Pracownicy opieki społecznej biedniejsi od swoich podopiecznych

2019-12-16 08:44
publikacja
2019-12-16 08:44

Najwyższa Izba Kontroli zbadała, jak wygląda organizacja i warunki pracy pracowników socjalnych w gminach. Z raportu wynika, że zatrudnieni nie mają możliwości skutecznej realizacji powierzonych im zadań. Zarabiają za mało, pracują w stresie i są ciągle narażeni na agresję słowną lub fizyczną. 

/ fot. Bartek Sadowski / FORUM

Jak wynika z najnowszego raportu NIK, niektórzy podopieczni ośrodków pomocy społecznej uzyskiwali więcej w formie świadczeń niż wynosiły zarobki pracowników socjalnych. W dodatku liczba zadań w gminach przekracza ich możliwości kadrowe i finansowe. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z pomocy społecznej w 2017 roku korzystało około 2,2 mln osób. 

W Polsce funkcjonuje 2,5 tys. ośrodków pomocy społecznej, które zatrudniają około 19 610 pracowników socjalnych. Kontrola objęła 24 z nich  i 468 zatrudnionych. Z badań ankietowych wyłania się obraz pracownika socjalnego, który jest niedoceniany, przeciążony pracą, sfrustrowany z powodu niskich zarobków oraz braku uznania i szacunku. 64,6 proc. zatrudnionych uważa, że nie jest szanowana przez społeczeństwo. 

W 16 ośrodkach pomocy społecznej brakowało pracowników. Według przepisów na jednego pracownika socjalnego powinno przypadać 50 rodzin lub osób samotnie gospodarujących objętych pomocą socjalną. Według danych resortu pracy w 2017 toku blisko połowa ośrodków przekroczyła wskaźnik 1 pracownika na 50 rodzin, a w niektórych przypadkach zatrudnieni mieli pod sobą nawet 150 beneficjentów.

"Pracownicy socjalni są przeciążeni pracą. Realizują zadania z kilkudziesięciu ustaw. W każdym miesiącu pracownik socjalny w skontrolowanych ośrodkach przeprowadzał średnio 20-30 wywiadów środowiskowych, kilkadziesiąt razy wychodził w teren, rozpatrywał kilkadziesiąt wniosków, brał udział w kilku interwencjach, kontaktował się z ok. 10 instytucjami oraz uczestniczył w realizacji co najmniej 1-2 programów i projektów gminnych lub krajowych. Na nadmiar pracy biurowej i zbyt dużą liczbę podopiecznych wskazało 84% z 4206 pracowników socjalnych, którzy wzięli udział w ankiecie NIK. Przez to nie mają wystarczającej ilości czasu na prowadzenie pracy socjalnej" czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. 

Najczęstszą formą agresji słownej wobec pracowników było grożenie. Tylko 17 proc. zatrudnionych nie spotkało się z nim w czasie swojej kariery zawodowej oraz wyzwiska. 14 proc. nie doświadczyło tego drugiego rodzaju agresji. Równie często pracownicy byli poniżani i pomawiani. 

Jak podaje NIK, według danych MRPiPS średnie wynagrodzenie pracownika socjalnego w 2017 roku wyniosło 3292 zł brutto, a niektórzy podopieczni otrzymywali wyższe świadczenia. Dla przykładu jeden z podopiecznych dostawał miesięcznie 8362 zł. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (47)

dodaj komentarz
po_co
To nie ludzi jest za mało tylko papierów za dużo, jak urząd w 2019 roku może wymagać od petenta informacji podatkowych skoro wszystko jest w systemie ?
Zaświadczenia z US, ZUS etc to wszystko jest codziennością, a ludzie przyjmujący wnioski niestety ale nie wiedzą co do dochód, przychód albo takich prozaicznych spraw
To nie ludzi jest za mało tylko papierów za dużo, jak urząd w 2019 roku może wymagać od petenta informacji podatkowych skoro wszystko jest w systemie ?
Zaświadczenia z US, ZUS etc to wszystko jest codziennością, a ludzie przyjmujący wnioski niestety ale nie wiedzą co do dochód, przychód albo takich prozaicznych spraw jak faktu, że VAT jest podatkiem nie przychodem. To akurat nie ich wina tylko wina kadry zarządzającej która nie wysyła ich na stosowne szkolenia, a przepisy zmieniają się co roku.

W tym roku wydano książkę z interpretacją przepisów związanych z 500+, urzędnicy kompletnie nie wiedzieli jak postępować w przypadku gdy dochody pochodzą z działalności gospodarczej oraz jak interpretować kwoty z kpir - we wniosku należało podać dochód z miesiąca następującego po miesiącu w którym założono działalność, ale słowem nie wspomniano o kosztach tym bardziej jak interpretować je w przypadku rozliczeń kwartalnych w moim przypadku był to październik czyli miesiąc w którym podatku nie płacę ale jak najbardziej go odczuwam.
marxs
hahaha PISty to dopiero mają "sukcesy i osiągnięcia" Pracownicy opieki społecznej biedniejsi od swoich podopiecznych a nauczyciele beda od nowego roku biedniejsi od sprzątaczek i woźnych hehe ale jajca tego to nawet w Burkina Faso i i Bangladeszu nie ma za to jest w PISlandeszu zwanym III RP
matpoz1
Nie maja łatwo, tak wyglądają typowi "klienci" opieki społecznej - https://www.youtube.com/watch?v=RiTt2kltOxM
kkk1111
to nich ida na bezrobocie będą mieli tyle co ich podopieczni
grzegorzkubik
Niedawno był szum opozycji w kwestii podwyżki wynagrodzeń do 4000 zł brutto d o2023 roku. Ja twardo głosuje przeciw opozycjo totalnej od 2015 roku i proszę ja Polska ładnie zmienia się na lepsze.
heldbaum
O tak, na przyklad Banas to piekny przyklad zmian na lepsze.
anty12
O Grzesiu wrocil. Zaczeli placic znowu ? Grzesiu poityka PiSu doprowadzila do zwiekszenia ubistwa o 400000 osob.
_jasko
„Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej” - kluczowe hasło I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka
krokus12
a pan co wpis to głupszy
anty12
Polsza to typowy postkomunistyczny urwidolek, w ktorym pasozyt, menedl, pijak, len ma lepiej niz pracujacy, bo niby mamy demokracje, ale ciagle rzadza nami komunici. Z biedy nie wychodzi sie socjalem tylko praca. ZA Pisu liczba zyjacych w nedzy powiekszyla sie o 400000 i bedzie rosnac,ale kartoel woli zniszcyzc kraj niz obnizyc podatki.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki