Problemy z bankomatami Santandera

Klientów Santandera nowy tydzień przywitał problemami technicznymi. Czytelnicy zgłaszali nam, że odrzucano ich płatności kartami, nie działały też bankomaty tej marki. Klienci mogli też napotkać na nieprawidłowe salda.

(Santander Bank Polska)

Trudny początek tygodnia dla klientów dawnego BZWBK

Jeden z czytelników doniósł nam, pisząc na alert@bankier.pl, o problemach technicznych w Santander Banku Polska (dawnym BZWBK). "Dzisiaj w godzinach 00:00-6:00 planowana była przerwa konserwacyjna w czasie której bankomaty miały nie działać, natomiast według zapewnień nie miało to dotknąć samych kart. Jest godzina 7:40 i nie da się zapłacić, zarówno kartą debetową, jak i kredytową Santander" - poinformował.

Podobne zgłoszenia widać było w postach klientów zgłaszanych na oficjalnym profilu Santander Banku Polska w serwisie Facebook. Użytkownicy kart rano narzekali, że próby opłacenia zakupów kończą się niepowodzeniem.

Awaria w Santanderze

Skontaktowaliśmy się z infolinią banku, gdzie poinformowano nas, że poranna przerwa techniczna przedłużyła się, w efekcie czego klienci przed kilka godzin mieli problemy z korzystaniem z bankomatów.

Tuż po godzinie 8:00 Santander odniósł się do internetowych komentarzy klientów, napotykającym na utrudnienia radząc: "prosimy spróbować ponownie, karty powinny już działać. Obecnie natomiast nie można korzystać z bankomatów". Przed godziną 9:00 na Facebooku pojawił się oficjalny komunikat banku, w którym czytamy: "Obecnie nie można korzystać z naszych bankomatów. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem niedogodności. Przepraszamy za utrudnienia. O postępie prac będziemy informować na bieżąco".

Około godziny 9:30 biuro prasowe Santander Banku Polska skontaktowało się z redakcją Bankier.pl, potwierdzając problemy techniczne występujące przy korzystaniu z bankomatów. "Bezpłatne wypłaty są możliwe BLIKiem w bankomatach innych banków. Salda rachunków mogą być nieaktualne, prosimy o wzięcie tego faktu pod uwagę, planując wydatki" - czytamy w przesłanej wiadomości.

Przed godziną 12:00 otrzymaliśmy powiadomienie, że w Santander Banku Polska nie występują już utrudnienia związane z korzystaniem z bankomatów.

(Bankier.pl)

MW

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj