REKLAMA

Pożegnajcie markę BZ WBK. Nadchodzi Santander

2014-08-05 11:15
publikacja
2014-08-05 11:15

Planujemy w 2015 roku rozpocząć rebranding na markę naszego hiszpańskiego inwestora - mówi prezes Banku Zachodniego WBK Mateusz Morawiecki. To zrozumiała strategia z punktu widzenia właściciela, bowiem na pozostałych rynkach działa on pod nazwą Santander.


Od momentu przejęcia BZ WBK przez grupę Santander rynek spekulował, kiedy dojdzie do rebrandingu marki na barwy inwestora. Raczej nikt nie miał wątpliwości, że taka decyzja wcześniej czy później zapadnie. Zwłaszcza, że prezes banku Mateusz Morawiecki powoli oswajał klientów z tą decyzją. W ubiegłym roku, w wywiadzie dla PAP mówił: - Nie wykluczałbym w perspektywie kilkuletniej rebrandingu na Santander.

Na wszystkich rynkach banki przejmowane przez grupę Santander zmieniają swoje loga, nazwy i kolory. Ten proces trwa nieprzerwanie od 2004 roku i obejmuje także te banki, początkowo utrzymywały lokalne mocne marki. Brytyjskie banki Alliance & Leicester, część Bradford & Bingley czy Abbey przez lata funkcjonowały pod niezmienioną nazwą z dopiskiem "Grupa Santander". Później przemianowano je na Santander. Podobny proces zachodzi obecnie na rynku amerykańskim, gdzie Hiszpanie zdecydowali się na rebranding przejętego w 2008 roku Sovereign Banku.

Źródło: EastNews ()
Rebranding BZ WBK w 2015 roku

- Planujemy w 2015 roku rozpocząć rebranding na markę naszego hiszpańskiego inwestora - powiedział prezes Banku Zachodniego WBK Mateusz Morawiecki. - Rozpoznawalność marki Santander w Polsce sukcesywnie rośnie. To zrozumiała strategia z punktu widzenia właściciela, bowiem na pozostałych rynkach działa on pod nazwą Santander - dodał.

Zaznaczył też, że operacja będzie się wiązała z pewnymi i dodatkowymi kosztami, których wysokość będzie znana w III kwartale. W tym roku nie należy się spodziewać większych, zauważalnych kosztów z tego tytułu.

Jeszcze kilka lat temu Hiszpanie mieli w Polsce zaledwie jeden nieduży bank - Santander Consumer Bank - a po kryzysie spekulowano, że grupa wycofa się z Polski. Były ku temu widoczne przesłanki. Na przykład w 2009 roku zamknęli blisko 50 oddziałów zwalniając 200 osób. Niemal z dnia na dzień zrezygnowali też ze sprzedaży kredytów mieszkaniowych.

Grupa Santander rośnie w Polsce

Jednak w 2010 roku ruszyli na zakupy. Grupa Santander odkupiła od irlandzkiego inwestora - grupy AIB - Bank Zachodni WBK, a od Amerykanów działający na naszym rynku AIG Bank Polska. Santander Consumer Bank, który kupił AIG od razu dokonał zmiany marki likwidując stare logo i włączając placówki do własnej sieci sprzedaży. W 2012 roku BZ WBK odkupił od grupy KBC Kredyt Bank włączając go w swoje struktury. Z kolei na początku lipca Bank Zachodni WBK odkupił 60 proc. akcji Santander Consumer Banku. - Po transakcji osiągniemy wspólnie 9% udział w rynku kredytów i depozytów, aktywa Grupy Banku Zachodniego WBK wzrosną do 120 mld zł, liczba obsługiwanych klientów osiągnie prawie 6 mln - mówił wówczas Mateusz Morawiecki.

Z punktu widzenia klientów zmiana marki nie powinna budzić niepokoju. Santander to jedna z największych grup finansowych na świecie, a jej logo jest dobrze rozpoznawalne poza granicami naszego kraju. Zmiana kolorów i nazwy marki, nie będzie miała wpływu na obecne umowy. Jest to głównie aspekt wizerunkowy.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~precz_z_unią
Mydlenie oczu. Żadna globalizacja nigdy nie była dobra dla społeczeństwa, dla globalizujących jedynie.
~de_maderfakers
Nie ma już polskich banków... Patrioci się odezwali. Co robią zakupy w salonach zagranicznych marek, w hipermarketach, na stacjach benzynowych - to zbojkotujcie!Demagogia...
~odchodzę
To ja przechodzę do PKO. Nie chcę być w Santanderze. Od wielu, wielu lat byłem w WBK później w BZWBK. Teraz jestem w BZWBK Santander. Ale w Santander nie będę.
~wawryk
W Polsce prawdziwych banków już dawno nie ma , ale wszystkie rządy od początku III RP tak nalegały na społeczeństwo swoimi działaniami , że teraz Polak bez konta nie istnieje . W Polsce każdy bank nie kieruje się dobrem klienta ale dobrem banku , a więc stosuje metody paskarskie . Za komuny kredyt do 12 % to był już drogi , a normą W Polsce prawdziwych banków już dawno nie ma , ale wszystkie rządy od początku III RP tak nalegały na społeczeństwo swoimi działaniami , że teraz Polak bez konta nie istnieje . W Polsce każdy bank nie kieruje się dobrem klienta ale dobrem banku , a więc stosuje metody paskarskie . Za komuny kredyt do 12 % to był już drogi , a normą był 6-8 % i żadnych innych dodatków do raty , a na koncie osobistym każdy grosz był oprocentowany przeważnie na 3 % . Niech mi dzisiaj ktoś wskaże bank który da kredyt oprocentowany poniżej 20 % bez żadnych dodatków
~dzidek
Oni zmieniają w Santander a ja zmieniam konto w skarpetę. I GutBay.
~POLAK
POLSKIE BANKI WŁESA SPRZEDAŁ TO JES ODYNIE POLSKI KTÓRY SPRZEDAŁ POLAKÓW
~aaaa
Santander to najwieksi znani złodzieje na swiecie. Najlepsze jest to ze sami sobie ubezpieczaja kredyty i w razie jak komus podwinie sie noga, odrzucaja ubezpieczenie.Absolutnie odradzam brac kredyt w tym banku.
~Janina
żegnajcie pieniążki tych co je ulokowali w WBK...

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki