUS.

KK

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grzegorzkubik
Jeśli przy Koronie osiągamy wyniki lepsze niż w 2019 roku to możemy się z tego cieszyć.
sloneczkodzg
Ale wyborcza nie jest zadowolona z tego newsa . I tu jest problem .
marxs
przypominam wszystkim niekumatym naiwniakom i naiwniaczkom ze skansenu Polaczkuf że ten tzw ." wzrost produkcji " jest liczony dla inflacji 3 % czyli jest tak samo prawdziwy jak i ta inflacja krótko mowiąc są to "wzrosty" papierowe a z tego michy ryżu nie budiet
pjoz
A Szanowny Pan czytać umi?
"- We wrześniu w stosunku do września ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu..."
marxs odpowiada pjoz
czytać umim i do tego rzecz niespotykana u was PISiów myśleć też umim ceny stałe sa liczone właśnie wg tej inflacji 3 % gdyby przyjąc prawdziwą wielokrotnie większą to okazałoby się że nie ma żadnego wzrostu a jest spadek produkcji
mk77 odpowiada marxs
Tak inflacja jest 500% dla takich jak ty. A ja jade na stacje i tankuje tansze paliwo niz rok temu, mieso, maslo, banany tansze jiz rok temu. Sa tez drozsze np. Uslugi ale ja nie korzystam z krawcowej, fryzjera, instruktora fitness, dietetyka i instruktora yogi, to nie odczuwam tego tak jak ty yntelygencie z korpo
jpeterj
No patrzcie, to się pesymiści załamią.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki