REKLAMA

Prezes Pekao: Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu co do przyszłości gospodarki

2021-07-14 12:02
publikacja
2021-07-14 12:02
Prezes Pekao: Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu co do przyszłości gospodarki
Prezes Pekao: Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu co do przyszłości gospodarki
/ Ministerstwa Finansów

Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu Polaków co do przyszłości polskiej gospodarki - ocenił w środę Leszek Skiba prezes Pekao SA. Dodał, że dla utrzymania stabilności gospodarczej ważne jest zachowanie złotego i niewstępowanie do strefy euro.

Leszek Skiba pytany był w środę na antenie wPolsce.pl o ocenę sytuacji na rynku nieruchomości.

"Ceny nieruchomości rosną. To wynika z kilku czynników, przede wszystkim optymizmu. Polacy - i myślę, że taki jest dominujący nastrój - są optymistami co do przyszłości polskiej gospodarki. Widzą bardzo dobre prognozy; oferty zatrudnienia pojawiają się na prawo i lewo, jest takie poczucie, że łatwo jest znaleźć pracę i wynagrodzenia też rosną" - powiedział. "A jednocześnie mamy niskie stopy procentowe, co powoduje, że kredyt jest tani" - dodał.

Wskazał, iż klienci dostrzegają niskie ceny nieruchomości przy tanim kredycie, więc decydują się np. na kupno większego mieszkania już teraz, m.in. dlatego, że obawiają się dalszego wzrostu cen. "I to nakręca" - podkreślił.

Jak wskazał, duża część osób kupuje mieszkania za gotówkę, czyli "uznaje, że jest to pewnego rodzaju lokata". "A jednocześnie widzimy bardzo duży wzrost popytu na kredyty hipoteczne. I oczywiście banki mają takie zadanie, żeby sprostać temu wyzwaniu" - zauważył.

Pytany o znaczenie polskiej waluty podczas kryzysu wywołanego pandemią, prezes Pekao powiedział, że "niezależna waluta, polski złoty to jest stabilność, bezpieczeństwo i obrona przed turbulencjami gospodarczymi, które dzieją się na świecie".

"Wiemy, że własna waluta to własny kurs, który się zmienia i jest pewnego rodzaju ochroną przed zmianami na świecie plus do tego stopa procentowa banku centralnego, która jest w stanie w odpowiedni sposób dopasować się do tego, co się dzieje w Polsce. Przy takiej sile polskiej gospodarki i rozmiarze niezmiernie ważne jest, by polski złoty był walutą, której pilnujemy i którą posiadamy, bo to jest przyszłość polskiej gospodarki, żeby tego bronić" - podkreślił.

Dodał, iż jednocześnie strefa euro jest kluczowym partnerem dla Polski. "Kibicujemy, żeby strefa euro była w jak najlepszej kondycji, bo zawsze to jest ekonomiczna korzyść dla Polski, dla polskich firm, które tam eksportują" - dodał.

Pytany, czy wobec tego w tej chwili przyjęcie euro byłoby niekorzystne dla Polski, odpowiedział twierdząco.

"Tak, byłoby niekorzystne i powinniśmy pozostać krajem, który analizuje wszystkie możliwości. Ta furtka pozostaje, bo możemy sobie jakiś krytyczny, dramatyczny scenariusz wyobrazić, ale w przewidywalnej przyszłości najbliższych wielu, wielu lat nie widać uzasadnienia, żeby wstępować do strefy euro" - ocenił.

autorka: Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Komentarze (22)

dodaj komentarz
scuti1986
To prawda, że niezależna waluta jest bardzo ważna i Polska powinna zachować złotówkę, ale faktem jest też to, że populiści i socjaliści z pisogrodu będą dążyć do zeszmacenia tej waluty, a z tej perspektywy już lepiej wprowadzić jednak ojro
henk54
Przecież to jest rządowy polityk. Więc nie można słuchać, co on pie...oli. Mimo że niegłupi facet, ale niestety trzymają go krótko za jaja.
jarekzbyszek
Ostatnie nadania Dojnej Zmiany to absolwenci Toruńskiej i Radomskiej uczelni.
tomako_lunatic
A jak czynsze spadają* to jest to „wyraz optymizmu” czy pesymizmu, co do przyszłości polskiej gospodarki?
A poważnie, to chyba nie ma większego sensu odnoszenie się merytorycznie do tego typu wypowiedzi, tego typu osób.

* https://nieruchomosci.dziennik.pl/news/artykuly/8209214,wynajme-mieszkanie-nieruchomosci.html
jpelerj
Nie ma. To prezes z nadania partyjnego. Powie wszystko, co partia każe. Dla chleba.
czeslaw2020
Jest dobrze i będzie coraz lepiej :)
jpelerj
Z pewnością. A dlaczego? Jakieś konkrety?
jasiek2017 odpowiada jpelerj
Jeśli Ty tego nie rozumiesz to już jest wystarczający konkret i info, że będzie dobrze.
darius19
dziwne - przeciez widac oczywisty brak zaufania do zlotowki. Prezes Glapinski drukuje.
podatnik-
Panie Skiba to jest wynikiem szaleństwa tych co dopchali się do gotówki(radzę przeczytać pb sprzed 5 lat tam jest lista 1000 kuzynów, szwagrów, znajomków,pociotków,etc PiSu na nowych posadach! Czyli po 5 latach jest ich pewno ze 20.000? czyli to są ci co rzucili się na mieszkania reszta to Ukraińcy i nad morzem troszkę Panie Skiba to jest wynikiem szaleństwa tych co dopchali się do gotówki(radzę przeczytać pb sprzed 5 lat tam jest lista 1000 kuzynów, szwagrów, znajomków,pociotków,etc PiSu na nowych posadach! Czyli po 5 latach jest ich pewno ze 20.000? czyli to są ci co rzucili się na mieszkania reszta to Ukraińcy i nad morzem troszkę Niemców ? Ot i cały cud. Pragnę przypomnieć,że między Odrą a Bugiem nie ma GOSPODARKI! Jest kilka zakładów tzw składaków, rzemieślniczych( w tym szczególnie tych śmierdzących) żeby była Gospodarka to pracownicy musieli by mieć płacone za pracę głową a nie rąk , którą wykonują teraz z tytułami naukowymi szkół udających wyższe! i

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki