REKLAMA

URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii Enei i Energi Obrót

2019-12-30 15:40
publikacja
2019-12-30 15:40

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu - Enea i Energa Obrót - podał URE w komunikacie prasowym. Łączne rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o odpowiednio: 12,2 i 11,3 proc.

/ fot. energa / materiały dla mediów

"W wyniku wnioskowanych przez przedsiębiorców, a zatwierdzonych w grudniu br. przez Prezesa URE nowych taryf rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 złotych miesięcznie. W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy" - napisano w komunikacie.

Enea i Energa Obrót mogą zmienić ceny za energię elektryczną w rozliczeniach z odbiorcami w gospodarstwach domowych, w stosunku do których będą stosowali taryfę zatwierdzaną przez prezesa URE, najwcześniej po 14 dniach od ich zatwierdzenia przez regulatora, czyli od 13 stycznia 2020 roku.

Taryfy zostały zatwierdzone na okres wnioskowany przez przedsiębiorstwa, tj. taryfa Enei - do 31 marca 2020 r., natomiast taryfy Energa Obrót i Tauron Sprzedaż – do końca 2020 roku.

W połowie grudnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził już taryfę Operatora Systemu Przesyłowego (PSE), pięciu dystrybutorów energii elektrycznej: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator (wzrost stawek dystrybucji dla grup G wyniósł średnio 3,1 proc.) oraz taryfę na sprzedaż energii sprzedawcy z urzędu – Tauron Sprzedaż. Te taryfy przedsiębiorcy mogą stosować od 1 stycznia 2020 roku.

Zestawienia zmiany płatności dla odbiorców w gospodarstwach domowych:
OSD/Sprzedawca z urzędu Wzrost rachunku odbiorców średnio w grupie G11 (łącznie sprzedaż i dystrybucja) w %
Wzrost rachunku odbiorców średnio w grupie G11 (łącznie sprzedaż i dystrybucja) - zł/miesiąc
ENEA Operator/ Enea 12,2 8,3
Energa Operator/ Energa Obrót 11,3 8,6
Tauron Dystrybucja/ Tauron Sprzedaż* 11,4-12,9 7,8-8,6

* Dla Tauronu łączne skutki dla obiorców podano w przedziałach ze względu na istniejące jeszcze zróżnicowanie stawek opłat w poszczególnych obszarach. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
1984
Sprawa jest banalnie prosta: energetycy myślą, że mają monopol więc sprzedadzą prąd za każdą cenę. NIc z tego, w tym roku będzie ok. 1.5 GW fotowoltaiki. Podwyżki tylko przyspieszą ten proces i na koniec 2020 przewiduję przekroczenie 3 GW. Oznacza to utratę wpływów z elektrowni na poziomie 1 mld zł. Jak dadzą kolejne Sprawa jest banalnie prosta: energetycy myślą, że mają monopol więc sprzedadzą prąd za każdą cenę. NIc z tego, w tym roku będzie ok. 1.5 GW fotowoltaiki. Podwyżki tylko przyspieszą ten proces i na koniec 2020 przewiduję przekroczenie 3 GW. Oznacza to utratę wpływów z elektrowni na poziomie 1 mld zł. Jak dadzą kolejne podwyżki PV jeszcze bardziej przyspieszy. W 2025r moga tracić 10 mld czego życzę każdemu monopoliście.

Osobiście dodam do swoich 3 kW jeszcze 1 kW co pozwoli na oszczędzenie kolejnej MWh. Przy obecnych cenach prądu zwrot z inwestycji po kilku latach. A mam off grid niepodpięty do sieci co utrudnia oszczędzanie. Prosumenci z instalacjami on grid mogą uzyskać zwrot nawet po 5-ciu latach. Jeszcze 2 takie podwyżki i w Polsce bedzie 40 GW PV, tyle co obecnie w Niemczech.
marxs
bredzisz jak typowy PIS popyt na prąd jest sztywny bo nikt z tego nie zrezygnuje i energetycy moga żądać ile chcą a ta twoja fotowoltaika to kropla w morzu na dodatek w zimie kiedy prądu najbardziej potrzeba wydajność prawie ZERO (jak pewien minister z PISu)
ps.a ja na koniec 2020 przewiduję kompletne bankructwo PISiego
bredzisz jak typowy PIS popyt na prąd jest sztywny bo nikt z tego nie zrezygnuje i energetycy moga żądać ile chcą a ta twoja fotowoltaika to kropla w morzu na dodatek w zimie kiedy prądu najbardziej potrzeba wydajność prawie ZERO (jak pewien minister z PISu)
ps.a ja na koniec 2020 przewiduję kompletne bankructwo PISiego (K)Raju ,20-30 % bezrobocie i masowe bankructwa polskich firm kredyciarzy i kredyciar którzy uwierzyli w rewelacyjny stan gospodarki i świetlaną przyszłość o której opowiadał kulawy z moravitzem
1984 odpowiada marxs
(sarkazm on) A ja myślałem, że w Polsce są stałe taryfy i za energię elektryczną płaci się niezależnie od tego kiedy się jej używa. Człowiek ciągle uczy się czegoś nowego, w/g @marxs zimą są inne stawki bo co innego oznacza zdanie:

"ta twoja fotowoltaika to kropla w morzu na dodatek w zimie kiedy prądu
(sarkazm on) A ja myślałem, że w Polsce są stałe taryfy i za energię elektryczną płaci się niezależnie od tego kiedy się jej używa. Człowiek ciągle uczy się czegoś nowego, w/g @marxs zimą są inne stawki bo co innego oznacza zdanie:

"ta twoja fotowoltaika to kropla w morzu na dodatek w zimie kiedy prądu najbardziej potrzeba wydajność prawie ZERO"

(sarkazm off) I co z tego? Prosumenci zimą odbierają 0.8 kWh z każdej 1 kWh oddanej latem. Użytkownicy off grid postępują różnie, ja po prostu zużywam mniej ENERGII elektrycznej. Przed montażem PV rocznie pobierałem ok. 6 tys kWh, obecnie ok. 3 tys kWh. Po zamontowaniu kolejnych paneli mam nadzieję zejść do nieco ponad 2 tys kWh. Czyli energetycy nie zarobią na mnie min. 1500 zł netto. Każdego roku, to tyle nt. "sztywnego popytu".
silvio_gesell
Gdyby prąd podrożał o 100% to one stałoby się opłacalne.
and00
To dla sympatyków totalnej opozycji podwyżek nie będzie?

z drugiej strony kultura osobista i dobre wychowanie aż tryska
gratuluję rodzicom
jkl777 odpowiada and00
Sympatycy "totalnej opozycji" finansuja ten kurVVii dolek zwany Polna Wolska i cala ta dojna zmiane...
1984 odpowiada jkl777
To zróbcie tak jak poprzednia władza sugerowała. Wyemigrujcie i zostawcie to czym gardzicie (Wolska?!) zwolennikom "dojnej zmiany" by pokazali co potrafią. Coś mi się wydaje, że jesteście niczym Kiepski z serialu który uważał siebie za niezastąpionego "Otworzą się wam oczy gdy moje się To zróbcie tak jak poprzednia władza sugerowała. Wyemigrujcie i zostawcie to czym gardzicie (Wolska?!) zwolennikom "dojnej zmiany" by pokazali co potrafią. Coś mi się wydaje, że jesteście niczym Kiepski z serialu który uważał siebie za niezastąpionego "Otworzą się wam oczy gdy moje się zamkną".

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki