REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Produkcja Bogdanki w I kw. lekko powyżej planu, rekomendacja dot. dywidendy w V - prezes

2013-04-05 15:38
publikacja
2013-04-05 15:38
Dodaj Bankier.pl w Google

Produkcja węgla w Bogdance w pierwszym kwartale była lekko powyżej planu, zapasy na koniec marca wynosiły ok. 150 tys. ton - poinformował PAP Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki. Spółka podtrzymuje, że jeszcze w pierwszym półroczu może przedstawić nową strategię. W maju będzie rekomendacja zarządu dotycząca dywidendy na ten rok.

"Produkcja w pierwszym kwartale była zgodna z planem, nawet z lekką nadwyżką w stosunku do planu techniczno-ekonomicznego. Po pierwszym kwartale mamy ok. 150 tys. ton zapasów, ale to jest zgodne z harmonogramem. Zapasy będą rosły do lipca, a potem będą spadać" - powiedział PAP Stopa w kuluarach CEE Mining Conference organizowanej przez KBC Securities.

Poinformował, że w pierwszym i drugim kwartale poziom produkcji będzie podobny rok do roku, gdyż pracuje taka sama ilość ścian.

"Pod koniec drugiego kwartału, w trzecim kwartale i na początku czwartego wydobycie wzrośnie, bo będzie więcej frontów ścianowych" - powiedział Stopa.

Wakacje na giełdzie

W całym roku produkcja węgla ma wynieść 8,6 - 9 mln ton.

"Mówimy o widełkach, bo wolimy być ostrożni, po tym co nas spotkało w ubiegłym roku" - powiedział prezes.

Z powodu trudnych warunków geologicznych w czwartym kwartale 2012 roku wydobycie węgla w Bogdance wyniosło w ubiegłym roku 7,785 mln ton wobec planowanych wcześniej ponad 8 mln ton.

Stopa poinformował, że w tej chwili pracuje jeden kompleks strugowy. Drugi skończył pracę w marcu, jest przezbrajany i ruszy ponownie w drugiej połowie czerwca. W lutym spółka podpisała z Caterpillar Global Mining Europe umowę na dostawę trzeciego ścianowego kompleksu strugowego. Część kompleksu, o szerokości 50 metrów, ma być dostarczona w tym roku, a pozostała w przyszłym roku.

Prezes powtórzył, że w tym roku ceny węgla będą nieco niższe.

"Spodziewamy się jakiejś obniżki cen, ale nie tak dużej jak się mówi w mediach. Rozmowy z największym kontrahentem - Kozienicami praktycznie skończyliśmy, lada moment podpiszemy umowę. Rozmawiamy też m.in. z GDF i Ożarowem" - powiedział.

Poinformował, że wobec niższych cen węgla celem na ten rok jest obniżka kosztów. Powtórzył, że koszty jednostkowe powinny być podobne jak w ubiegłym roku.

Zarząd Bogdanki kontynuuje prace nad strategią. W maju powinna być rekomendacja dotycząca dywidendy na ten rok.

"Prace nad strategią i polityką dywidendową są w końcowej fazie. Do połowy roku strategia powinna być gotowa. Wcześniej, w maju będzie rekomendacja zarządu w sprawie dywidendy na ten rok" - powiedział prezes Stopa.

Wcześniej prezes mówił, że rekomendowana przez zarząd dywidenda za 2012 rok będzie nie niższa niż dywidenda wypłacona przez spółkę za 2011 roku. Sięgnęła ona wtedy 4 zł, przy rekomendacji zarządu na poziomie 2 zł. (PAP)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki