Produkcja przemysłowa spadła o jedną czwartą

Kwiecień 2020 r. przyniósł najgłębszy spadek produkcji przemysłowej od przynajmniej 27 lat. Regres w polskim sektorze wytwórczym był znacznie głębszy, niż sądzili ekonomiści.

W kwietniu wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 24,6 proc. niższa niż rok wcześniej oraz o aż o 25,5 proc.  niższa w porównaniu z marcem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tak silnego spadku produkcji zarówno w ujęciu rok do roku jak i miesiąc do miesiąca nie odnotowano po 1993 roku.

Analizując dane nie można zapominać, że kwiecień był miesiącem najcięższego lockdownu w Polsce i w wielu innych krajach europejskich. Część fabryk została zamknięta na kilka tygodni. W związku z tym wielu ekonomistów spodziewało się dwucyfrowego spadku produkcji. Ale regres aż o jedną czwartą jest szokiem. Rynkowy konsensus zakładał spadek dynamiki produkcji do -10 proc. rdr.

- Jako uzasadnienia spadku produkcji sprzedanej, część respondentów wskazywała spadek liczby zamówień w związku z COVID-19 (przede wszystkim w produkcji wyrobów z metali, wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz w produkcji mebli). Innymi przyczynami wskazywanymi częściej przez respondentów były: zmiana wymiaru etatów pracowników oraz przebywanie pracowników „na postojowym” (głównie w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz produkcji mebli) - dodaje Główny Urząd Statystyczny.

Po uwzględnieniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa odnotowała spadek o 20,8 proc. mdm i 24,7 proc. rdr. To potężne pogorszenie względem marca, gdy dynamika produkcji w ujęciu „odsezonowanym”  wyniosła -7,2 proc. mdm i -4,8 proc. rdr.

Największy regres odnotowano w przetwórstwie przemysłowym, gdzie spadek sięgnął 27,5% zarówno w relacji do marca jak i do kwietnia 2019 roku. Bardziej odporne (przynajmniej w kwietniu) okazało się górnictwo (-8,8% rdr) oraz energetyka i ciepłownictwo (-1% rdr).

Kliknij, żeby zapisać się na webinar
Kliknij, żeby zapisać się na webinar (Bankier.pl)

Spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 30 spośród 34 branż. Najbardziej ucierpiał sektor motoryzacyjny (-78,9% rdr). Producenci maszyn i urządzeń odnotowali spadek sprzedaży o 34% rdr, w przypadku urządzeń elektrycznych był to regres o 28,1%, a wyroby z gumy i tworzyw sztucznych sprzedawały się o 25,9% słabiej niż rok temu. Najsilniejszy wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w branży farmaceutycznej (o 14,8% rdr), przy czym względem marca nastąpił spadek aż o 37,2%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 7 przemoo_zg

Musze wszystkich uspokoić bo strasznie panikujecie..

"Według premiera, polska gospodarka powoli zaczyna wychodzić na prostą. "

! Odpowiedz
0 10 1a2b

Podpowiadam: Jeżeli produkcja spadła o 25% to należy podnieść ceny o 30..35% i dalej będzie wesoło. Ja tam nie wiem ale deweloperzy stosują ten mechanizm i twierdzą, że się sprawdza.

! Odpowiedz
14 7 fred_

25%? To bardzo dobry wynik. Az nie chce mi sie wierzyc, ze tak malo. Mozna pogratulowac.

! Odpowiedz
36 38 supernova

Pojawiły się już prace matematyczne i symulacje wykazujące bezzazasadność kwarantanny. Znane są statystyki z Hiszpanii gdzie zachorowalność w zawodach kluczowych dla gospodarki (a więc nie zamrożonych) była MNIEJSZA niż w zawodach które posłano do domu. I co? Warte te wydurnianie było orania gospodarki? Macie już potężny kryzys gospodarczy, a społeczeństwo jeszcze nie zachipowane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 22 stanislaw2200

Sporo osób zapomina że te dane są za kwiecień przy czym te widoczne dla pozostałych krajów ze strefy euro są często za marzec. Skoro w marcu produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 2,3% a w Niemczech o 9,2% to ja już się boję co się stanie 2020.06.08 jak pokażą Niemiecką produkcję przemysłową za kwiecień.

! Odpowiedz
21 16 znawca_inwestor

Nie są potrzebne żadne modele matematyczne. Wystarczy zobaczyć dane ze Szwecji i Białorusi - krajów, które nie wprowadziły żadnych ograniczeń.

! Odpowiedz
82 63 znawca_inwestor

Ktoś tam widział Polskę w ruinie - no to ją ma teraz. Jak chcesz - to masz

! Odpowiedz
86 67 jordanbelford

Dobra czym się różni PiS od Peło.??? Dla mnie to banda pasożytów systemu. Nagle z dziadowego posła robi się zamożny biznesmen, żaden hjuii nie siedzi w kozie, afera aferą pogania. Śmieją się w twarz wszystkim.

! Odpowiedz
102 77 antybolszewik

Tym, że Peło nie robiło 250 mld deficytu w roku? że nie wydało 2mld na bizancjum TVP? I piszę to mimo, że walczyłem z POwską filozofią "ciepłej wody w kranie" i rozbudowanym socjalem tej socjalistycznej partii.

! Odpowiedz
67 62 marianpazdzioch

Niczym. To socjaldemokracja, zafascynowana PRL-em. Składająca sie także z postkomunistów, działaczy UW oraz komunistów. Przechodzą z jednej partii do drugiej jak do siebie. Pokłócili się śmiertelnie o personalia. Wytresowany przez ich media motłoch skacze sobie do oczu. Klasyczne "Dziel i rządź".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil