REKLAMA

Przemysł się podniósł, ale jeszcze nie ozdrowiał

2020-06-19 10:00
publikacja
2020-06-19 10:00
Przemysł się podniósł, ale jeszcze nie ozdrowiał
Przemysł się podniósł, ale jeszcze nie ozdrowiał
fot. Kateryna Babaieva / / Pexels

Maj przyniósł tylko umiarkowaną poprawę koniunktury w polskim przemyśle. Wartość produkcji sprzedanej odbiła w górę po fatalnym kwietniu, ale wciąż pozostała znacznie niższa niż przed rokiem.

W maju wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 17 proc. niższa niż rok wcześniej oraz o 10,1 proc.  wyższa w porównaniu z kwietniem poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost względem poprzedniego miesiąca wynika z efektu bardzo niskiej bazy. W kwietniu produkcja przemysłowa uległa załamaniu, notując rekordowy spadek o przeszło 25 proc. względem marca. Maj był miesiącem, w którym zniesiono większość zakazów wprowadzonych pod pretekstem zwalczania epidemii Covid-19. Wznowiono także produkcję w części fabryk motoryzacyjnych, która w kwietniu została wstrzymana z powodu załamania sprzedaży samochodów w Europie.

Ekonomiści spodziewali się, że w maju roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce wyniesie -16,8 proc. rdr. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym wartość produkcji sprzedanej była o 15,5 proc. niższa niż w maju 2019 roku oraz o 12,2 proc. wyższa niż w kwietniu.

Spadek produkcji odnotowano w 30 z 34 działów przemysłu. Najmocniejszy miał miejsce w branży motoryzacyjnej (gdzie produkcja spadła aż o 58 proc. rdr), górnictwie węglowym (-27 proc. rdr) oraz w produkcji maszyn i urządzeń (o 26,4 proc.). Wśród czterech działów, w których odnotowano wzrost produkcji, znaleźli się producenci wyrobów tytoniowych (wzrost o 8,1 proc. rdr) i urządzeń elektrycznych (o 1,2 proc.).

KK

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
macierz
Czyli mamy kolejny miesiąc łagodnej recesji?
Tak przynajmniej głosi propaganda PiS.
Jak to jest? kraj który przechodzi łagodnie rozprzestrzenianie się wirusa, notuje największe spadki produkcji na świecie.
Przypomnę
Kwiecień, minus ok 25%
Maj, minus 17%
bha
Przemysł,gospodarka jest dla społeczeństwa ,jeśli w danym społeczeństwie rośnie bezrobocie ,apatia ,marazm spowodowany śmieciowym ,czasowym ,szaro-czarnym rynkiem od lat niby zatrudniania najtaniej jak się tylko da , niepewnym rynkiem pracy patykiem na wodzie pisanym cięciem etatów,pensji ,brakiem podwyżek u wielu tzw.Przemysł,gospodarka jest dla społeczeństwa ,jeśli w danym społeczeństwie rośnie bezrobocie ,apatia ,marazm spowodowany śmieciowym ,czasowym ,szaro-czarnym rynkiem od lat niby zatrudniania najtaniej jak się tylko da , niepewnym rynkiem pracy patykiem na wodzie pisanym cięciem etatów,pensji ,brakiem podwyżek u wielu tzw. dawców pracy od lat i niestety brakiem możliwości uzyskania u zdecydowanej większości % godnych ,pewnych zarobków to jakie są dłuższe perspektywy dla rozwoju gospodarki ,przemysłu,biznesów ... niestety nie ciekawe i coraz bardziej niepewne spadające w dół.
jasiek2017
PiS przed wyborami obieca tyle +++++++, że gospodarka ruszy z kopyta ! :-)))

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki