Prezes URE zatwierdził taryfę na sprzedaż energii PGE Obrót

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na sprzedaż energii PGE Obrót, będzie obowiązywać do 31 marca - podał URE w komunikacie prasowym. Łączne rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o 10,5 - 11 proc.

(fot. Kacper Pempel / FORUM)

"Prezes Urzędu Regulacji energetyki zakończył ostatnie postępowanie w sprawie taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2020 roku i zatwierdził taryfę PGE Obrót. Tym samym zatwierdzone zostały już taryfy wszystkich czterech przedsiębiorców pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu" - napisano w komunikacie.

"W wyniku wnioskowanych przez przedsiębiorców, a zatwierdzonych w grudniu 2019 i styczniu br. przez prezesa URE nowych taryf, w 2020 roku rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 złotych miesięcznie. Dla odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc." - dodano.

W połowie grudnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę Operatora Systemu Przesyłowego (PSE), pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej (tj. PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator) oraz taryfę na sprzedaż energii sprzedawcy z urzędu – Tauron Sprzedaż. 30 grudnia zakończyły się postępowania w sprawie taryf dla spółek Enea i Energa Obrót.

Każdy z czterech sprzedawców może wprowadzić nowe stawki opłat za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, w stosunku do których będzie stosował taryfę zatwierdzaną przez prezesa URE, najwcześniej po 14 dniach od ich opublikowania przez regulatora.

Oznacza to, że Tauron Sprzedaż mógł wprowadzić podwyżki od 1 stycznia br., Energa Obrót i Enea od 14 stycznia br., a PGE Obrót od 18 stycznia. Jednocześnie, nowe taryfy będą obowiązywały w terminach wnioskowanych przez przedsiębiorstwa: dla Enei i PGE Obrót - do 31 marca 2020 r., natomiast taryfy Energa Obrót i Tauron Sprzedaż – do końca 2020 roku.

Zestawienia zmiany płatności dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2020 r.:
OSD/Sprzedawca z urzędu Wzrost rachunku odbiorców Wzrost rachunku odbiorców

średnio średnio

w grupie G11 w grupie G11

(łącznie sprzedaż i dystrybucja) (łącznie sprzedaż i dystrybucja)

% zł/miesiącENEA Operator/ Enea 12,2 8,3
Energa Operator/ Energa Obrót 11,3 8,6
PGE Dystrybucja/ PGE Obrót* 10,5-11 7,8-8,0
Tauron Dystrybucja/ Tauron Sprzedaż* 11,4-12,9 7,8-8,6

* Dla Tauron i PGE łączne skutki dla obiorców podano w przedziałach ze względu na istniejące jeszcze zróżnicowanie stawek opłat w poszczególnych obszarach.

"Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorstwa energetyczne (dystrybutorzy i sprzedawcy) mogą wnioskować o zmianę obowiązującej w danym okresie taryfy zawsze wtedy, gdy uznają to za uzasadnione warunkami rynkowymi i zmianą kosztów prowadzenia działalności. W takich sytuacjach Prezes URE prowadzi postępowanie taryfowe dokładnie tak samo jak pod koniec każdego roku, analizując zasadność wnioskowanych przez spółki zmian. W przypadku odmowy zatwierdzenia taryfy skutkującej jej wzrostem, spółka powinna stosować w rozliczeniach z odbiorcami ostatnią zatwierdzoną taryfę" - podał URE.

W Polsce energia elektryczna sprzedawana jest do ponad 15 milionów gospodarstw domowych.

Czterej sprzedawcy z urzędu, którym taryfy zatwierdza Prezes URE – tj. Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż - dostarczają prąd do ponad 13 milionów gospodarstw domowych, z czego ponad 75 proc. (9,7 mln) korzysta z cen taryfowych zatwierdzonych przez prezesa URE, a 3,4 mln korzysta z innych wolnorynkowych cenników tych sprzedawców prądu.

Pozostałe 2 miliony gospodarstw domowych to klienci innych spółek (np. innogy Polska, Tauron Sprzedaż GZE), dla których prezes URE nie zatwierdza taryf. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 wizytator

Jak tam umowy z gwarancją ceny? Można spać spokojnie, czy kroi się przekręcik?

! Odpowiedz
15 13 anty12

Moze i tak bedzei przed wyborami prez a pozniej, jakie podzywki ? Nie martwicie sie jak nie zdrozeje prad to MAteuszek juz na pewno wymysli jakis podatek. A podobno wystarczy nie krasc.

! Odpowiedz
21 36 kzabor

podwyżki prądu będę o 11%, a inflacja pewnie poniżej 3%.

! Odpowiedz
22 28 nostsherlock

Jest różnica między inflacją a "oficjalną inflacją", bo ta "oficjalna" wiemy jaka jest...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne